Wynajem mieszkania ma być szkodliwy dla zdrowia. A przynajmniej takie są wyniki badań

Nieruchomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Wynajem mieszkania ma być szkodliwy dla zdrowia. A przynajmniej takie są wyniki badań

Teoretycznie w 2022 r. tylko ok. 13 proc. Polaków wynajmowało mieszkania – chociaż szacuje się, że są to dane zaniżone o co najmniej kilka-kilkanaście punktów procentowych, co wynika prawdopodobnie m.in. z faktu, że nie wszyscy właściciele mieszkań zgłaszają, że wynajmują komuś mieszkanie. Bez względu jednak na to, ilu najemców faktycznie mieszka w Polsce, to interesujące mogą być wyniki badań, z których wynika, że… wynajem mieszkania ma być szkodliwy dla zdrowia.

Wynajem mieszkania szkodliwy dla zdrowia. Tak wynika z badań

Polacy – wydaje się, że mocniej, niż przedstawiciele wielu innych narodów europejskich – mocno pragną mieszkać na swoim. Popyt na nieruchomości cały czas pozostaje na wysokim poziomie (choć oczywiście część kupujących to po prostu inwestorzy, którzy chcą kupić nieruchomość pod wynajem).

Nie wszyscy mają jednak szansę na zakup własnego mieszkania; powody są różne, choć dominuje niska zdolność kredytowa i niewystarczające oszczędności. Tymczasem okazuje się, że wynajem mieszkania ma być wręcz szkodliwy dla zdrowia – a przynajmniej do takiego wniosku, jak informuje „Rz”, doszli badacze z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii (a konkretniej w Essex) i Australii (uniwersytet w Adelajdzie). Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Epidemiology & Community Health”.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1420 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Naukowcy, którzy przeprowadzali badanie, wzięli pod uwagę różne czynniki. Oprócz tego, czy ktoś wynajmuje mieszkanie, czy też posiada je na własność, badanie uwzględniało również lokalizację nieruchomości, jej rodzaj, dostępność centralnego ogrzewania oraz to, czy – jeśli dana osoba wynajmowała mieszkanie – miała dostęp do świadczeń państwowych.

Co się okazało? Tak jak można było po części przypuszczać, najemcy byli mocniej narażeni na stres i poczucie braku bezpieczeństwa, wynikające z faktu wynajmowania nieruchomości. Dodatkowo czynnikiem negatywnie wpływającym na zdrowie badanych były wysokie ceny najmu mieszkań. Zdaniem autorów badania, najemcy są w rezultacie narażeni na większe problemy ze zdrowiem niż… byli palacze. Jednocześnie naukowcy zwrócili jednak uwagę na fakt, że także inne czynniki mają spory wpływ na zdrowie – mowa m.in. o ekspozycji na zanieczyszczone powietrze oraz o ewentualnym zaleganiu z opłatami (w przypadku osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej).

W Polsce pewnym rozwiązaniem może być profesjonalizacja rynku najmu. Albo tanie i dostępne mieszkania komunalne

Należy pamiętać, że w badaniu wzięli udział mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Można się jednak spodziewać, że podobny stres i brak poczucia bezpieczeństwa towarzyszy też sporej grupie najemców w Polsce. Pewnym rozwiązaniem problemu mogłaby być większa profesjonalizacja rynku najmu w naszym kraju – jest szansa, że przynajmniej częściowo poprawiłoby to poczucie bezpieczeństwa najemców (zwłaszcza jeśli standardem stałyby się długoterminowe umowy). Innym rozwiązaniem są tanie i dostępne mieszkania komunalne postulowane przez Lewicę; problemem może jednak okazać się realizacja takiego rozwiązania. To, jaki kierunek w polityce mieszkaniowej obierze jednak nowy rząd, okaże się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy.