Nie brakuje osób, które kupują lub dzierżawią mieszkania specjalnie po to, by je następnie wynajmować. Najczęściej na przykład studentom, zwłaszcza, jeśli nieruchomość znajduje się w dużym mieście uniwersyteckim. Fiskus w interpretacji indywidualnej orzekł, że wynajem pokoi dla studentów (i innych osób) na cele mieszkaniowe jest zwolniony od podatku VAT.
Wynajem pokoi dla studentów w celach mieszkaniowych
Wnioskodawca zwrócił się do fiskusa z pytaniem o to, czy usługa najmu pokoi osobom fizycznym na cele mieszkaniowe jest wolna od podatku VAT. Przedmiotem działalności osoby składającej wniosek był wynajem pokoi dla studentów i osób pracujących. Co ważne – w przypadku obu grup chodziło wyłącznie o cele mieszkaniowe. Wnioskodawca najpierw dzierżawił mieszkania od właścicieli, a następnie każdy pokój wynajmował oddzielnie. Zazwyczaj wnioskodawca wynajmował pokoje na okres 9 miesięcy – od września do czerwca, jako najem długoterminowy. Podczas pozostałych trzech letnich miesięcy wynajmował pokoje turystom – w tym wypadku chodziło oczywiście o najem dobowy/krótkoterminowy. Wnioskodawca miał wątpliwości, czy może wystawiać fakturę ze stawką zwolnioną od VAT w przypadku najmu na cele mieszkaniowe na okres wspomnianych już 9 miesięcy, czyli w przypadku wynajmu długoterminowego.
Fiskus potwierdza słuszność takiej praktyki
W interpretacji indywidualnej z 12 marca 2019 r. o sygnaturze 0115-KDIT1-1.4012.24.2019.2.JP fiskus potwierdził, że taka praktyka jest jak najbardziej dozwolona i prawidłowa. Urząd skarbowy zwraca uwagę na to, że zwolnienie od podatku VAT w przypadku wynajmu nieruchomości jest możliwe. Muszą być jednak spełnione jednocześnie dwie przesłanki. Pierwsza – wynajmowana nieruchomość musi mieć charakter mieszkalny (być lokalem mieszkalnym), po drugie – nieruchomość musi być wynajmowana w celach mieszkaniowych. Zastosowanie zwolnienia nie jest uzależnione od formy prawnej podmiotu świadczącego usługę (wynajmującego) jak i podmiotu korzystającego z usługi (najemcy). Aby zwolnienie od VAT było możliwe, musi zaistnieć jeszcze jeden warunek. Chodzi o to, by świadczenie usługi (wynajem) odbywało się na własny rachunek podmiotu, który ją świadczy. Podsumowując – wnioskodawca jak najbardziej może liczyć na zwolnienie od VAT, jeśli chodzi o świadczenie wynajmu długoterminowego na cele mieszkaniowe.