Walentynkowa liczba dnia: 40% – taki odsetek Polaków romansuje w miejscu pracy

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (950)
Walentynkowa liczba dnia: 40% – taki odsetek Polaków romansuje w miejscu pracy

Atmosfera w pracy jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na ocenę miejsca zatrudnienia. Okazuje się, że blisko połowa Polaków czas spędzony w pracy poświęca nie tylko wyrabianiu targetu, ale również – co w sumie powinno cieszyć – rozwijaniu relacji międzyludzkich. 40% z nas przeżyło bowiem romans w pracy.

Janusz Piechociński – o czym pisał Jakub Kralka na Spider’s Web – to człowiek-instytucja polskiego Twittera. To właśnie on, pomiędzy informacją o długości linii energetycznych Energi (184 tys. km) oraz sumarycznej mocy elektrowni fotowoltaicznych (190 megawatów), podzielił się taką oto ciekawostką:

Te liczby dobitnie pokazują, że miejsce pracy, oprócz generowania produktu krajowego brutto, służy również budowaniu mniej lub bardziej trwałych relacji damsko-męskich. Nie jest to zresztą nic dziwnego, wszak spędzanie ośmiu godzin dziennie wśród ludzi w naturalny sposób sprzyja takiemu właśnie budowaniu więzi. Romans w pracy to zatem nic dziwnego, a skoro aż tak duży odsetek Polaków romansował w pracy (niektórzy na tyle skutecznie, że związek nie był przelotny), to każdy z nas potrafi wskazać takie osoby w swoim kręgu towarzyskim.

Romans w pracy: pamiętajmy o konsekwencjach

Walentynki w naturalny sposób sprzyjają okazywaniu mniej lub bardziej skrywanych uczuć między współpracownikami. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z zalotami, zwłaszcza, jeśli dotyczą relacji szef(owa)-podwładny(a). Molestowanie seksualne w miejscu pracy to nie tylko rzecz naganna moralnie, ale również, w zależności od rodzaju zachowania, wykroczenie lub przestępstwo.

Artykuł 199 §1 kodeksu karnego jasno określa, co grozi temu, kto dopuszcza się molestowania, wykorzystując swoją przewagę w postaci zwierzchnictwa służbowego:

Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Oprócz odpowiedzialności karnej, molestowana osoba może również dochodzić odszkodowania, zarówno z tytułu naruszenia praw pracowniczych, jak i dóbr osobistych.

Romans w pracy to zatem – co do zasady – nic złego, ale warto robić to z głową.