REKLAMA
  1. Home -
  2. Zdrowie -
  3. Tyle czasu będzie miał szpitalny oddział ratunkowy na przyjęcie pacjenta
Tyle czasu będzie miał szpitalny oddział ratunkowy na przyjęcie pacjenta

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada, że pacjent przewieziony karetką na szpitalny oddział ratunkowy ma zostać przyjęty w maksymalnie 15 minut. Dokument przekazano do konsultacji publicznych.

Miłosz Magrzyk09.07.2025 9:04
Zdrowie

Według danych Ministerstwa Zdrowia w ponad 70 proc. przypadków przyjęcia pacjentów z karetek już dziś odbywają się w zakładanym czasie, co oznacza, że placówki medyczne są w większości technicznie przygotowane na wdrożenie takiego standardu.

Złota godzina to standard współczesnej medycyny ratunkowej

W rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia jasno wskazuje, że czas całkowity od wezwania zespołu ratownictwa medycznego do momentu przyjęcia pacjenta na SOR nie powinien przekroczyć 60 minut. Obejmuje on dojazd karetki na miejsce, czas udzielania pomocy na miejscu oraz transport pacjenta do szpitala i przekazanie go lekarzom.

REKLAMA

Zasada złotej godziny jest powszechnie uznawana w medycynie ratunkowej za graniczną. Przekroczenie jej znacząco obniża szanse pacjenta na wyleczenie. Dotyczy to szczególnie przypadków zawału, udaru i ciężkich urazów czy masywnych krwotoków. Skrócenie czasu przekazania pacjenta z karetki na SOR do kwadransa wpisuje się w nowoczesny standard.

Przepisy trzeba ujednolicić, ponieważ każdy szpitalny oddział ratunkowy nieco inaczej interpretuje termin „niezwłocznie”

Wprowadzenie jednolitych zasad dotyczących przekazywania pacjentów z karetki do szpitala ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo chorych, ale również odciążyć zespoły ratownictwa medycznego. Obecnie często zdarza się, że załogi karetek długo czekają przed SOR-em na możliwość przekazania pacjenta, co blokuje je przed realizacją kolejnych wezwań.

REKLAMA

Rozporządzenie doprecyzowuje przepis mówiący, że SOR-y, centra urazowe i wyspecjalizowane oddziały szpitalne mają obowiązek natychmiastowo udzielić pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. Ponieważ szpitale różnie rozumiały słowo „niezwłocznie”, ustalono, że mają na przejęcie pacjenta z karetki maksymalnie 15 minut.

Pomysł trafił do rozporządzenia zamiast do ustawy, aby przepisy łatwiej dało się zmienić

Pierwotnie Ministerstwo Zdrowia planowało wprowadzenie wymogu 15 minut na przekazanie pacjenta do SOR w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Podczas prac legislacyjnych Sejm RP poparł jednak poprawkę, według której ten przepis powinien znaleźć się w rozporządzeniu.

REKLAMA

Wpisanie takiego elementu do ustawy ograniczyłoby elastyczność ewentualnych zmian w przyszłości. Nie da się wykluczyć, że w perspektywie kilku lat standard przyjęcia pacjenta jeszcze się poprawi i możliwe będzie skrócenie przekazania pacjenta z karetki na oddział do np. 10 minut. W takim przypadku zmiana zapisu w rozporządzeniu będzie znacznie prostsza niż nowelizacja całej ustawy.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi