Najdroższe i najtańsze wizy dla Polaków. Gdzie wyjechać na wakacje?

Codzienne dołącz do dyskusji (372) 12.06.2018
Najdroższe i najtańsze wizy dla Polaków. Gdzie wyjechać na wakacje?

Justyna Bieniek

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje i czas urlopowych wyjazdów. W planowaniu wakacyjnej destynacji bardzo dużą rolę odgrywają koszty, jakie w związku z nim trzeba będzie ponieść, a na to często znaczący wpływ ma cena wizy. Najdroższe i najtańsze wizy dla Polaków.

Wizy dla Polaków

Pod względem możliwości podróżowania bez uzyskania wizy, polski paszport nie wypada najgorzej. Polacy mogą poruszać się dość swobodnie po świecie, nie martwiąc się o wizę do aż 151 państw. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez portal Passport Index, polski paszport znalazł się czołówce państw, których obywatele mogą poruszać się bez wiz do największej ilości państwa świata. Najwyżej znalazł się niemiecki i szwedzki paszport.

Niestety w gronie 151 państw dostępnych dla Polaków bez wizy wciąż brakuję tych najbardziej pożądanych, jak choćby USA. Dobrą wiadomością może być jednak fakt, że wizy dla Polaków wciąż znoszone są w kolejnych państwach, takich jak Hajnan, czy zapowiadane zniesienie wizy do Wysp Zielonego Przylądka.

Cóż, brak wizy to spora oszczędność w podróżowaniu, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny wizy do Stanów Zjednoczonych (ok. 160 USD), Chin (260 zł), Omanu (ok. 175 zł) czy Mongolii (od 60 euro). Dość kosztowna jest również wiza do Nepalu – ta w przypadku dłuższych wyjazdów 90-dniowych kosztuje 342 zł.
Ponad sto złotych zapłacimy za wizę do krajów takich jak Rosja (145 zł), Kenia (147 zł), Indie (171 zł), Tanzania (171 zł). Stosunkowo tania jest wiza do Wietnamu (86 zł), na Madagaskar (44 zł), czy do Australii, która dostępna jest za darmo.

Oprócz ceny, ubieganie się o wizę wiąże się z załatwieniem szeregu formalności – pod tym względem nieprzerwanie prym wiedzie otrzymanie wizy do USA, co wiąże się nie tylko z wysoką opłatą, ale również złożeniem wniosku i wizytą w konsulacie, bądź ambasadzie. Podobnie, choć bez konieczności wizyty w konsulacie, przedstawia się sprawa otrzymania wizy do Chin czy Rosji, która wymaga od odwiedzających ją Polaków również ubezpieczenia na 30 tys. euro. Natomiast jeżeli chcemy wyjechać na Malediwy, musimy okazać bilet powrotny i mieć zabezpieczony budżet w wysokości 150 dol. na każdy dzień pobytu.

Do jakich państw bez wizy

Na szczęście dla Polaków dostępny jest cały szereg krajów, do który wjazd wymaga jedynie dowodu osobistego, bądź paszportu. Nawet jeżeli ktoś podczas wakacyjnych wojaży będzie chciał zaznać trochę egzotyki, może wybierać spośród wielu egzotycznych zamorskich departamentów Francji: Martyniki, Gujany Francuskiej, Gwadelupy czy Reunion oraz Azorów, będących autonomicznym regionem Portugalii, gdzie wymagany jest jedynie dowód osobisty.

Jest także sporo krajów w Ameryce Południowej i Środkowej, które do przekroczenia swoich granic wymagają jedynie paszportu. Dla przykładu można wymienić państwa takie jak: Argentyna, Bahamy, Barbados, Bermudy, Boliwia, Brazylia, Jamajka, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Peru.

W Azji i Afryce są to kraje takie jak: Tunezja, Botswana, Maroko, RPA, Tunezja, Kirgistan, Japonia, Izrael, Katar, Malezja, Korea Południowa, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jest więc z czego wybierać.