Czy można odzyskać pieniądze, jeśli wykonaliśmy przelew na nie to konto, co trzeba?

Gorące tematy Codzienne Finanse Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (427)
Czy można odzyskać pieniądze, jeśli wykonaliśmy przelew na nie to konto, co trzeba?

Jak słusznie zauważył Napoleon Bonaparte – „Tylko ten nie popełnia błędów, co nic nie robi”. Jeśli już omyłkowo poszedł przelew na błędny numer konta, to jeszcze nic straconego. Sprawdź co zrobić, by dostać zwrot swoich pieniędzy.

„Kiedyś to było” – czy na pewno?

Zwrot ten nie ma zastosowania do opisywanej przeze mnie sytuacji. Dlaczego? Dlatego, że kiedyś odzyskanie błędnie wysłanych pieniędzy było dużo trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe. Szczęśliwego odbiorcę nieoczekiwanego przelewu, chroniła tajemnica bankowa i często udało mu się pozostać nieznanym, a także bogatszym o otrzymane pieniądze. W zasadzie środki mogły wrócić do nas, tylko dzięki dobrej woli i uczciwości odbiorcy błędnego przelewu. Obecnie dzięki nowelizacji ustawy, która miała miejsce w lipcu 2018 r., możemy dochodzić swoich praw znacznie skuteczniej. Obecne zapisy działają na korzyść konsumenta, czyli tej osoby, która popełniła błąd przy podawaniu numeru konta. Z drugiej strony jednak popełnienie takiego błędu było trudniejsze. Do 2011 r. jeśli dane odbiorcy nie zgadzały się z numerem rachunku, przelew nie został wysłany. Natomiast po przyjęciu prawa Unii Europejskiej przez Polskę, przepisy te zostały złagodzone i teraz liczy się tylko prawidłowość numeru rachunku.

Jak można zrobić przelew bankowy na błędny numer konta?

Takich sytuacji jest wiele. Sama pracując w banku, spotkałam się z wieloma tego typu przypadkami. I nie chodzi o to, że ktoś pomylił jedną cyfrę i nagle pieniądze trafiły nie tam, gdzie trzeba. Dzięki algorytmowi, na podstawie którego oparte są numery rachunków, taka „literówka” jest praktycznie niemożliwa. Numer rachunku składa się z 26 cyfr, w tym dwie pierwsze cyfry to liczba kontrolna numeru. Liczba ta jest wygenerowana na podstawie pozostałych 24 cyfr. Kolejne cztery cyfry to kod banku, a jeszcze kolejne cztery to kod oddziału. Pozostałe 16 cyfr to właściwy numer. Także pomylenie jednej cyfry może spowodować, że liczba kontrolna całego numeru będzie błędna i bank z automatu odrzuci przelew i w komunikacie nas o tym poinformuje. Najczęściej przelew na błędny numer konta to sytuacja, gdy przez pomyłkę skopiowaliśmy numer rachunku, na który kiedyś dokonaliśmy płatności. Przykładowo zamawiamy coś przez Internet od nieznanej osoby i płacimy. Następnie chcemy zrobić przelew np. na swoje konto w innym banku i przez pomyłkę skopiowaliśmy numer konta z poprzedniej transakcji. Jest o tyle prościej, że znamy dane osoby, do której pieniądze przelaliśmy i wiemy u kogo upomnieć się o zwrot. Najczęściej takie sytuacje kończą się pozytywnie i osoba, która niesłusznie otrzymała pieniądze, po prostu nam je zwróci.

Przelew na błędny numer konta i nieznany odbiorca

Może też zdarzyć się sytuacja tego typu, że konto mogło być otwarte „na słupa” i w zasadzie niemożliwe jest zidentyfikowanie rzeczywistego beneficjenta naszych środków. Ponadto może się okazać, że mieliśmy wskazany numer odbiorcy, ale jego dane osobowe były fałszywe. Nie mamy wtedy do kogo wnioskować o zwrot pieniędzy. Po zmianach w zeszłym roku, mamy w rękach narzędzia, które nam w tym pomogą. Obecnie już jest szansa poznać osobę, która przywłaszczyła sobie nienależne jej pieniądze.

Bank pomoże w odzyskaniu pieniędzy

Pierwszy krok kierujemy do banku i informujemy go o fakcie wykonania przelewu na błędny numer konta. Następnie bank w ciągu 3 dni występuje do odbiorcy przelewu z informacją, że pieniądze wpłynęły w  omyłkowo i nie należą do niego. Wtedy są dwa wyjścia. Pierwsze to takie, w którym środki wracają na konto techniczne, co pozwoli zachować tej osobie anonimowość. Adresat ma na to 30 dni. To opcja przy założeniu, że trafiło na uczciwą osobę i odda pieniądze. Niestety istnieje tez szansa, że ta osoba odmówi oddania pieniędzy. Tutaj bank już dalej nie interweniuje, tylko przekazuje nam informację zwrotną o odmowie zwrotu pieniędzy. Jednocześnie udostępnia nam dane osobowe odbiorcy błędnego przelewu. To właśnie zmiana, która nastąpiła. Dzięki informacji o danych osobowych możemy złożyć przeciwko tej osobie pozew cywilny i domagać się swoich pieniędzy w sądzie. Po prostu, na podstawie Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia. Do tej pory pozew bez danych personalnych był nieskuteczny. Gorzej, jeśli był to właśnie przelew na konto podstawionej osoby. Wtedy proces może być długi, żmudny i nie przynieść zakładanych efektów.

Aby ustrzec się przed dokonaniem przelewu na błędny numer konta, należy przestrzegać paru zasad. Przede wszystkim sprawdzać prawidłowość wpisywanych lub kopiowanych danych. Ponadto przy autoryzacji kodem sms warto sprawdzać ten numer z numerem rachunku z systemu bankowości internetowej. To pozwoli na wyłapanie ukrytego podstawiania numeru przez programy szpiegujące. Zawsze lepiej dwa razy sprawdzić niż żałować  i być stratnym.