Z okazji ferii rząd łagodzi jedno z obostrzeń. Rozporządzenie ma się ukazać jeszcze dzisiaj

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (74)
Z okazji ferii rząd łagodzi jedno z obostrzeń. Rozporządzenie ma się ukazać jeszcze dzisiaj

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział złagodzenie jednego z obostrzeń. Nie chodzi jednak o otworzenie galerii handlowych czy częściowe otwarcie hoteli, siłowni lub restauracji. Zmianie ulegną przepisy dotyczące przebywania dzieci na wolnym powietrzu bez opieki dorosłych. 

Złagodzenie obostrzeń – wyjście dzieci poniżej 16 lat z domu w godz. 8-16 możliwe bez opieki dorosłych

Już od dłuższego czasu różne organizacje i liczni specjaliści wskazywali na bezsensowność utrzymania zakazu przemieszczania się młodzieży w wieku poniżej 16 lat w godz. 8-16 bez opieki dorosłych w trakcie ferii. Argumentów było wiele. Po pierwsze – zakaz nie gwarantuje realizacji obowiązku szkolnego, bo w ferie zajęcia się nie odbywają. Po drugie – ferie to dobra okazja do ruchu na świeżym powietrzu, co jest wskazane dla kondycji psychicznej i fizycznej. Wreszcie możliwość wyjścia bez opieki dopiero po godz. 16 będzie zachęcać dzieci i młodzież do tego, czego rządzący chcieli przecież uniknąć – czyli do spotykania się w domach. A tam ryzyko zakażenia się koronawirusem jest znacznie wyższe.

Mimo to jeszcze niedawno rządzący przekonywali, że przepisy nie ulegną jednak zmianie, a dzieci i młodzież spędzą ferie w domu (przy czym jednocześnie rząd nie widział nic nieracjonalnego w tym, że po godz. 16 niepełnoletni poniżej 16. roku życia mogli już poruszać się bez opieki). Teraz jednak zmienili zdanie – i jak zapowiedział dziś minister Niedzielski, wyjście dzieci poniżej 16 lat z domu w godz. 8-16 bez opieki będzie ostatecznie możliwe. Rozporządzenie zmieniające obowiązujące przepisy w tej kwestii ma się ukazać jeszcze dzisiaj. Decyzja została podjęta na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dalsze łagodzenie obostrzeń uzależnione od sytuacji w najbliższych dniach

O ile wyjście dzieci poniżej 16 lat z domu bez opieki to dobra decyzja, o tyle większość Polaków może zastanawiać się, czy jest szansa na złagodzenie pozostałych obostrzeń. Nadal nie wiadomo też, czy faktycznie nastąpi powrót dzieci do szkół po feriach.

Jak poinformował minister Niedzielski, dalsze decyzje mają zależeć od rozwoju epidemii w najbliższych dniach. Nie podał jednak przy tym żadnych szczegółów. Rano z kolei – w rozmowie z RMF FM – przyznał, że najmłodsi uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej 18 stycznia, jeśli liczba dziennych nowych przypadków zakażenia się koronawirusem utrzyma się na poziomie ok. 10 tys.

Przypomnijmy – obostrzenia w obecnym kształcie obowiązują na razie do 17 stycznia.