Hosting to za mało? Serwer dedykowany bądź VPS rozwiąże Twoje problemy!

Lokowanie produktu Technologie Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji
Hosting to za mało? Serwer dedykowany bądź VPS rozwiąże Twoje problemy!

Najczęściej pierwszą usługą hostingową, na którą się decydujemy, jest serwer współdzielony. Ma on wiele zalet, ale jednocześnie nie jest pozbawiony wad. Kiedy jednak to rozwiązanie przestaje być dla nas wystarczające, wybieramy VPS-a lub serwer dedykowany. W jakich przypadkach warto postawić na te usługi i czym się one różnią? 

Hosting, czyli w zasadzie co?

Mianem hostingu określa się udostępnianie przez firmę zasobów swoich maszyn tj. komputerów z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem. Najprostszą i jednocześnie najtańszą tego rodzaju propozycją jest wspomniany serwer współdzielony. W tym przypadku administrator przydziela każdemu z użytkowników określone zasoby, m.in. powierzchnię, transfer, maksymalne obciążenie procesora, pamięci RAM i wiele innych. Zdecydowanie jest to rozwiązanie idealne, jeśli zamierzasz założyć stronę firmową, zaczynasz prowadzić bloga, a nawet mały sklep, o ile postawisz na konto o solidnych parametrach u sprawdzonego dostawcy. Hosting współdzielony ma również wady. Z zasobów maszyny mogą korzystać setki czy jeszcze więcej użytkowników jednocześnie. Często wszystkie konta mają jeden adres IP, co oznacza, że wysyłka SPAM-u przez jednego użytkownika może się zakończyć trafieniem tego adresu na czarną listę. Efekt? W wielu przypadkach wiadomości e-mail nie będą docierać do adresatów. Jako użytkownik serwera współdzielonego powinieneś monitorować, w jakim stopniu wykorzystujesz przydzielone zasoby. Jeśli zaczniesz je przekraczać, to możesz być pozbawiony dostępu do usługi. Administrator zaproponuje ci zoptymalizowanie skryptów albo skorzystanie z hostingu zapewniającego większe zasoby.

Jeśli rozwijasz swoje strony WWW, to w końcu serwer współdzielony przestanie być wystarczający. Wówczas przyjdzie moment na zmianę. Powinieneś wtedy tak dopasować usługę, żeby sklep czy inny serwis działały niezawodnie. Możesz to osiągnąć, wybierając serwer dedykowany lub VPS-a. Na czym to polega?

Serwer dedykowany lub VPS rozwiązaniem problemów

Nie ma takiej możliwości, żeby serwer współdzielony był odpowiedni dla każdej strony. Często jedynym sposobem na niezawodne działanie twoich usług jest wybór VPS-a.

W tym przypadku również masz do czynienia z serwerem, którego zasoby są podzielone, ale między kilku, a nie kilkuset użytkowników. W ramach VPS-a możesz decydować, jakie zainstalujesz aplikacje. W twojej gestii leży również wybór systemu operacyjnego, chociaż pod tym względem możesz napotkać na pewne ograniczenia. Jeśli serwer powstał w ramach parawirtualizacji, to będziesz mieć do wyboru wyłącznie systemy z tej samej rodziny, co bazowy. Czyli np. nie zainstalujesz Windowsa, jeśli tym bazowym jest Linux. W przypadku pełnej wirtualizacji nie masz już takich ograniczeń. Decydując się na VPS‑a, masz pełny dostęp do administrowania usługą. Możesz zresetować czy wyłączyć serwer, a także zwiększyć jego parametry. Hosting ten gwarantuje ci określoną ilość zasobów. Kiedy warto postawić na taką usługę? Jeśli prowadzisz sklep internetowy, serwis odwiedzany przez co najmniej kilka tysięcy użytkowników dziennie czy jakąkolwiek witrynę, w przypadku której zasoby serwera współdzielonego nie są wystarczające.

Możliwe, że również VPS okaże się usługą o za małych możliwościach. Wówczas możesz postawić na serwer dedykowany. W tym przypadku maszyna jest w 100 proc. do twojej dyspozycji, nie korzysta z niej nikt inny. Zaletą tego serwera jest także to, że możesz zainstalować na nim takie aplikacji, których potrzebujesz czy wybrać system operacyjny i cieszysz się zasobami, które są wystarczające do obsługi bardzo wymagających usług, takich jak radio internetowe, telewizja online czy serwisy społecznościowe. Możesz tworzyć na tej maszynie serwery VPS, a dzięki rozwiązaniu takiemu jak Plesk Panel zarządzanie usługą staje się naprawdę łatwe. Jednocześnie jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj hostingu.

Jeśli widzisz, że zasoby serwera współdzielonego nie zaspokajają twoich potrzeb, to nie czekaj, aż administrator zawiesi twoje konto za ich przekroczenie. Zareaguj wcześniej, wybierz odpowiedni hosting i zapewnij użytkownikom możliwość korzystania z twojej oferty.

Artykuł powstał we współpracy z Homecloud