REKLAMA
  1. Home -
  2. Rodzina -
  3. Kryterium dochodowe przekroczone o 7,82 zł nie pozbawia 500 plus
Kryterium dochodowe przekroczone o 7,82 zł nie pozbawia 500 plus

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że nieznacznie przekroczone kryterium dochodowe nie pozbawia prawa do świadczenia 500 plus.

Zasady sprawiedliwości społecznej

Trybunał Konstytucyjny odmówił zbadania sprawy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nabrał wątpliwości, czy wprowadzający kryterium dochodowe przepis ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jest zgodny z Konstytucją. Skierował więc pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak uznał, że ustawodawca popełnił zaniechanie prawodawcze, a takowe nie podlega kognicji TK. WSA musiał więc sam dokonać wykładni tego przepisu.

Kryterium dochodowe według WSA

Przekroczenie określonego w nim [przepisie ustawy - MB] kryterium dochodowego o kwotę pozbawioną z punktu widzenia kosztów wychowania dzieci jakiegokolwiek ekonomicznego znaczenia - nie stoi na przeszkodzie przyznaniu świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko na podstawie powołanego przepisu. Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego w takim przypadku pozostawałaby bowiem w rażącej sprzeczności zarówno z celem ustawy, jak i z urzeczywistnianymi przez Rzeczpospolitą Polską, zgodnie z art. 2 Konstytucji RP, zasadami sprawiedliwości społecznej.

Co dalej z kryterium dochodowym?

500 plus na pierwsze dziecko od lipca wydaje się nieuniknione. Ale pomimo tego, że kryterium dochodowe zostanie i tak zniesione, wyrok WSA rodzi pytanie, co z resztą rodziców, którzy nieznacznie przekroczyli kryterium dochodowe. Bowiem na razie ono obowiązuje, a decyzje, którymi odmówiono im świadczenia, nadal są w mocy. I chyba ten wyrok wiele w tych sprawach nie zmieni. Gdyby to TK uznał przepis za niekonstytucyjny, przysługiwałaby ludziom skarga o wznowienie postępowania w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Ale to tylko wyrok WSA. A każdy sąd jest samodzielny i samodzielnie dokonuje wykładni przepisów. Zatem może, ale nie musi podzielić wykładni WSA w Gdańsku.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi