Od 4.05 na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego pracodawcy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciw COVID-19 w swoim zakładzie pracy. Już pierwszego dnia rejestracji zgłoszenia nadesłały 484 przedsiębiorstwa, które w sumie zebrały ponad 530 tys. chętnych do przyjęcia wakcyny.
Każde przedsiębiorstwo, które chce zorganizować punkt szczepień w miejscu pracy, musi zgłosić co najmniej 300 chętnych do przyjęcia środka. Oprócz pracowników zakład pracy może zgłosić członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, studentów (w przypadku uczelni i szkół wyższych) i członów rodzin wymienionych osób.
Kiedy uda się zebrać wymaganą liczbę osób, pracodawca będzie odpowiedzialny za zorganizowanie szczepień we współpracy z Podmiotem Wykonującym Działalność Leczniczą, wpisanym do oddziałowego NFZ jako punkt szczepień. W formularzu zgłoszeniowym oprócz podania liczby chętnych będzie trzeba wpisać również imię i nazwisko koordynatora szczepień przy PWDL. Zgłoszenie przedsiębiorstwa powinno nastąpić dopiero po uzgodnieniu z PWDL miejsca szczepień i warunków przygotowania do ich wykonywania. Firmy, które zgłosiły dużo więcej niż 300 pracowników, mogą przeprowadzać szczepienia w kilku lokalizacjach, tworzonych we współpracy z innymi PWDL. W podaniu należy jednak podać dane przewodniego podmiotu leczniczego.
Szczepienia w zakładzie pracy
O pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszeń będzie decydowała kolejność poprawnie wypełnionych formularzy. Od 4 maja jeden pracodawca może przesłać maksymalnie jedno zgłoszenie.
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk zaznaczył, że w związku z ograniczeniami w dostawach szczepionek przeciw COVID-19 w najbliższym czasie, trudno obecnie określić, kiedy wystartują szczepienia w zakładach pracy. Dodał jednak, że rządowe plany przewidują rozpoczęcie pierwszych szczepień w przedsiębiorstwach jeszcze w maju.
Terminy rozpoczęcia szczepień dla poszczególnych zakładach będzie wskazywała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Pracodawca może uznać nieobecność w pracy z powodu poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 za usprawiedliwioną. Od woli pracodawcy zależy również, czy zachowa prawo do wynagrodzenia pracownika, gdy ten opuścił dzień pracy w związku ze szczepieniem, czy zwolni go bez prawa do wypłaty za ten konkretny dzień.
Pracownicy, którzy zgłosili chęć udziału w szczepieniach organizowanych przez swoje zakłady pracy, mogą również rejestrować się indywidualnie. Wówczas, jeżeli termin szczepienia organizowanego w ramach harmonogramu Narodowego Programu Szczepień wypada wcześniej niż ten w zakładzie pracy, pracownik powinien zaszczepić się wcześniej w punkcie szczepień, rezygnując ze szczepienia w zakładzie. Jeżeli zaś termin indywidualny wypada później niż data przyjęcia szczepionki w pracy, zostanie on automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej kary szczepień, dzięki przyjęciu szczepionki w firmie swojego pracodawcy.