Nie zdałeś ostatnio egzaminu na prawo jazdy? Przez błędy formalne być może trzeba będzie go unieważnić

Codzienne Moto Dołącz do dyskusji (30)
Nie zdałeś ostatnio egzaminu na prawo jazdy? Przez błędy formalne być może trzeba będzie go unieważnić

Czeka nas unieważnienie egzaminów na prawo jazdy? Okazuje się, że do bazy pytań, które wykorzystywane są przy przeprowadzaniu egzaminów teoretycznych na prawo jazdy, dodane zostały zadania, w treści których były błędy. Jeżeli takowe pojawiły się na poniedziałkowych testach, to powinno się je unieważnić i powtórzyć.

Unieważnienie egzaminów na prawo jazdy

Portal „RMF24.pl” donosi, że być może konieczne będzie unieważnienie egzaminów na prawo jazdy. Jak dowiedział się reporter radia RMF24, do bazy pytań, z których pobierane są zagadnienia na egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, dodano w miniony weekend zadania, w treści których – co do możliwych do wskazania odpowiedzi – pojawiły się błędy. To oznacza, że egzaminy trzeba by unieważnić, a w konsekwencji – może i nawet powtórzyć.

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego pracują teraz nad ustaleniem, jak wiele osób mogło mieć pytania z błędnymi odpowiedziami. RMF FM ustaliło, że w samej Warszawie do testu podeszło w poniedziałek 24 stycznia ponad 100 osób, z czego zdało mniej, niż zwykle. Ustalono, że problem może dotyczyć nawet 300 osób w skali kraju.

Same pytania zostały ustalone przez ministerstwo infrastruktury, a następnie przeszły przez sito komisji weryfikacyjnej. Mimo tego dopuszczono błędne pytania, a wicedyrektor WORD-u w Warszawie, Tomasz Matuszewski, wprost nazywa to formą kompromitacji. Podkreśla, w rozmowie z źródłowym medium, że:

Takich zjawisk na egzaminach państwowych nie powinno być.

O jakie błędy, mówiąc precyzyjnie, chodziło?

Jeżeli zdawałeś/aś w poniedziałek 24 stycznia egzamin teoretyczny na prawo jazdy, to zwróć szczególną uwagę na poniższe informacje.

Co było nie tak?

Chodzi na przykład o pytanie, w którym pojawił się znak oznaczający obszar zabudowany, okraszony pytaniem

Czy wjeżdżasz w strefę zamieszkania?

Strefę zamieszkania określa inny znak, a więc odpowiedzią prawidłową powinna być „nie”. Niestety wskutek błędu, system uznawał za poprawną odpowiedź twierdzącą – „tak”.

Osoby, które nie zdały egzaminu teoretycznego, powinny więc wnosić o weryfikację. Powyższe jest oczywiście jedynie przykładem. Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że błędne odpowiedzi mogły odnosić się do co najmniej 8 pytań z dodanych w sumie 41.

Wyniki egzaminów przeprowadzanych we wszystkich ośrodkach w kraju będą w najbliższych dniach analizowane.

Sytuacja jest, mówiąc delikatnie, kuriozalna i bynajmniej nie oddziaływuje pozytywnie na opinie o tego rodzaju instytucjach. Powszechnie wiadomo, że uzyskać prawo jazdy w Polsce jest zdecydowanie za trudno, zaś za poziomiem trudności, stresu i wysokością ponoszonych przez kursantów kosztów, nie idzie żaden wymierny skutek odnoszący się na przykład do bezpieczeństwa polskich dróg.

Na szczęście zmiany w egzaminie na prawo jazdy mają się niedługo pojawić. Skutkować mają uczynieniem procedury uzyskiwania uprawnień nieco bardziej sprawiedliwymi, zaś same egzaminy sprawdzać mają rzeczywiste umiejętności kandydatów, nie zaś twardość ich psychiki i poziom determinacji do uzyskania uprawnień za wszelką cenę.