Warszawa zbiednieje przez zerowy PIT dla młodych. Miasto prosi Morawieckiego o rekompensatę

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (123)
Warszawa zbiednieje przez zerowy PIT dla młodych. Miasto prosi Morawieckiego o rekompensatę

Warszawa poniesie duże straty z powodu jednego z elementów piątki Kaczyńskiego, jakim jest zerowy PIT dla młodych. Władze miasta proszą premiera Morawieckiego o rekompensatę.

Nie wszyscy są zachwyceni nowym udogodnieniem, o którym zrobiło się bardzo głośno, a którego losy jeszcze się ważą. Ekipa rządząca planuje wprowadzenie całej piątki jeszcze w tej kadencji – a zerowy PIT dla młodych ma zacząć obowiązywać od początku sierpnia. Budzi jednak niepokój samorządów.

Warszawa a zerowy PIT dla młodych

Rzecz w tym, że zerowy PIT dla młodych może zaszkodzić samorządom dużych ośrodków, jakim jest choćby Warszawa. Stolica już przystąpiła do walki, choć projekt jeszcze nie wszedł w życie. Chodzi bowiem o to, że Warszawa może stracić nawet 140 milionów. Władze miasta nie czekały długo i wysłały list do premiera Morawieckiego. Miastto uważa, że rząd powinien zrekompensować te straty. Podatek dochodowy stanowi bowiem o dochodach gmin. Skoro spadną dochody, muszą spaść wydatki na inwestycje. W przypadku Warszawy strata będzie bardzo odczuwalna.

W sprawie wypowiedziała się Ewa Malinowska-Grupińska (PO), przewodnicząca Rady Warszawy.

Rząd PiS przerzuca coraz więcej zadań na samorządy przy jednoczesnym ograniczaniu ich dochodów. Koszmar.

Zastrzeżenia do programu zgłosiła również Katarzyna Lubnauer.

Jako liberałowie w naturalny sposób jesteśmy za każdą formą obniżki podatków. Natomiast wolelibyśmy, żeby obniżka dotyczyła wszystkich Polaków, żeby np. została podwyższona kwota wolna od podatku. (…) Dodatkowo z tych rozwiązań nie skorzystają młodzi, którzy pracują na umowę o dzieło czy mają własną działalność gospodarczą

Zerowy pit dla młodych ma ułatwić młodym ludziom wchodzenie na rynek pracy i pomóc im w osiągnięciu niezależności finansowej. Dzięki temu rozpoczynanie kariery ma być łagodniejsze. Zwolnienie będzie obowiązywało przychody z umów o pracę lub umowy zlecenie w przypadku osób, które nie ukończyły 26 lat. Nie dotyczy ani młodych przedsiębiorców, ani osób wykonujących czynności w oparciu o umowę o dzieło. Dodatkowym warunkiem jest próg 85 528 złotych w roku podatkowym. Jeśli kwota zostanie przekroczona, ulga obowiązuje wyłącznie od nadwyżki. W 2019 roku zerowy pit dla młodych obowiązywać ma dopiero od sierpnia, więc kwota wyniesie 35 636,57 złotych. By uzyskać ulgę, należy złożyć specjalne oświadczenie. Jeśli pracownik oświadczenia nie złoży, otrzyma zwrot podatku w rozliczeniu rocznym za 2019 rok. W 2020 roku ulga będzie naliczana automatycznie.

Zmiany obejmą ponad 2 miliony młodych pracowników.

Obniżony podatek dochodowy też zaboli

Ale to jeszcze nie koniec. Dochody Warszawy mogą się zmniejszyć o prawie 900 milionów złotych, jak podaje Radio Zet. Oprócz zerowego PIT-u dla młodych problemem jest najwyraźniej też obniżenie stawki podatku PIT do 17 procent, podwyższenie kosztów uzyskania przychodów i zniesienie limitu składek ZUS (tzw. trzydziestokrotności).

Straty nie dotyczą tylko Warszawy. W Krakowie mają wynieść 253 miliony złotych, we Wrocławiu 209 milionów złotych, w Poznaniu 173 miliony, w Łodzi 169 milionów, a w Gdańsku 135,8 milionów.