Ile jest warta zła opinia w internecie? Okazuje się, że zupełnie nic, a nawet pomaga w biznesie. Willa Karpatia przeżywa oblężenie

Biznes Codzienne dołącz do dyskusji (41) 11.09.2018
Ile jest warta zła opinia w internecie? Okazuje się, że zupełnie nic, a nawet pomaga w biznesie. Willa Karpatia przeżywa oblężenie

Tomasz Laba

Wydawałoby się, że zasada nieważne co mówią, ważne żeby mówili już dawno odeszła do lamusa. Okazuje się jednak, że pamięć konsumentów jest bardzo krótka i po tygodniu od PR-owej katastrofy pamiętamy zazwyczaj to, że o danej firmie było głośno. Dowodem na to może być… Willa Karpatia.

Czytelnicy Bezprawnika z pewnością pamiętają marketingową katastrofę z początku tego roku, której głównym bohaterem był podhalański pensjonat Willa Karpatia i jego właściciele. Internauta podzielił się historią swojej ciotki, która niezadowolona z pobytu w ośrodku wystawiła negatywny komentarz na ich facebookowym profilu. Przyzwyczajeni do takiej formy wyrażania opinii przez konsumentów internauci byli w szoku, kiedy przeczytali odpowiedzi właścicieli pensjonatu na recenzję. Pyskówka to mało powiedziane. Goście byli obrażani, wyciągano prywatne zdjęcia z ich profili, które miały sugerować problemy z alkoholem, a syna komentującej kobiety określono mianem „nieślubnego syna„.

Użytkownicy wykopu, tak samo, jak wszyscy inni internauci byli zbulwersowani taką praktyką, a cała sprawa niezwykle szybko przerodziła się w aferę, która przedostała się nawet do tradycyjnych mediów. Właściciele Willa Karpatia próbowali oczywiście łagodzić kryzys, lecz te próby można porównać do gaszenia pożaru baniakiem benzyny. To był marketingowy dramat. Z jednej strony publiczne przeprosiny, a z drugiej strony właściciele straszyli internautów policją. Do mediów trafiło również nagranie sugerujące, że opublikowane przez nich przeprosiny było niczym każda wyborcza obietnica – pustą wydmuszką. Z tego powodu sprawa była obecna w mediach przez bardzo długi czas. Ostatecznie o wszystkim zapomniano, a od tego czasu minęło ponad pół roku. Z punktu widzenia internetu to cała wieczność.

Willa Karpatia – nieważne, co mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko

Po pół roku właściciele Willa Karpatia chwalą się, że mają więcej gości niż kiedykolwiek. W artykule opublikowanym na łamach Wirtualnej Polski wspominają również przebieg z ich punktu widzenia.

Właściciele pensjonatu zdecydowali się odsunąć na dalszy plan, a obecnie pensjonatem zarządzają ich dzieci. Czy internetowe zamieszanie wpłynęło na obłożenie obiektu? Okazuje się, że zupełnie nie. Co prawda w styczniu faktycznie odwołano kilka rezerwacji, lecz po tym czasie wszystko wróciło do normy. Co więcej – według właścicieli obłożenie hotelu jest zdecydowanie większe niż przed internetową aferą.

W styczniu kilka rezerwacji faktycznie odwołano, ale w dłuższej perspektywie, można wręcz powiedzieć, że obłożenie hotelu jest większe. Strona zaczęła się lepiej pozycjonować, zainteresowały się nami portale bookingowe. A stali klienci, jak przyjeżdżali, tak przyjeżdżają. To głównie na nich bazujemy.

W pensjonacie raz na jakiś czas zjawiają się osoby, które próbują wynegocjować zniżkę, grożąc opublikowaniem negatywnego komentarza. Właściciele nie dają się jednak nabrać na takie sztuczki. Z całego zamieszania wyciągnęli wniosek, że negatywne komentarze trzeba po prostu ignorować.

Potwierdza się powiedzenie „nieważne jak mówią, byle mówili” – komentuje Marek Topór, współwłaściciel Willi Karpatia. – Wnioski oczywiście wyciągnęliśmy. Więcej nie będziemy odpowiadać na negatywne komentarze. To był błąd.

41 odpowiedzi na “Ile jest warta zła opinia w internecie? Okazuje się, że zupełnie nic, a nawet pomaga w biznesie. Willa Karpatia przeżywa oblężenie”

 1. Jakoś miło mi się zrobiło jak przeczytałem ten artykuł – myśląc o tych wszystkich hejterach co tak bardzo się przyłożyli do komentarzy że osiągnęli odwrotny efekt. Jakież to musi być bolesne dla hejtea kiedy jego ciężka praca nad bezpodstawnym poniżaniem innych poszła z dymem przy okazji poprawiając wyniki pozycjonowania i polarność :) Może to jest jakaś metoda? Może teraz hejt będzie polegał na nie pisaniu? Tak jak sławetne forumowe „nie karmić trolla” :D Gratulacje dla hejterów za bezpłatną reklamę :D

  • Zagłębiłeś się w sprawę, czy skomentowałeś bo „hejterzy hejterzo, borze co za muzgi brawo dla niewinnyh niedajcie siem”. Jakoś mi tak się zrobiło zwyczajnie, typowy ludź z internetu.

 2. W sumie to nie wiemy czy naprawdę obłożenie jest wyższe czy tylko tak właściciele powiedzieli. Nie wiemy też czy ten wzrost wynika z tego, że ludzie zaczęli jeździć do ośrodka słynącego z pyskówek z klientami (wątpię) czy może po prostu po aferze obniżyli ceny i stali się bardziej atrakcyjni?
  Wbrew pozorom jest dużo ludzi, którzy nie śledzą zbytnio takich doniesień i najnormalniej w świecie nigdy nie słyszeli tej historii.

 3. Nagle na wp innpoland bezprawnik pojawiają się artykuły jak to biznes się kręci w tej całej Willi xDDDDDDDDDDDD

 4. Zastanawia mnie jedno – takich januszowych byznesmenuf jest mnóstwo, to dlaczego Bezprawnik uparcie pisze o Willa Karpatia?

  • Bo ciekawy przykład gdzie hejt zadziałał odwrotnie niż planowano?
   Nie mówiąc o tym że pomijając nieodpowiednie zachowanie właścicieli goście swoje za uszami mieli więc nie do końca się zgodzę z określeniem biznesu mianem Januszowego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *