Wypadki w szkołach zdarzają się dosyć często. Ale jest sposób, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami

Edukacja Dołącz do dyskusji
Wypadki w szkołach zdarzają się dosyć często. Ale jest sposób, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami

Według danych z portalu dane.gov.pl w roku szkolnym 2020/2021 odnotowano blisko 11 tys. wypadków w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Powstałe w wyniku nich urazy były różne – od uszkodzeń zębów po złamania. Niestety nie wszystkich zagrożeń da się uniknąć, a im większa jest szkoła, tym większe niebezpieczeństwo. Na szczęście jest sposób na to, by zabezpieczyć się przed konsekwencjami wypadku.

Szkoła to ważne miejsce w życiu młodych ludzi. Jednak nieodpowiednio zabezpieczone obiekty, w tym brak właściwego zabezpieczenia klatek schodowych, niedostateczny nadzór oraz nieprzewidziane zachowania uczniów, mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Szczególnie młodsze dzieci, które przeważnie działają spontanicznie i nie zdają sobie w pełni sprawy z konsekwencji swoich zachowań, są wystawione na spore zagrożenie. Zwłaszcza gdy zamieniają korytarze szkolne w arenę ryzykownych zabaw.

Wypadki w szkołach

Wypadki w szkole mogą być lekkie, ciężkie lub śmiertelne. Pierwsze dotyczą drobnych uszkodzeń ciała, takich jak zadrapania. W przypadku drugich dochodzi do poważniejszych urazów, np. złamań albo skręceń. Natomiast wypadki śmiertelne – jak sama nazwa wskazuje – mają tragiczne konsekwencje w postaci utraty życia.

Zabawy na korytarzu podczas przerw międzylekcyjnych są bardzo kontuzjogenne, jednak o urazy nietrudno również podczas zajęć wychowania fizycznego. Wystarczy chwila nieuwagi na sali gimnastycznej albo na boisku i już. Nieszczęście gotowe. Oczywiście nie tylko urazy ortopedyczne mogą mieć poważne konsekwencje. Oparzenia albo zatrucia chemikaliami też są bardzo groźne. Takie przypadki w szkołach są jednak rzadkością.

Ubezpieczenie NNW kosztuje niewiele w porównaniu z tym, ile możemy zyskać

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego zagrożenia, ale możemy zabezpieczyć się przed konsekwencjami finansowymi nieszczęśliwych zdarzeń. Zakres ubezpieczenia powinien być dostosowany do potrzeb i zainteresowań naszej pociechy. Twój syn lubi grać w piłkę nożną, a córka ćwiczy akrobatykę? Tym bardziej powinieneś dobrze ubezpieczyć dzieci.

Ceny takich dobrowolnych ubezpieczeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. To niewiele, biorąc pod uwagę, jaki komfort ubezpieczenie gwarantuje rodzicom. Stawka będzie wyższa, im bardziej rozbudowany pakiet ochronny wybierzemy. W zależności od wariantu ubezpieczenie może objąć nawet przypadki ugryzienia przez psa czy ukąszenia przez kleszcza. Oczywiście dziecko warto chronić nie tylko w szkole, ale też podczas dojazdu do szkoły i powrotu z zajęć. I w tym przypadku nieocenione będzie ubezpieczenie.

Co do zasady, ubezpieczenie szkolne wykupione w danym roku jest ważne do 30 września roku następnego.