Parkowanie firmowym samochodem pod domem może być przyczyną problemów z odliczeniem VAT-u

Firma Moto Podatki Dołącz do dyskusji
Parkowanie firmowym samochodem pod domem może być przyczyną problemów z odliczeniem VAT-u

Ze względu na ostatnio wydaną decyzję dyrektora KAS, przedsiębiorcy, którzy chcą parkować swój samochód pod domem, powinni głęboko przemyśleć tę decyzję. Fiskus może w takim wypadku zinterpretować tego typu działanie jako wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych, a to może prowadzić z kolei do uniemożliwienia odliczenia pełnego podatku VAT przez danego przedsiębiorcę. Sprawa tego typu dotyczyła właściciela firmy, który prowadził wynajem samochodu na uroczystości ślubne.

Parkowanie służbowym samochodem pod domem to nie jest dobre rozwiązanie, gdy chcemy odliczyć VAT

Portal Podatki.biz przytoczył niedawną sprawę przedsiębiorcy, który wnioskował o interpretację w sprawie działalności jego firmy z branży ślubnej. Właściciel firmy miał zamiar rozszerzyć swoją działalność o wynajem samochodu na uroczystości ślubne. W tym celu chciał zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. Sytuacja jednak skomplikowała się po tym, kiedy właściciel firmy miał zamiar parkować swój samochód pod domem, w którym mieszka i wykonuje swoją działalność. Przedsiębiorca planował także stworzyć specjalny regulamin, który zabraniałby wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Właściciel firmy poinformował także fiskusa, iż posiada drugi samochód, który wykorzystuje tylko do celów prywatnych.

Fiskus niestety nie przychylił się do wniosku przedsiębiorcy

Zdaniem dyrektora KAS, przedsiębiorca nie spełniał warunków upoważniających go do złożenia deklaracji VAT-26, a tym samym do odliczania 100% podatku VAT, związanego z eksploatacją samochodu służbowego. Fiskus zaznaczył także, że możliwość odliczenia 100% podatku VAT dotyczy pojazdów, które są wykorzystywane do czynności służbowych i nie są nawet przejściowo używane do celów prywatnych.

Mając na uwadze przedstawiony sposób używania przedmiotowego samochodu oraz jakie podejmie Pan w związku z tym działania, mające na celu wykluczenie użycia samochodu do celów innych niż działalność gospodarcza – należy stwierdzić, że nie potwierdzają one obiektywnie, że ww. samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, bez możliwości użycia tego pojazdu do celów prywatnych. Powodem takiej oceny jest parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania, będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez Pana lub członków Pana rodziny

Zatem przedsiębiorca nie będzie mógł odliczać 100 proc. podatku VAT, który byłyby naliczone od wydatków poniesionych na firmowy pojazd. Zamiast tego będzie on mógł 50 proc. podatku związanego z utrzymaniem i eksploatacją. Odliczenie podatku w takim wypadku będzie przysługiwało tylko w przypadku, gdy nie wystąpią negatywne przesłanki, określone w art. 88 ustawy.