Przedsiębiorcy muszą przygotować się nie tylko na wzrost składek ZUS, ale też składki zdrowotnej

Firma Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy muszą przygotować się nie tylko na wzrost składek ZUS, ale też składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą muszą przygotować się na podwyżkę składek ZUS od 1 stycznia 2024 r. Warto jednak zauważyć, że wzrosną nie tylko składki ZUS, ale również składka zdrowotna – przynajmniej dla pewnej grupy przedsiębiorców. 

Wyższa składka zdrowotna w 2024 r. dla ryczałtowców

Od 2024 r., w związku ze wzrostem prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wzrośnie również podstawa składek ZUS, a co za tym idzie – same składki. Od stycznia będą one wynosić 1600,27 zł – i tym samym przebiją kolejną psychologiczną barierę. Wzrosną też preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorców, uzależnione od minimalnego wynagrodzenia; od nowego roku będą one wynosić 402,65 zł w okresie od stycznia do czerwca oraz 408,16 zł w okresie od lipca do grudnia (w przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie dwukrotnie, najpierw do 4242 zł brutto, później, od lipca, do 4300 zł brutto).

Wzrost przeciętnego i minimalnego wynagrodzenia przekłada się jednak nie tylko na wzrost preferencyjnych składek ZUS. Po pierwsze, wzrośnie minimalna wysokość składki zdrowotnej. Po drugie – wyższa składka zdrowotna w 2024 r. czeka również ryczałtowców.

Jeśli chodzi o minimalną składkę zdrowotną, to należy przypomnieć, że kwota składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego (czyli od 1 lutego). Tym samym minimalna kwota składki zdrowotnej od 1 lutego 2024 r. wyniesie 381,78 zł.

Z kolei w przypadku ryczałtowców wyższa składka zdrowotna w 2024 r. jest wynikiem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Tym samym ryczałtowcy będą płacić od nowego roku składkę w wysokości:

  • 399,60 zł miesięcznie, jeśli ich roczne przychody mieszczą się w kwocie do 60 000 zł,
  • 666 zł miesięcznie, jeśli ich roczne przychody mieszczą się w przedziale 60 – 300 000 zł,
  • 1198,80 zł miesięcznie, jeśli ich roczne przychody przekraczają 300 000 zł.

Do tej pory ryczałtowcy płacili składkę zdrowotną w wysokości odpowiednio 376,16 zł, 626,93 zł oraz 1128,48 zł.

Jeśli nowy rząd wprowadzi zmiany w składce zdrowotnej, to ryczałtowcy mogą na nich nie skorzystać

Teoretycznie nadzieją dla ryczałtowców mogłyby być planowane przez nowy rząd zmiany w składce zdrowotnej, zapowiadane m.in. przez polityków Koalicji Obywatelskiej jeszcze w kampanii wyborczej. Problem polega jednak na tym, że zmiana miałaby polegać na powrocie ryczałtowej składki – a tym samym najprawdopodobniej skorzystaliby na tym wyłącznie przedsiębiorcy na podatku liniowym i rozliczający się skalą podatkową. Ponadto coraz więcej wskazuje na to, że ewentualne zmiany w tym zakresie i tak nie będą możliwe już w 2024 r. – przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą musieli zatem jeszcze nieco poczekać.