Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie niezależnie od siebie złożą wnioski o prawną zmianę swojego związku. Do prośby którego z nich przychyli się sąd, jeśli będą od siebie różne?
Zarówno rozwód jak i separacja to działania, które mogą ale nie muszą być zaakceptowane przez sąd. Wystąpić muszą przesłanki pozytywne (świadczące za potrzebą rozstania), ale zanegować decyzję mogą przesłanki negatywne (np. dobro dziecka). Sama kwestia uzyskania rozwodu także bez zgody małżonka została wyjaśniona w osobnym artykule w naszym serwisie. Opisywaliśmy także kto zajmie się dzieckiem po separacji, a także czy dzieci mogą wybierać z kim mieszkać po rozwodzie.
Rozważmy jednak sytuację, w której małżonkowie nie mieszkają ze sobą lub z innych powodów rozpoczynają działania sądowe niezależnie od siebie. Jeśli jedna strona stwierdzi, że chciałaby odpocząć od partnera, jednak nie decyduje się jeszcze na rozwód, może złożyć wniosek o separację. Jeśli jednak współmałżonek będzie wnioskował właśnie o rozwód, to wcześniejsze pismo drugiej strony może sprawić, że orzeczenie sądu przychyli się właśnie do ustalenia rozwodu. Jest to opisane w odpowiednim artykule kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Art. 612. § 1. Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.
§ 2. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.
Oczywiście, należy pamiętać, że w dalszym ciągu niezbędne są pozytywne przesłanki. Wymagana jest więc między innymi trwałość rozpadu. Istnieje on wtedy, kiedy prawdopodobieństwo ponownego związania się małżonków jest bardzo niskie. Może to wynikać na przykład z zakończonej terapii, która nie dała pozytywnych rezultatów lub z długotrwałego mieszkania osobno.
Pamiętajmy, że działania rozwodowe i separacyjne najlepiej prowadzić w ustaleniu z drugą stroną. Jeśli wnioskowaliśmy o jedną z tych decyzji, a wskutek działania małżonka sąd zasądził co innego, możemy zawsze starać się o odpowiednie odwołanie. W przypadku jakichkolwiek problemów prawnych, warto skonsultować się ze specjalistą. Nasi prawnicy doradzą działanie w każdej tego typu sytuacji. Polecamy przesyłanie wiadomości na adres kontakt@bezprawnik.pl – zapewniamy możliwie najszybszą odpowiedź z indywidualną poradą.