Rząd wymyślił jak utrudnić życie przedsiębiorcom. Już wkrótce może wprowadzić obowiązkowy split payment dla każdej transakcji

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (700)
Rząd wymyślił jak utrudnić życie przedsiębiorcom. Już wkrótce może wprowadzić obowiązkowy split payment dla każdej transakcji

Split payment może być już wkrótce obowiązkowy dla każdej transakcji – MF wystąpiło już do Komisji Europejskiej z wnioskiem o prawo do reformy rozliczeń VAT. Chodzi właśnie o mechanizm podzielonej płatności. Pogłoski o tym, że split payment będzie obowiązkowy w każdym przypadku, bez żadnych wyjątków, pojawiały się już wcześniej. 

Split payment obowiązkowy dla każdej transakcji? Wszystko na to wskazuje

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, zaczął obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Jego istotą jest rozdzielenie płatności na dwa konta (rachunek VAT i rachunek bankowy). Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe, gdy przedsiębiorca dokonuje płatności za nabyte towary lub usługi na rzecz innego płatnika VAT, a jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. zł. Istotne jest to, że nakaz zastosowania split payment dotyczy tylko płatności za te towary lub usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 15 ustawy o VAT. W praktyce zatem tylko część transakcji musi być zrealizowana zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności.

Już wkrótce może się to jednak zmienić i split payment będzie obowiązkowy dla każdej transakcji. MF wystąpiło już o zgodę na reformę rozliczeń VAT w zakresie MPP. Specjaliści przewidują, że pierwsze zmiany mogłyby wejść w życie już w przyszłym roku – ze względu na fakt, że obecna formuła split payment obowiązuje na podstawie derogacji KE, która upływa w lutym 2022 r. Następnym krokiem MF może być zatem zniesienie limitów kwotowych – obowiązkowy split payment obowiązywałby zatem niezależnie od kwoty transakcji. Być może rząd zdecyduje się także na zniesienie pozostałych wyjątków – czyli konieczności stosowania mechanizmu podzielonej płatności tylko w przypadku płatności za nabycie towarów i usług wymienionych w załączniku do ustawy o VAT.

Split payment obowiązkowy dla każdej transakcji byłoby jednak sporym utrudnieniem dla przedsiębiorców

Jeśli faktycznie mechanizm podzielonej płatności stanie się obowiązkowy, to dla przedsiębiorców oznacza to spore utrudnienia. Po pierwsze – już samo dokonanie płatności sprawia więcej problemów niż w przypadku zwykłej transakcji. Po drugie – więcej środków będzie w takiej sytuacji trafiać na rachunki VAT, którymi przedsiębiorcy nie mogą w pełni swobodnie dysponować. Jeśli zatem rząd zdecydowałby się na reformę MPP, powinien jednocześnie pomyśleć o reformie rachunków VAT. Obecna formuła wydaje się bowiem niewystarczająca – a płynność finansowa przedsiębiorców mogłaby się pogorszyć przez prognozowane zmiany w split payment.