REKLAMA
  1. Home -
  2. Finanse -
  3. Praca w tych branżach pozwala najszybciej odłożyć na własne mieszkanie
Praca w tych branżach pozwala najszybciej odłożyć na własne mieszkanie

Zakup mieszkania wymaga co do zasady posiadania pewnych oszczędności - choćby na wkład własny (wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś zaciąga zobowiązanie w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy). Tempo zbierania oszczędności będzie natomiast uzależnione od wielu czynników, w tym pensji, wydatków i ogólnej sytuacji finansowej. Wysokość wynagrodzenia jest z kolei w dużej mierze związana z branżą, w jakiej pracuje dana osoba. Przyjmując zatem średnią pensję w różnych sektorach, można sprawdzić, jaka branża daje największą szansę na własne mieszkanie - lub, precyzyjniej, pozwala najszybciej uzbierać na jego zakup.

W jakich branżach trzeba pracować, by oszczędzanie na mieszkanie nie trwało aż tak długo?

Eksperci portalu Rynekpierwotny.pl postanowili sprawdzić, ile pensji netto trzeba odłożyć w poszczególnych branżach, by móc zgromadzić kwotę będącą równowartością nowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych (przyjęto medianę ceny nieruchomości w wysokości 550 tys. zł - dane na maj 2024). Bazując na danych GUS z maja 2024 r. dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w różnych grupach zawodowych, eksperci obliczyli, że najmniej - bo 73 pensje netto - potrzebują uzbierać osoby zatrudnione w sektorze informacja i komunikacja (mowa m.in. o informatykach czy grafikach komputerowych). W dość podobnej sytuacji są pracownicy zatrudnieni w działalności finansowej i ubezpieczeniach - potrzebują odłożyć 77 pensji netto, by kupić modelowe mieszkanie. 97 pensji netto - co może być pewnym zaskoczeniem - potrzebują z kolei pracownicy administracji publicznej i obrony narodowej. Jest to o tyle ciekawe, że np. osoby trudniące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną potrzebują średnio więcej pensji - bo już 100 wynagrodzeń netto - by kupić modelowe mieszkanie.

Na drugim końcu osoby pracujące w hotelarstwie i gastronomii

Wśród branż wziętych pod uwagę w najgorszej sytuacji znajdują się najwyraźniej osoby pracujące przy zakwaterowaniu i w gastronomii. Okazuje się, że potrzebują one średnio aż 175 pensji netto, by móc kupić modelowe mieszkanie. W zaskakująco złej sytuacji są też osoby zatrudnione w budownictwie - biorąc pod uwagę przeciętne pensje w tym sektorze, trzeba 166 pensji netto, by odłożyć na zakup mieszkania. Z kolei osoby pracujące w handlu i przy naprawie pojazdów potrzebowałyby 140 pensji netto.

REKLAMA

Interesujący na tym tle może być wynik pracowników zatrudnionych w edukacji, a zatem m.in. nauczycieli - oni potrzebowaliby 105 pensji, by kupić modelowe mieszkanie.

Obliczenia, bazujące na danych GUS, pokazują niestety, że zakup mieszkania za gotówkę - i to przy założeniu, że odkładane są całe pensje netto - zajęłoby przeciętnie kilka do kilkunastu lat. Nie dziwi zatem popularność kredytów hipotecznych i fakt, że nieruchomości za gotówkę najczęściej kupują inwestorzy.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi