Wesela do 150 gości i otwarcie dyskotek możliwe już za kilka dni. Na razie rząd ogłasza szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (178)
Wesela do 150 gości i otwarcie dyskotek możliwe już za kilka dni. Na razie rząd ogłasza szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

Wesela do 150 gości to podobno początek luzowania pozostałych obostrzeń. Rząd ma jeszcze w tym tygodniu ogłosić duże zmiany w obowiązujących restrykcjach. Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM ogłosili, że w Polsce rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. 

Wesela do 150 gości być może już w przyszłym tygodniu

Obecnie obowiązujące obostrzenia – zgodnie z aktualnym rozporządzeniem – obowiązują do 5 czerwca. To z kolei oznacza, że rządzący muszą podjąć jakąś decyzję – i albo postawić na jeszcze mocniejsze luzowanie obostrzeń, albo na przedłużenie obecnych restrykcji np. o kolejne dwa tygodnie.

Mimo wszystko dziś bardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy wariant. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, rządzący niemal na pewno będą chcieli zwiększyć limit gości na imprezach weselnych – możliwe są wesela do 150 gości. Taki sam limit obowiązywał w zeszłym roku w strefach zielonych. Zresztą całkiem niedawno wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreślała, że w rządzie faktycznie toczą się rozmowy, by wesela odbywały się z większą liczbą gości. Obecnie wesele można zorganizować na 50 gości – chociaż do limitu nie liczą się osoby w pełni zaszczepione.

Oprócz tego rząd ma również chcieć otworzyć sale zabaw i znieść zakaz działania dyskotek. Takie decyzje mogą być uważane za zaskakujące, jednak przyczyna takiego gwałtownego luzowania obostrzeń ma być prozaiczna – chodzi o to, by zerwać z pewną fikcją, jaka ma miejsce obecnie. Właściciele dyskotek i sal zabaw coraz częściej nie czekają na pozwolenie ze strony rządzących i sami – działając wbrew zakazom – otwierają swoje działalności. Tym samym rząd ma dążyć po prostu do wyjścia z sytuacji, w której obostrzenia nałożone przez władzę jawnie nie są przestrzegane.

Szczepienia dzieci od 12 lat

Dzisiejsza wspólna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka nie dotyczyła jednak luzowania obostrzeń, a Narodowego Programu Szczepień. Jak twierdzi szef KPRM tempo szczepień jest dobre, chociaż widać pewne spowolnienie.

Poinformował również, że od 7 czerwca rozpocznie się w Polsce szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia – preparatem Pfizera, zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków. Młodzież będzie jednak szczepiona tak jak dorośli – czyli w punktach szczepień, a nie w szkołach. Od września prowadzone będą również szczepienia w szkołach – chociaż będzie to zależeć od dyrektorów placówek i zainteresowania szczepieniami wśród młodzieży.

Szczepienia, podobnie jak w pozostałych grupach wiekowych, nie będą obowiązkowe.

Jak z kolei poinformował minister Niedzielski, Polska od dziś przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Poinformował też, że szczegóły dotyczące znoszenia obostrzeń zostaną przedstawione jutro.