Urlop ojcowski może być też szansą dla działalności gospodarczej na mniejsze składki ZUS

Biznes Firma Firmowy lifestyle Podatki Rodzina Dołącz do dyskusji
Urlop ojcowski może być też szansą dla działalności gospodarczej na mniejsze składki ZUS

Dla wielu ojców narodziny dziecka to nie tylko czas radości i ekscytacji, ale także niezbędne przemyślenia dotyczące równowagi między życiem zawodowym a rodziną. Ojcowie prowadzący własne firmy mają teraz więcej możliwości w zakresie korzystania z urlopu rodzinnych – tacierzyńskiego, ojcowskiego oraz rodzicielskiego. 

Urlop ojcowski w firmie w formie zasiłku

Urlop ojcowski to 14 dni, które można wykorzystać w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecka. Co ważne, wniosek o urlop trzeba złożyć z tygodniowym wyprzedzeniem. Ciekawe jest to, że choć prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wstrzymywane, przedsiębiorcy mają pewne ulgi – nie opłacają składki społecznej, ale muszą pokryć składkę zdrowotną. Ekspertka z inFakt, Joanna Grochala, zwraca uwagę, że jeśli mówimy o Małym ZUS, to oszczędność z tego tytułu wynosi około 421 zł, a w przypadku Dużego ZUS jest to aż 1675 zł.

Urlop rodzicielski to kolejne 9 tygodni urlopu, które można podzielić na maksymalnie 5 części, z możliwością wykorzystania do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Jeśli jednak do tego momentu nie skorzystamy z przysługującego nam urlopu, tracimy go na zawsze. Joanna Grochala zwraca uwagę, że należy pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku u pracodawcy 21 dni przed planowanym urlopem.

Finansowo, podczas urlopu rodzicielskiego, oszczędzamy odpowiednio 1328 zł (Mały ZUS) lub 5278 zł (Duży ZUS) przez cały okres 9 tygodni. Oszczędności wynikają zarówno z niepłacenia pełnych składek, jak i z otrzymanego zasiłku z ZUS w zależności od tego czy mamy do czynienia z pracownikiem, czy przedsiębiorcą.

Urlop tacierzyński w firmie

Choć zwykle matki korzystają z urlopu macierzyńskiego, ojcowie również mają do niego prawo. Taki urlop dla ojca nazywany jest tacierzyńskim.

Jeśli ojciec-przedsiębiorca chce korzystać z zasiłków w trakcie urlopu, musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim przez 90 dni przed planowanym urlopem musi opłacać składkę chorobową i nie może mieć zaległości w ZUS. Wniosek o urlop musi być odpowiednio udokumentowany, w tym skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i formularz ZUS Z-3b. W zależności od rodzaju urlopu wymagane są też dodatkowe dokumenty – formularz ZUS ZOA (dla urlopu ojcowskiego) lub ZUS ZUR (dla rodzicielskiego).

Ojcowie prowadzący działalność gospodarczą mają teraz więcej możliwości wsparcia rodziny i związanych z tym korzyści finansowych. Oczywiście z tego przywileju wynikają pewne obowiązki, ale z odpowiednim przygotowaniem i planowaniem nie stanowią one większego problemu.