Czy można spożywać alkohol w godzinach pracy wykonywanej zdalnie? Czy pracując w domu w trakcie pracy, mogę zamiast przerwy na kawę, zrobić sobie przerwę na piwo? Pytanie brzmi dość banalnie, ale w obecnej sytuacji zyskuje na znaczeniu. Jak zakaz picia w pracy może sprawdzić pracodawca?
Praca pod wpływem alkoholu wykonywana w domu
Co prawda dżentelmeni nie piją przed dwunastą, ale godziny pracy zwykle trwają co najmniej do szesnastej. W domowym zaciszu może więc nas kusić, żeby zamiast przerwy na kawę, zrobić sobie przerwę na coś procentowego. Nie mówiąc już o leniwych godzinach spędzonych nad firmowymi dokumentami, w trakcie których, równie leniwie sączymy ulubione wino. Sytuacja idealna. Niestety, nawet w czasie pracy wykonywanej w domu powinniśmy być trzeźwi. Niezależnie od miejsca jej wykonywania, pozostajemy w gotowości do pracy, wykonujemy te same obowiązki zlecone przez pracodawcę, obowiązują nas więc te same zasady, jak w przypadku pracy w biurze. Nawet w czasie pracy zdalnej nie powinniśmy spożywać alkoholu.
Chuchnij do słuchawki
Zakaz ten może być egzekwowany przez pracodawcę. Podstawowym sposobem kontroli jest kontakt telefoniczny z pracownikiem. Jeżeli pracodawca w trakcie rozmowy telefonicznej zorientuje się, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, może wyciągnąć z tego faktu adekwatne konsekwencje prawne. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli odbywanym z pracodawcą lub innymi współpracownikami wideorozmowy.
Tyle w teorii. W praktyce zakaz ten niestety moim zdaniem jest raczej trudny do egzekwowania. Zwłaszcza w obecnej sytuacji. Trudno raczej udowodnić pracownikowi znajdowanie się pod wpływem alkoholu na odległość. Poza tym samo podejrzenie jest niewystarczające, a kluczowy w tej kwestii jest wynik badania, które trzeba by było przeprowadzić. Tylko one stanowią podstawę wyciągnięcia konsekwencji od pracownika. Jeśli wiec nie mamy na myśli sytuacji skrajnej, kiedy stan nietrzeźwości jest oczywisty, to w każdej innej sytuacji spożycie alkoholu w godzinach pracy zdalnej jest raczej trudne do stwierdzenia. A sam zakaz, patrząc realnie, jest niemożliwy do wyegzekwowania.