- Bezprawnik -
- Finanse -
- Kierowcy wściekli na aplikację e-Toll i długie rozpatrywanie reklamacji
Kierowcy wściekli na aplikację e-Toll i długie rozpatrywanie reklamacji
Choć szlabany pożegnaliśmy na państwowych odcinkach A2 i A4 dopiero 1 grudnia, to chętni już od czerwca mogli pokonywać te odcinki płacąc za przejazd elektronicznie. Służy temu aplikacja e-Toll. Dla wielu kierowców korzystanie z niej to koszmar. Upust nerwom dają w licznych komentarzach w sieci. Okazuje się, że wszystko co się z nią wiąże jest drogą przez mękę. Od uruchomienia po składane przez kierowców reklamacje. Reklamacja e-Toll ten temat przerobiliśmy z jednym z Naszych Czytelników

Reklamacja e-Toll
Nasz Czytelnik jest jednym z pierwszych użytkowników aplikacji e-Toll. Złożył 28 czerwca reklamację na nienależnie pobraną opłatę za przejazd A4. Bramki wjazdowe przekroczył w Karwianach z działającą aplikacją i po 11 km dojechał do zjazdu Wrocław-Wchód. Szlaban, który dla użytkowników aplikacji miał się otworzyć automatycznie ani drgnął, chociaż, jak się później okazało aplikacja pobrała z konta użytkownika należne 1,10 zł. Tymczasem, aby wyjechać z autostrady musiał zapłacić pełną kwotę za przejazd płatnym odcinkiem autostrady. Posługując się aplikacją, nie pobrał biletu więc nie mógł udowodnić, ile kilometrów przejechał. Krajowa Administracja Skarbowa, bo to ona zarządza e-Toll ma na rozpatrzenie reklamacji 30 dni. Czytelnik od czerwca, po złożeniu reklamacji, wielokrotnie próbował telefonicznie i mailowo dowiedzieć się, jakie są jej losy. Próbował też swoim problemem zainteresować UOKiK. Bezskutecznie.
Może pomylił pasy
Poprosiliśmy o wyjaśnienie Biuro Komunikacji i Promocji Krajowej Administracji Skarbowej. W odpowiedzi KAS tłumaczy, że w miejscach poboru opłat część pasów była dedykowana dla kierowców, którzy chcieli za przejazd zapłacić manualnie. Natomiast pozostałe pasy były dla kierowców korzystających z elektronicznej metody płatności w systemie e-Toll. Tam nie można było zapłacić gotówką czy kartą. Każdy pas był oznakowany, by kierowcy z daleka widzieli w jaki sposób na danym pasie jest przyjmowana płatność.
Dlaczego to musi tyle trwać?
Dobrze, że udało się tę sprawę w końcu załatwić. Nie wiadomo dlaczego musiało to zająć tyle miesięcy. Być może powodem jest ilość reklamacji. Aplikacja zbiera naprawdę fatalne recenzje. A kilka dni temu uruchomiono kolejną - e-Toll Pl Bilet. Pozwala kupić e-bilet autostradowy. W opinii kierowców aplikacja e-Toll jest skomplikowana w instalacji, uciążliwa w użytkowaniu i zawodząca w kluczowych momentach. Korzystanie z niej przypomina loterię. Podniesie się szlaban czy nie? Pobierze należną kwotę za przejazd czy nie pobierze? Przy czym nie ma się co cieszyć, że nie pobrała, bo złapani na niezarejestrowanym przejeździe możemy zapłacić 500 zł kary.
Kierowcy pytają dlaczego e-Toll nie może działać, jak choćby aplikacja za przejazd odcinkiem A4 zarządzanym przez Stalexport? Pewnie może. Po pół roku testowania powinno się ją poprawić, by przestała być zmorą kierowców.
"Ja z autostrady przestanę korzystać. Będę jeździł bokiem. Bo coś pójdzie nie tak i będę miał karę do zapłacenia. Mam w nosie te autostrady. Nie dość, że za nasze pieniądze zbudowane to część prywatnych i jeszcze płać za państwowe" pisze jeden z kierowców.
Jeśli system, który miał udrożnić korzystanie z autostrad przez likwidację bramek skłania ludzi do takich przemyśleń, to znaczy, że coś tu poszło nie tak. I trzeba to jak najszybciej naprawić.
zobacz więcej:

Kupują zniszczone książki za 20 zł i sprzedają na Allegro o kilkaset procent drożej. Oto legalny trik
05.06.2026 15:18, Aleksandra Smusz
05.06.2026 14:29, Marcin Szermański
05.06.2026 13:41, Rafał Chabasiński
05.06.2026 12:54, Joanna Świba
05.06.2026 12:06, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 11:19, Piotr Janus
05.06.2026 10:31, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 9:57, Jakub Bilski
05.06.2026 9:21, Mateusz Krakowski
05.06.2026 8:37, Mateusz Krakowski
05.06.2026 7:44, Aleksandra Smusz

Mówi, że mieszkając z partnerem, oszczędza 2000 zł miesięcznie. Proste obliczenia pokazały, że się myli
05.06.2026 6:58, Aleksandra Smusz
04.06.2026 9:20, Joanna Świba
04.06.2026 8:33, Mateusz Krakowski
04.06.2026 7:53, Aleksandra Smusz
04.06.2026 7:07, Aleksandra Smusz
03.06.2026 15:43, Marek Śmigielski
03.06.2026 14:57, Joanna Świba
03.06.2026 14:09, Piotr Janus
03.06.2026 13:22, Rafał Chabasiński

Zapłacili fiskusowi 112 tys. zł przez jeden brakujący papierek. Trybunał przyznał im rację, a pieniędzy nadal nie ma
03.06.2026 12:31, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 11:42, Aleksandra Smusz
03.06.2026 10:47, Joanna Świba
03.06.2026 9:54, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 8:33, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 7:32, Miłosz Magrzyk
03.06.2026 6:44, Piotr Janus
02.06.2026 17:55, Mateusz Krakowski


























