Siłownie „Pure” niesłusznie pobierały opłaty – teraz rozdają darmowe vouchery

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (9)
Siłownie „Pure” niesłusznie pobierały opłaty – teraz rozdają darmowe vouchery

Twoja siłownia zwiększyła opłaty? Za takie działania Jatomi Fitness musi decyzją UOKiK zrekompensować klientom straty.

Pure Health and Fitness to firma, która prowadzi liczne kluby fitness na świecie, w Polsce jej 36 placówek jest znanych pod nazwą Jatomi Fitness. Jednak rozpoznawalność marki w tym przypadku nie szła w parze z uczciwością wobec klientów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę na obciążanie klientów Pure Health and Fitness płatnościami. Korzystający z usług musieli umożliwić firmie pobieranie pieniędzy poprzez automatyczne płatności z z konta lub obciążenia karty. Gdy odpowiedniej kwoty nie udawało się pobrać, naliczane były dodatkowe opłaty.

UOKiK dostrzegło w tych działaniach kilka nieprawidłowości. Po pierwsze, wspomniane dodatkowe opłaty i ich wysokość nie były wymienione w regulaminie przy podpisywaniu umowy. W związku z tym, nie powinny być w ogóle pobierane.

Co więcej, także sam podstawowy abonament uległ zmianie, co zostało odnotowane jedynie na ogłoszeniach w recepcjach klubów, a także w sporadycznych przypadkach – po kontakcie telefonicznym z klientem.

Jak wiadomo, tego typu modyfikacje umowy wiążą się z koniecznością jasnego poinformowania klienta, tak aby ten mógł zgodzić się na nowy regulamin lub zrezygnować ze świadczonych usług. Podobna sytuacja, jednak przeprowadzana w sposób zgodny z prawem, miała ostatnio miejsce, gdy przy zmianie regulaminu operatora Vectra klienci uzyskali możliwość zerwania umowy bez kar.

Co w związku z decyzją urzędu musi zrobić Pure Health and Fitness? Przede wszystkim, będzie musiał zaniechać dotychczasowych praktyk i o wszelkich ewentualnych dopłatach będzie w sposób jasny informował swoich klientów. Także skutki nieuczciwego działania będą musiały zostać usunięte – wszelkie nadpłaty zostaną zwrócone. Co więcej, klienci dotknięci podwyżkami, na które się nie zgodzili, otrzymają voucher do klubu na 79 złotych.

Pamiętajmy, że wstępując do klubu fitness, na siłownię czy basen, mamy takie same prawa jak przy zawieraniu wieloletnich, „poważnych” umów. W przypadku kiedy wykupujemy karnet lub np. płacimy za długoterminowy kurs, należy nam się zwrot pieniędzy jeśli nie wykorzystamy w pełni usług, za które uiściliśmy opłatę.

Problemy z egzekwowaniem postanowień umownych, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com