By wyrobić paszport dla malucha nie trzeba nawet ruszać się z domu. Trudniej jest w przypadku starszych dzieci

Dobre wiadomości Rodzina Dołącz do dyskusji
By wyrobić paszport dla malucha nie trzeba nawet ruszać się z domu. Trudniej jest w przypadku starszych dzieci

Wraz z końcem marca w życie weszły przepisy, które znacznie ułatwiają wyrobienie paszportu dla dziecka. Rodzice dzieci do 12 roku życia mogą złożyć stosowny wniosek przez internet. W przypadku starszych nastolatków nadal niezbędna jest wizyta w urzędzie. Wszystko ze względu na konieczność pobrania odcisków palców.

Wyrobienie paszportu dla dziecka do 12 roku życia prostsze niż dotychczas

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami kilku rewolucyjnych zmian w zakresie wyrabiania paszportów w Polsce. Od końcówki kwietnia na Lotnisku Chopina możliwe jest zdobycie paszportu w 15 minut, a parę tygodni wcześniej w życie weszły przepisy ułatwiające uzyskanie tego dokumentu dla dziecka. Jeszcze nie tak dawno wyrobienie paszportu dla dziecka wiązało się z co najmniej dwoma wizytami w urzędzie wojewódzkim. Od końca marca 2023 roku część rodziców ma ułatwione zadanie. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych, w ramach której pojawiła się alternatywna droga złożenia wniosku przez internet. Z tego rozwiązania mogą jednak skorzystać tylko rodzice dzieci do 12 roku życia.

Procedura złożenia wniosku jest bardzo prosta jeśli tylko przygotujemy niezbędną dokumentację. Przede wszystkim potrzebne będzie jedno kolorowe zdjęcie dziecka. Można je wykonać samodzielnie. Rygory, które musi spełniać są takie same jak w przypadku osób dorosłych. Nieco łatwiej mają rodzice dzieci do 5 roku życia. Ustawodawca dopuszcza bowiem fotografię, na której maluch ma zamknięte oczy, otwarte usta lub nienaturalny wyraz twarzy.

Niezbędne będzie także potwierdzenie uiszczenia opłaty za paszport. Za dokument dla dziecka do 12 lat zapłacimy 30 złotych. W przypadku posiadaczy Kart Dużej Rodziny opłata jest o połowę mniejsza. Niezwykle istotne jest też wyrażenie zgody na wyrobienie paszportu przez drugiego z rodziców. Co ważne, to także można wykonać przez internet. Zgoda nie musi też być w systemie w momencie złożenia wniosku. Urzędy dopuszczają jej późniejsze załączenie.

Pozostaje już tylko wypełnienie danych wnioskodawcy i dziecka, a także wskazanie miejsca, gdzie paszport zostanie odebrany. Na samym końcu system przekieruje do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie należy sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie. Czas oczekiwania na paszport wynosi obecnie około miesiąca, a upoważnieni do jego odbioru są rodzice lub opiekun prawny. Ważne jest, by pamiętać, że w przypadku dzieci powyżej 5 roku życia, ich obecność przy odbiorze paszportu jest obowiązkowa. Ważność dokumentu wynosi 5 lat.

Po 12 roku życia wnioski nadal tylko papierowe

Niestety w przypadku starszych dzieci sytuacja nie uległa zmianie. Złożenie wniosku o paszport możliwe jest nadal jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Wszystko ze względu na fakt, że w ich przypadku ustawodawca wymaga już pobrania odcisków palców. Stąd też przesłanie dokumentów jedynie przez internet jest wykluczone.

Jeśli chodzi o wymaganą dokumentację to jest ona niemal tożsama z tym, co należy przygotować w przypadku młodszych dzieci. W sytuacji jednak gdy dziecko posiada już paszport lub dowód osobisty, należy go zabrać ze sobą. Co ważne, pomimo faktu, że wniosek jest składany papierowo, drugi z rodziców może wyrazić zgodę na wyrobienie paszportu w formie elektronicznej. W przypadku rozbieżności zdań rodziców decyzje podejmuje sąd rodzinny i to jego orzeczenie należy dołączyć do wniosku.

W przypadku starszych dzieci opłata za wyrobienie paszportu jest wyższa niż przy maluchach, ale wciąż nie tak wysoka jak u osób pełnoletnich. Za wniosek ucznia od 13 roku życia, a także studentów urząd wojewódzki pobiera 70 złotych. W przypadku, gdy dziecko posiada Kartę Dużej Rodziny dodatkowa zniżka sprawia, że ostatecznie za dokument trzeba zapłacić 35 złotych. Paszport jest ważny przez 10 lat.