Nowe regulacje dla branży kryptowalut. Unijne rozporządzenie MiCA zwiększa ochronę konsumentów

Finanse Inwestowanie Lokowanie produktu Prawo Technologie Dołącz do dyskusji
Nowe regulacje dla branży kryptowalut. Unijne rozporządzenie MiCA zwiększa ochronę konsumentów

Rynek kryptowalut wkracza w erę regulacji. Unia Europejska podjęła działania, by wprowadzić jasne zasady w tym sektorze. Mowa m.in. o unijnym rozporządzeniu MiCA (Markets in Crypto-Assets), które od 30 grudnia 2024 r. , jako rozporządzenie UE, obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich. Co zmienia rozporządzenie MiCA, zwłaszcza dla przeciętnego posiadacza kryptowalut?

Rozporządzenie MiCA a znaczenie dla rynku kryptowalut

Biorąc pod uwagę to, że obrót kryptowalutami trwa już od kilkunastu lat (Bitcoin został wprowadzony już w 2009 r.), może nieco dziwić fakt, że Unia Europejska dopiero niedawno zdecydowała się na regulację tego rynku. Pierwszym krokiem na drodze do tego celu stało się Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA), wprowadzające m.in. jednolite wymogi dla emisji kryptoaktywów (w tym stablecoinów) oraz dla firm, które oferują usługi związane z kryptowalutami (dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, Crypto-Assets Service Providers, czyli CASP). MiCA jest częścią szerszego pakietu regulacji dla cyfrowych finansów, który obejmuje również rozporządzenie o cyfrowej odporności operacyjnej (DORA) i rozporządzenie w sprawie DLT Pilot Regime.

MiCA zawiera m.in. informacje o tym, jakie tokeny mogą być oferowane publicznie, emitowane i dopuszczane do obrotu na platformach umożliwiających handel kryptowalutami. Rozporządzenie wyróżnia trzy rodzaje kryptoaktywów; mowa o tokenach powiązanych z aktywami (tokeny ART), tokenach będących e-pieniędzmi (tokeny EMT) oraz kryptoaktywach innych niż tokeny ART i EMT.

Jednocześnie rozporządzenie dość dokładnie reguluje działalność dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, w tym zapewnianie przechowywania kryptoaktywów (i administrowania nimi w imieniu klientów), przyjmowanie i przekazywanie zleceń, zarządzanie portfelem kryptoaktywów, świadczenie usług transferu, prowadzenie platformy obrotu kryptoaktywami, wymianę ich na środki pieniężne itd. Regulacje są zatem naprawdę kompleksowe.

Polska przygotowuje się już do implementacji przepisów; zgodnie z projektem ustawy, nad którą pracuje polski rząd,  koniec skróconego okresu przejściowego dla wdrożenia rozporządzenia ma nastąpić 30 czerwca 2025 r. Do tej pory jednak rządzący nie dokonali terminowego przyjęcia ustawy implementującej MiCA do polskiego prawa, co rodzi niepewność prawną co do tego od kiedy nowe przepisy będą miały zastosowanie.

Kryptoaktywa bezpieczne niemal jak w banku. MiCA zabezpiecza przede wszystkim interes konsumentów

Jakie cele przyświecały stworzeniu unijnego rozporządzenia? Po pierwsze, poprzez ustanowienie jasnych zasad dotyczących licencjonowania i nadzoru, MiCA ma przyczynić się do wzrostu zaufania zarówno inwestorów, jak i konsumentów do sektora kryptoaktywów. Ponadto regulacje zawarte w MiCA pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w obrębie sektora kryptoaktywów, co jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa i integralności rynku. MiCA ma również na celu ograniczenie możliwości tak zwanego arbitrażu regulacyjnego, gdzie firmy mogłyby poszukiwać jurysdykcji z mniej rygorystycznymi przepisami. Harmonizacja przepisów na poziomie unijnym powinna prowadzić do bardziej wyrównanych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku w UE.

Co to jednak oznacza z perspektywy zwykłego użytkownika i posiadacza kryptowalut lub osób, które rozważają ich nabycie? Po pierwsze, regulacje wymuszają na firmach uzyskanie licencji na prowadzenie działalności jako CASP. Aby z kolei uzyskać taką licencję, należy spełnić wiele obowiązków gwarantujących stabilność funkcjonowania instytucji oraz poszanowanie interesów klientów. Podmioty zakwalifikowane jako CASP będą musiały posiadać nie tylko określony kapitał, ale też odpowiednie doświadczenie i dobrą reputację kadry zarządzającej. Ponadto podmioty są zobowiązane również do wprowadzenia odpowiednich procedur. To wszystko oznacza, że jeśli ktoś zdecyduje się na przechowywanie posiadanych kryptoaktywów u danego podmiotu zakwalifikowanego jako CASP, to będzie mógł czuć się bezpieczniej.

Można zaryzykować stwierdzenie, że konieczność dostosowania się do unijnego rozporządzenia i spełnienia szeregu wymogów nieco zbliża rynek kryptoaktywów do rynku bankowego. Warto zresztą pamiętać, że zakłada się, że zapewnienie stabilnego i przewidywalnego środowiska regulacyjnego, jakie wprowadza MiCA, przyczyni się do dalszego rozwoju i wzrostu rynku kryptoaktywów w Europie.

