Od teraz klienci T-Mobile mogą samodzielnie zarejestrować kartę SIM. Mogą pojawić się wątpliwości co do bezpieczeństwa

Technologie Dołącz do dyskusji
Od teraz klienci T-Mobile mogą samodzielnie zarejestrować kartę SIM. Mogą pojawić się wątpliwości co do bezpieczeństwa

T-Mobile wprowadza pewną rewolucję, czyli samodzielną rejestrację karty SIM. Obowiązek wynikający z ustawy antyterrorystycznej ograniczył możliwość anonimowego korzystania z kart pre-paid, często wykorzystywanych przez przestępców. Czy taka możliwość wróciła?

Samodzielna rejestracja karty SIM w T-Mobile

„Telepolis” donosi, że jeden z operatorów wprowadza ciekawą funkcję. Samodzielna rejestracja karty SIM pojawia się w T-Mobile, a niedługo zawędruje do użytkowników sieci Heyah. Co ważne, chodzi oczywiście o klientów korzystających z ofert „na kartę”. Zmiany wiążą się z chęcią przenoszenia do sieci kolejnej sfery obsługi użytkownika.

Uwierzytelnienie użytkownika (rejestracja karty sim) dostępna jest w aplikacji mobilnej „Mój T-Mobile”. Trzeba więc pobrać aplikację mobilną z właściwego sklepu – Google Play lub App Store. Następnie należy się zalogować i wybrać opcję „Zarejestruj nową kartę SIM”.

„Telefon na kartę” to bardzo popularny motyw nie tylko filmów i seriali kryminalnych, ale i element wielu prawdziwych spraw kryminalnych, często takich, w których doszło np. do zabójstwa, a sprawca – mimo że posługiwał się telefonem – nie został wykryty. Dlatego ustawa antyterrorystyczna z 2016 roku, która wprowadziła wymóg rejestracji kart SIM, była dobrym ruchem i istotnie zwiększyła bezpieczeństwo.

Czy rozwiązanie od T-Mobile przywraca pewne zagrożenia i umożliwia anonimową rejestrację karty SIM na dowolne dane? Na szczęście nie. Aby samodzielnie zarejestrować kartę SIM, trzeba podać szereg danych, które następnie należy w odpowiedni sposób zweryfikować.

Nowa funkcja od T-Mobile na szczęście nie przywraca problemu anonimowych numerów telefonów

Sama rejestracja poprzedzona jest koniecznością podania numeru telefonu, kodu PUK, a także adresu e-mail. Następnie następuje uwierzytelnianie w oparciu o mojeID. Usługa pozwala na uwierzytelnienie osoby poprzez skorzystanie ze swojego internetowego dostępu do banku – trzeba więc wybrać odpowiedni (swój) bank, a następnie konieczne jest zalogowanie do serwisu.

Opcjonalnie można też wyrazić zgody marketingowe, co skutkuje doładowaniem konta kwotą 5 zł. Jeżeli chodzi o banki, które mogą posłużyć do uwierzytelnienia podczas samodzielnej rejestracji, to są to:

PKO BP, inteligo, ING, Pekao, Grupa BPS, Grupa SGB, mBank, GetIn Bank, BOŚ Bank, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Credit Agricole oraz Santander Bank.

Co istotne, następne zalogowanie do aplikacji – po uprzedniej rejestracji potwierdzonej uwierzytelnieniem – pozwala na swobodne rejestrowanie kolejnych kart SIM (numerów telefonu) w odniesieniu do konkretnego profilu.

Jest to więc znaczne ułatwienie, bo dotychczas można było rejestrować kartę pre-paid u operatora, a także w specjalnych punktach. Nie było możliwości, by zrobić to samodzielnie w sieci. Opisywane rozwiązanie jest zatem ułatwieniem, ale bezpiecznym. Nie otwiera pola do nadużyć, choć trzeba oczywiście pamiętać, że ustawa antyterrorystyczna nie wyeliminowała problemu, a jedynie znacznie zmniejszyła jego skalę.

Przestępcy korzystają bowiem z tzw. słupów, czy też kart wydanych za granicą.