Wrocław zabrania wyrzucania ubrań – nowe zasady segregowania śmieci!
Segregujemy śmieci już od wielu miesięcy. Coraz większa świadomość sprawia, że papier, plastik, metale, szkło, leki i baterie wyrzucane są do odpowiednich pojemników. Podobnie z odpadami bio, elektroniką, czy też gabarytowymi lub budowlanymi. Nieźle idzie utylizacja azbestu. Jednak ciągle jest jeszcze pole do popisu. Wrocław wprowadził nowe zasady segregowania śmieci – między innymi zabrania wyrzucania ubrań.
Segregujemy śmieci? Nie wszyscy. Są osoby, które tego nie robią, bo im się nie chce, mają gdzieś kary i nakazy, a także współżycie z innymi. Są też tacy, którzy dzielą śmieci na przydatne (rzeźba, odzysk, przerabianie na ozdoby), cenne (oddawanie złomu i butelek do skupu) i zupełnie zbędne. Okazuje się, że można dzielić je na bardzo wiele, czego chyba chce dowieść Wrocław.
29 lipca 2016 roku weszły w życie nowe zasady segregowania śmieci we Wrocławiu. Jeśli ktoś uważał, że w jego okolicy zasady są zbyt zagmatwane i restrykcyjne, to powinien zapoznać się z poniższą listą!
Grupy, według których powinno się segregować śmieci według uchwały nr XXVIII/567/16
Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 lipca 2016 r.:
1) papier i tekturę;
2) tworzywa sztuczne;
3) metale;
4) opakowania wielomateriałowe;
5) szkło;
6) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
7) zużyte baterie i akumulatory;
8) odpady budowlane i rozbiórkowe;
9) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
10) odpady zielone;
11) zużyte opony;
12) przeterminowane leki i chemikalia;
13) termometry rtęciowe;
14) odzież i tekstylia.
Do kubłów na śmieci zmieszane nie wolno wrzucać leków, chemikaliów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, akumulatorów, odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, rozbiórkowych, budowlanych, zużytych opon, odpadów zielonych, szkła, tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych i papieru, odzieży i tekstyliów, odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, odpadów opakowaniowych, odpadów medycznych, odpadów kuchennych z lokali gastronomicznych. Co ciekawe także ubrań, gdyż te należy osobiście dostarczyć do punktów selektywnej zbiórki odpadów – są we Wrocławiu dwa takie punkty, przy ul. Janowskiej i Kazimierza Michalczyka.
Mieszkam w tym mieście i zadziwia mnie ono coraz bardziej. Obecnie mam co najmniej 3 pojemniki na odpady, dodatkowo wywożę szkło (osobno białe i kolorowe), baterie, akumulatory, żarówki energooszczędne, etc. Okazuje się, że będę musiał pogłówkować, jak w małej kuchni umieścić dodatkowe kubły i jak je opisać, żeby przypadkiem się nie pomylić w segregacji.
Jeśli masz problemy związane ze śmieceniem, podrzucaniem śmieci, wywozem niebezpiecznych zanieczyszczeń do miejsc, gdzie nie powinny się one znajdować, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.