Regulacje na rynku kryptowalut są po prostu niezbędne. I część podmiotów doskonale to wie

Jak można się spodziewać, nie wszystkie podmioty działające w branży kryptoaktywów, które muszą dostosowywać się do nowych przepisów są z tego faktu zadowolone. Regulacje niosą za sobą konieczność spełnienia dodatkowych wymagań; uzyskanie licencji będzie wiązać się zatem z podjęciem konkretnych działań.

Warto jednocześnie podkreślić, że nie wszystkie podmioty podchodzą do tej kwestii w ten sam sposób. Jak jeszcze niedawno w rozmowie z ISBtech oceniał CEO zondacrypto Przemysław Kral:

Wierzymy, że podejmowany przez nas od lat dialog dotyczący konieczności tworzenia wartościowych regulacji, uwzględniających interesy użytkowników i podmiotów rynkowych, w perspektywie przełoży się na prawo chroniące użytkowników, a jednocześnie niehamujące wzrostu podmiotów rosnących tak dynamicznie, jak zondacrypto, jako branżowy lider Europy Środkowo-Wschodniej

zondacrypto jest zatem jednym z podmiotów, które już wcześniej popierały uregulowanie rynku kryptowalut. Z jednej strony dlatego, że po prostu zwiększa to ochronę konsumentów i ich zaufanie do rynku; z drugiej – bo odpowiednie ramy prawne wspierają zdrową i uczciwą konkurencję na rynku. Nie da się też dłużej udawać, że kryptowaluty mają marginalne znaczenie w świecie finansów. Rynek kryptoaktywów zyskuje cały czas na znaczeniu i zaczyna się nim interesować coraz więcej osób, w tym również tych, które wcześniej nawet nie rozważały inwestycji w kryptoaktywa. Niewykluczone zresztą, że za kilka lub kilkanaście lat zdecydowana większość Polaków będzie posiadać kryptowaluty – tak samo jak dzisiaj dużą popularnością cieszą się lokaty czy obligacje skarbowe.

W ten sposób możesz łatwo zacząć inwestować w kryptowaluty

Osoby chcące spróbować swoich sił na rynku kryptowalut, mogą zacząć swoją przygodę z zondacrypto, która jest jedną z największych giełd kryptowalut w Europie. Platforma zondacrypto oferuje rozwiązania przyjazne dla początkujących użytkowników oraz materiały edukacyjne. Dla nowych klientów przewidziano zresztą teraz atrakcyjną promocję: po rejestracji i pełnej weryfikacji konta oraz wpisaniu kodu promocyjnego “BEZPRAWNIK”, użytkownik otrzyma ekwiwalent 10 dolarów w tokenie ZND.

Aby odebrać 10 dolarów w tokenie na zondacrypto, należy wejść na stronę lub pobrać aplikację mobilną, następnie założyć konto i ukończyć proces weryfikacji. W ostatnim kroku użytkownik powinien podać kod promocyjny (BEZPRAWNIK). Po podaniu kodu można już rozpocząć korzystanie ze środków na koncie.

Warto oczywiście pamiętać, że przed rozpoczęciem przygody z kryptowalutami lepiej rozeznać się w temacie; dobrym pomysłem może być np. skorzystanie z modułu „akademia” na zondacrypto. Przy inwestowaniu w kryptowaluty należy zatem zawsze zachować zdrowy rozsądek – i mieć na uwadze nieprzewidywalność tego rynku.

 

Skorzystanie z promocji oznacza akceptację jej warunków, które są dostępne na stronie zondacrypto.com w sekcji „Kwestie prawne”. W celu uzyskania ekwiwalentu $10 w wybranym przez zondacrypto Aktywie Cyfrowym, konieczna jest rejestracja i weryfikacja konta na platformie zondacrypto.com, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań określonych w regulaminie niniejszej promocji dostępnym na stronie zondacrypto.com, w szczególności wpisanie kodu promocyjnego w procesie rejestracji. Niniejszy materiał marketingowy dotyczący kryptoaktywa nie został poddany przeglądowi ani nie został zatwierdzony przez żaden właściwy organ w żadnym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego materiału marketingowego dotyczącego kryptoaktywa ponosi oferujący kryptoaktywo. Oferującym kryptoaktywo w postaci Tokena ZND jest BB Trade Estonia OÜ z siedzibą w Tallinie (Estonia), operator giełdy zondacrypto dostępnej pod adresem https://zondacrypto.com/pl/home. Kontakt z oferującym kryptoaktywo możliwy jest pod numerem telefonu: +48 884 570 061 (w godz. 12:00-18:00 w dniach roboczych) lub adresem mailowym: support@zondacrypto.com. Dokument informacyjny w postaci Whitepaper dotyczący Tokena ZND został opublikowany pod adresem internetowym: http://assets.znd.co/token/pl/whitepaper. Niniejsza treść nie stanowi porady inwestycyjnej, porady finansowej, porady handlowej ani żadnego innego rodzaju porady i nie powinna być traktowana jako taka; zondacrypto nie rekomenduje kupna, sprzedaży ani posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim stopniem ryzyka. Istnieje ryzyko utraty zainwestowanych środków z powodu zmian kursów wymiany kryptowalut.

 

Tekst powstał we współpracy z zondacrypto