Nauczyciele mają więcej pracować, ale wcześniej przejść na emeryturę. Taki jest pomysł PiS

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (24)
Nauczyciele mają więcej pracować, ale wcześniej przejść na emeryturę. Taki jest pomysł PiS

Temat nauczycieli niespodziewanie powrócił, i to za sprawą samych rządzących. Zaproponują nauczycielom pewien układ. W zamian za zwiększenie tygodniowego pensum możliwe miałyby być wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. O sprawie donosi „Gazeta Wyborcza”.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Ale jest jeden warunek

Strajk nauczycieli zakończył się już jakiś czas temu i mogłoby się wydawać, że rządzący zbyt szybko do tematu nie powrócą. Tymczasem okazuje się, że PiS odświeży prawdopodobnie propozycję, która padła już w czasie strajku. Chodzi o zwiększenie tygodniowego pensum do 24 godzin. W zamian możliwe byłyby wcześniejsze emerytury dla nauczycieli.

Kiedy w czasie strajku rządzący wspomnieli o możliwości zwiększenia pensum, związkowcy nawet nie chcieli o tym słyszeć. Wtedy jednak propozycja miała nieco inny charakter. Chodziło o wyższe wynagrodzenia. Nauczyciele, jeśli zgodziliby się na zwiększenie liczby godzin „przy tablicy” mieliby  po prostu więcej zarabiać. Trzeba jednak przyznać, że w tej propozycji nie było właściwie nic nadzwyczajnego – dłuższy czas pracy (chociaż w przypadku nauczycieli trzeba pamiętać o tym, jak to faktycznie wygląda) zawsze powinien pociągać za sobą wyższe wynagrodzenie. Nauczyciele jednak nie zgodzili się na takie rozwiązanie, bo ich zdaniem poskutkowałoby to masowymi zwolnieniami ze szkół. Po prostu „godzin przy tablicy” nie starczyłoby dla wszystkich. Teraz jednak rządzący powracają do tematu, ale „nagrodą” za większe pensum mają być wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Oficjalna propozycja ma zostać przedstawiona we wrześniu.

Możliwość tylko przez 2 lata

Rządzący chcą przywrócić możliwość, którą dawała niegdyś Karta Nauczyciela. Chodzi o to, że nauczyciele, którzy do 2008 r. mogli pochwalić się trzydziestoletnim stażem pracy (w tym przynajmniej dwudziestoma spędzonymi „przy tablicy”) lub odpowiednio dwudziestoletnim stażem pracy (z zastrzeżeniem, że dwadzieścia lat pracy spędzili w szkolnictwie specjalnym) mogli odejść na wcześniejszą emeryturę. Na tych samych zasadach PiS chce, by wcześniejsze emerytury dla nauczycieli były możliwe od 2020 r. Co jednak ważne – przepisy miałyby obowiązywać jedynie przez dwa lata. Informator GW stwierdza, że dłuższe obowiązywanie takich przepisów naraziłoby budżet państwa na zbyt wielkie koszty.

Rozwiązanie, które mają zaproponować rządzący, miałoby teoretycznie zachęcić nauczycieli najstarszych stażem do zwiększenia pensum, w zamian za pewność, że będą mogli odejść wcześniej. Co to daje? Zdaniem źródła GW chodzi o to, by tacy nauczycieli nie zostali zwolnieni ze szkół i nie zostali z niczym, gdy zacznie się redukcja etatów, a zwalniani będą najstarsi.

Tyle, że przecież wcześniejsza emerytura to mniejsze pieniądze. Nikt nie powinien mieć też wątpliwości, że PiS prawdopodobnie chce przedstawić tę propozycję ze względu na możliwy strajk nauczycieli we wrześniu. Czy jednak taka możliwość spodoba się związkowcom? Trudno to na ten moment oceniać, chociaż nie wydaje się, by pomysł spotkał się z entuzjazmem nauczycieli.