Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że 1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy. W tym czasie w systemach rozliczeniowych nie funkcjonują sesje rozliczeniowe. Należy dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować przelewy w majówkę bądź skorzystać z systemu Elixir Express.
Krajowa Izba Rozliczeniowa radzi, by zaplanować przelewy w majówkę
Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość przelewów w Polsce. Rozliczenie zleconych transakcji, za pomocą którego realizowana jest większość przelewów w Polsce, odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych. Są one wykonywane w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.
Warto jednak przypomnieć, że system nie funkcjonuje, jak powszechnie wiadomo, w weekendy i dni wolne od pracy. Z uwagi na nadchodzącą majówkę, warto najważniejsze przelewy zaplanować z wyprzedzeniem.
Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR, przypomina:
W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja, standardowo, odbędą się trzy sesje rozliczeniowe. Jeśli nasz przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych – ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro
O czym jeszcze warto pamiętać
Oprócz standardowego systemu Elixir istnieje także system Express Elixir. Przelewy zlecone za jego pośrednictwem trafią do odbiorcy w czasie kilku sekund, niezależnie od dnia, czy godziny. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, naliczanymi przez bank.
Z uwagi na nadchodzącą majówkę warto również pamiętać o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich dokumentów. W najbliższym czasie wielu naszych czytelników będzie z pewnością wyjeżdżać, a przy tym korzystać z noclegów, czy — na przykład — wypożyczalni różnego rodzaju sprzętów.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że nikt nie ma prawa zatrzymać dowodu osobistego, jako zabezpieczenie. Nie wolno go również, bez ważnego powodu, skanować. Więcej informacji można uzyskać w innym wpisie, szczegółowo poświęconym temu zagadnieniu.