Partnerzy serwisu:
Gospodarka Podatki Prawo Zagranica

6 godzin. Tyle czasu potrzebujesz, by podatki przestały być twoim zmartwieniem

Jakub Bilski
07.08.2024
Jakub Bilski
Jakub Bilski
07.08.2024
6 godzin. Tyle czasu potrzebujesz, by podatki przestały być twoim zmartwieniem

Myśląc „raj podatkowy” prawdopodobnie mamy w głowie bardzo niskie lub zerowe stawki podatkowe, luźno postrzegane raportowanie finansowe, odległe, trudno dostępne miejsca na „krańcu świata”. Ta ostatnia kwestia nie jest to jednak taka oczywista – 6 godzin drogi samolotem to nie wyprawa na antypody.

6 godzin – tyle trwa bezpośredni lot z warszawskiego Okęcia do portu w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie powstały dopiero w 1971 roku i są jedyny krajem, w którym idea panarabizmu przetrwała próbę czasu. Państwo ze stolicą w Abu Zabi jest dziś postrzegane jako atrakcyjne zarówno pod względem turystycznym i biznesowym. Czy nadal jednak możemy mówić, że popularnie nazywane „Emiraty” są rajem podatkowym?

Brak podatku dochodowego od osób fizycznych

Tak, to prawda – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie istnieje coś takiego jak podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma w tym żadnego haczyka – to jest naprawdę okrągłe zero procent. Niewątpliwie jest to rzecz bardzo atrakcyjna dla przyjezdnych pracowników – nic dziwnego, bo tych w Emiratach jest bardzo wielu. Imigranci stanowią około 90% populacji kraju.

2017 – podatek akcyzowy

1 października 2017 roku władze wprowadziły akcyzę 100% na wyroby tytoniowe oraz 50% na napoje gazowane (oprócz wody) oraz napoje energetyczne. Jednym z uzasadnień wprowadzenia opodatkowania była oczywiście szkodliwość dla zdrowia i środowiska tych produktów. Dwa lata później akcyza została rozszerzona o wszystkie napoje słodzone (50%), e-papierosy i liquidy (100%).

2018 – pojawienie się podatku VAT

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje podatek VAT. Jego podstawowa stawka wynosi 5%. Istnieją jednak produkty i usługi z zerową stawką podatku. Obowiązkowy próg rejestracji VAT dla firm zarejestrowanych w ZEA wynosi 375 tysięcy AED (1 AED = 1,07 PLN – 4.08.2024). Istnieje także próg dobrowolnej rejestracji w wysokości 187,5 tysiąca AED. Legalne jest tworzenie grup VAT po spełnieniu odpowiednich warunków.

Inne podatki, których nie znajdziemy

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie zapłacimy opłaty skarbowej. Próżno także szukać podatków od zysków kapitałowych, spadków, darowizn czy dóbr luksusowych. Pracownicy zagraniczni nie są objęci obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

Strefy wolnocłowe

Strefy wolnocłowe są nierozłącznym elementem krajobrazu gospodarczego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na ich terenie znajduje się 47 takich miejsc, a liczba ta cały czas rośnie. Można je łatwo scharakteryzować w kilku punktach:

  • 100% zagranicznej własności przedsiębiorstwa,
  • 100% zwolnienia z podatku importowego i eksportowego,
  • Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych,
  • Uproszczone procedury rejestracyjne firm.

Jedną z nich jest powstała w 1985 roku w Dubaju Jebel Ali Free Zone. Na obszarze 57 kilometrów kwadratowych znajdują się siedziby ponad 9500 firm. Powstała w 2013 roku Abu Dhabi Global Market jest z kolei szeroko zakrojonym międzynarodowym centrum finansowym. ZEA to jednak nie tylko Dubaj i Abu Dhabi. Na terenie pozostałych emiratów także rozwija się biznes. Ajman Free Zone czy Ras Al Khaimah Economic Zone to tylko jedne z nich.

2023 – podatek dochodowy od osób prawnych

1 czerwca 2023 roku na terenie całego kraju zaczął obowiązywać podatek dochodowy od osób prawnych. Oficjalnym celem jego wprowadzenia było umocnienie pozycji ZEA jako globalnego centrum biznesowego oraz zwiększenie zgodności z międzynarodowymi standardami przejrzystości podatkowej.

Dla rocznych dochodów do 375 tysięcy AED stawka niezmiennie wynosi 0%. W przypadku przekroczenia tego progu, dochody są opodatkowane stawką 9%. Istnieje także trzeci próg podatkowy dla największych międzynarodowych korporacji z dochodami powyżej 3,5 miliarda AED.

Emiraty dalej są atrakcyjne

Pomimo pojawienia się w ostatnich latach nowych rodzajów opodatkowania, Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal pozostają atrakcyjnym miejscem dla szeroko rozumianego biznesu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wraz z biegiem czasu specyfika krajobrazu gospodarczego Emiratów będzie ulegać zmianom. Szejkowie myślą przyszłościowo i wiedzą, że ropa nie jest nieskończona.

Najwyższy budynek na świecie, najszybszy rollercoaster na świecie, palmowe wyspy to nie tylko ciekawie brzmiące tytuły same w sobie. To przede wszystkim magnes na turystów. Już teraz emirat Dubaju utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, a nie z ropy naftowej.

Czy to nadal raj podatkowy?

10 października 2019 roku Unia Europejska usunęła Zjednoczone Emiraty Arabskie z unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej. Jeśli zatem będziemy trzymać się definicji stosowanej przez Unię Europejską, to Zjednoczone Emiraty Arabskie na obecną chwilę nie są uznawane za raj podatkowy.

Nadal jednak pozostają miejscem z wieloma udogodnieniami dla biznesu. Jako ciekawostkę pragnę przytoczyć, że w Economic Freedom Index 2024 fundacji Heritage, ZEA zajmuje 22. miejsce. Są m.in. przed Stanami Zjednoczonymi (25.), Wielką Brytanią (30.), Japonią (38.) oraz oczywiście Polską (42.). Pozostaje nam tylko czekać, co jeszcze szejkowie wymyślą i czym jeszcze nas zaskoczą. Jest jeszcze wiele rekordów do pobicia.