REKLAMA
  1. Home -
  2. Nieruchomości -
  3. Rośnie napięcie na rynku najmu. Właściciele mieszkań coraz częściej rozważają sprzedaż lokali
Rośnie napięcie na rynku najmu. Właściciele mieszkań coraz częściej rozważają sprzedaż lokali

Polski rynek najmu znalazł się w specyficznej sytuacji. Z jednej strony można zaobserwować kontynuację trendu spadkowego po stronie podaży - w czerwcu liczba dostępnych ofert była o 6 proc. niższa niż rok wcześniej. Z drugiej strony popyt ze strony poszukujących rośnie w siłę; w zeszłym miesiącu odnotowano najwięcej odpowiedzi na ogłoszenia od 2020 r. Ze względu na niepewną sytuację na rynku właściciele mogą jednak zastanawiać się, czy lepszym rozwiązaniem jest dalsze wynajmowanie nieruchomości, czy może właśnie teraz jest najlepszy moment na jej sprzedaż.

Podaż w dół, popyt w górę. Napięta sytuacja na rynku najmu

Jak wynika z danych Otodom za czerwiec, rośnie presja na rynku najmu. Liczba nowych ogłoszeń opublikowanych w ciągu miesiąca była aż o 24 proc. niższa niż w czerwcu ubiegłego roku. Jednocześnie w tym samym okresie liczba odpowiedzi na dostępne oferty, generowanych przez użytkowników serwisu Otodom, wzrosła o 12 proc. w ujęciu miesięcznym i o 8 proc. w skali roku. Ten zbieg dwóch skrajnych trendów - kurczącej się podaży i rosnącego popytu - w naturalny sposób skraca czas życia ogłoszenia na rynku. W czerwcu mediana czasu publikacji oferty najmu wyniosła zaledwie 20 dni, co oznacza spadek o 8 proc. rok do roku.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że spadająca podaż i rosnący popyt to idealna sytuacja dla wynajmujących; co więcej, z tego samego powodu część osób mogłaby zainteresować się inwestycją w mieszkanie na wynajem. W praktyce jednak może być dokładnie odwrotnie.

REKLAMA

Wynajmować czy sprzedawać? Dylemat właścicieli mieszkań w obliczu spadających stóp procentowych

Jedną z przyczyn spadającej podaży może być postawa Rady Polityki Pieniężnej. Zarówno majowa, jak i lipcowa obniżka stóp procentowych poprawiają zdolność kredytową Polaków i stymulują rynek sprzedaży nieruchomości. To z kolei skłania część właścicieli mieszkań do rozważenia wyjścia z rynku najmu. Jak komentuje Milena Chełchowska, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom,

Obniżki stóp procentowych zaczynają wpływać na decyzje właścicieli mieszkań, którzy coraz częściej rozważają zakończenie wynajmu i wystawienie lokali na sprzedaż. Dla wielu z nich to może być idealny moment – przy rosnącej zdolności kredytowej kupujących i spodziewanej odbudowie popytu. Już w maju 2025 liczba zakończonych ogłoszeń sięgnęła 23,7 tys., a część z nich mogła być przygotowaniem gruntu pod transakcję sprzedaży. Można przypuszczać, że lipcowa obniżka może zadziałać podobnie, skutkując skróceniem czasu emisji ofert najmu i wzrostem liczby zamkniętych ogłoszeń, przekraczającym typowe sezonowe wartości 

Preferencje najemców bez zmian. Stawki za najem w większości również

Z danych Otodom wynika, że średnia stawka za wynajem w Polsce w czerwcu wyniosła 3 611 zł. W ujęciu rocznym największe wzrosty czynszów odnotowano w Olsztynie ( o 12,8 proc.), a niewielkie spadki m.in. w Katowicach ( o 1,6 proc.). Mimo to sytuacja pozostaje względnie stabilna.

REKLAMA

Niezmienne pozostają natomiast preferencje najemców. Wciąż najpopularniejszym typem nieruchomości są mieszkania dwupokojowe, które odpowiadały za 52 proc. wszystkich wyszukiwań. Pod względem cenowym, w największych metropoliach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, najczęściej poszukiwano lokali z czynszem do 3 000 zł. Co ciekawe, do tej grupy dołączyła również Zielona Góra.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi