Ponad 23 tys. zł brutto miesięcznie. Zarabiają prawie dwukrotnie więcej niż specjaliści i menedżerowie niższego szczebla

Praca dołącz do dyskusji (24) 08.04.2019
Ponad 23 tys. zł brutto miesięcznie. Zarabiają prawie dwukrotnie więcej niż specjaliści i menedżerowie niższego szczebla

Edyta Wara-Wąsowska

To wyższa kadra zarządzająca, czyli menedżerowie wyższego szczebla i dyrektorzy zarabiają najwięcej. Okazuje się, że ich zarobki cały czas wzrastają – w porównaniu do roku 2017 aż o 7% r/r. Na najmniejsze pieniądze mogą z kolei liczyć specjaliści z branży SSC/BPO.

Wyższa kadra zarządzająca – zarobki prawie dwa razy wyższe niż wynagrodzenie menedżera niższego szczebla

Nikogo chyba w Polsce nie dziwi, że menedżerowie i dyrektorzy zarabiają naprawdę sporo. Nie wszyscy mogą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przepaść między kadrą kierowniczą niższego a wyższego szczebla może być aż tak duża. Z raportu Antal wynika, że wyższa kadra zarządzająca zarabia średnio 23 tys. zł brutto miesięcznie. Z kolei średnie wynagrodzenie specjalistów i menedżerów niższego stopnia to prawie dwa razy mniej, bo średnio – 12 tys. zł brutto miesięcznie.

Zdaniem Agnieszki Wójcik, Market Research Manager w Antal, wynika to z różnych czynników.

W przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Wynika to z wielu zmiennych, które ostatecznie decydują o płacy. Wśród nich można wymienić m.in. wielkość organizacji,  branżę oraz region, w jakim firma działa. Z drugiej zaś, każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji, cech osobistych, sukcesów i doświadczenia. I to właśnie najczęściej umiejętności indywidualne takie jak języki obce, certyfikaty, wielkość zespołu, zakres odpowiedzialności, decydują o ostatecznej wysokości wynagrodzenia.

Najwięcej płacą w IT, a najmniej w SSC/BPO. Przynajmniej, jeśli wszystko uśrednimy

Z raportu Antal wynika, że w 2018 r. najlepiej zarabiali pracownicy z branży IT (umówmy się – bez zaskoczenia). Średnio było to 13 330 zł brutto miesięcznie. Najmniejsza średnia wypłata przypadła z kolei branży SSC/BPO; w ich wypadku było to 7 250 zł brutto. Należy przy tym cały czas pamiętać, że raport nie uwzględniał zasadniczo pracy na niższych stanowiskach, a pod uwagę wzięto tylko specjalistów i menedżerów. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że to tylko uśrednione zarobki w obu branżach.

Prawnicy średnio zarabiają mniej więcej tyle co marketingowcy i specjaliści ds. HR

Co ciekawe, bardzo podobne średnie zarobki osiągają specjaliści z trzech branż. Mowa o prawnikach, HR-owcach oraz marketingowcach i osobach odpowiedzialnych za sprzedaż. Średnie zarobki prawników (zarówno tych w kancelariach jak i w firmach) to 10 480 zł brutto, HR-owców – 10 550 zł brutto, natomiast marketingowców i sprzedawców – 10 270 zł brutto. Dużej różnicy zatem nie ma, chociaż znów – należy pamiętać, że to uśrednione zarobki. Młodszy prawnik może liczyć na stosunkowo niewielkie pieniądze, za to starszy – nawet na 2-5 razy większe. Podobnie jest w branży kreatywnej.

Chcesz zarobić? Trzymaj się z dala od kancelarii. Zaglądamy prawnikom do kieszeni

Raport Antal pokazuje jednak tylko rzeczywistość płacową specjalistów, menedżerów i dyrektorów. Z jednej strony jest to mało miarodajne, z drugiej – pozwala bliżej przyjrzeć się zarówno rozbieżnościom jak i cechom wspólnym.