Dla wielu przedsiębiorców możliwość opłacania preferencyjnych, czyli niższych składek ZUS to ogromne ułatwienie na początku działalności. O czym jednak warto pamiętać, kiedy „mały” ZUS już się kończy, a przedsiębiorca musi zacząć opłacać pełne składki?
Preferencyjne składki ZUS. Kiedy przedsiębiorca musi przejść na „duży” ZUS?
Jeszcze do niedawna „małym” ZUS-em określano wyłącznie preferencyjne składki ZUS. Obecnie z racji „małego ZUS” i „małego ZUS plus” lepiej posługiwać się pojęciem preferencyjności.
Preferencyjne, czyli niższe składki ZUS mogą przez 24 miesiące płacić przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli działalność gospodarczą, w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili DG, a po założeniu działalności nie będą współpracować z pracodawcą, u którego pracowali przed założeniem działalności. To oznacza, że jeżeli ktoś pracował dla firmy X na podstawie UoP, ale teraz chce założyć działalność gospodarczą i nadal współpracować z firmą X, nie może liczyć na preferencyjne składki ZUS.
Uwaga: preferencyjne stawki ZUS obejmują okres pełnych 24 miesięcy. Jeśli pierwszy miesiąc jest „niepełny”, nie będzie wliczany do podstawowego okresu preferencyjnych składek. To oznacza, że jeżeli ktoś zaczął prowadzić działalność w połowie miesiąca (np. od 15 stycznia 2020) to „mały” ZUS obowiązuje go do 31 stycznia 2022 r. Składki za luty 2022 (płatne w marcu) będą już „pełne”.
O czym musi pamiętać przedsiębiorca, który przechodzi na „duży” ZUS?
Przedsiębiorca, który musi zacząć opłacać pełne składki ZUS, musi mieć świadomość, że konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności.
Pierwszym krokiem jest złożenie w ZUS druku ZUS ZWUA – następuje dzięki temu wyrejestrowanie płatnika składek. Przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu maksymalnie 7 dni od utraty prawa do preferencyjnych składek. We wniosku przedsiębiorca wskazuje dokładny termin zakończenia płacenia preferencyjnej składki. Na druku wpisuje kod ubezpieczenia „05 70 00”.
Kolejna formalność, o jakiej dopełnienie musi zadbać przedsiębiorca przechodzący na „duży” ZUS, to złożenie formularza ZUS ZUA, dzięki któremu nastąpi ponowna rejestracja płatnika składek. Tak jak w przypadku druku ZUS ZWUA, tak i przy ZUS ZUA przedsiębiorca musi wpisać odpowiedni termin (tym razem termin rozpoczęcia opłacania pełnych składek). Złożenie formularza ZUS ZUA również musi nastąpić w terminie 7 dni – od momentu, kiedy zaczynają obowiązywać pełne składki. Kod ubezpieczenia to 05 10 00.
Ostatnia formalność wiąże się ze złożeniem ZUS DRA – za pierwszy miesiąc opłacania składek w nowej, pełnej wysokości. Przedsiębiorca musi złożyć ją najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Przejście na „duży” ZUS – warto zadbać o odpowiednie oszczędności
Przedsiębiorcy, którzy w najbliższych miesiącach stracą prawo do opłacania preferencyjnych składek, powinni zadbać o zgromadzenie oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie osiągają jeszcze zadowalających zysków i obawiają się, że pierwsze miesiące na „dużym” ZUS-ie mogą nadszarpnąć ich budżet. Warto jednak też odpowiednio wcześniej zadbać o to, by zwiększyć dochody firmy – taki jest zresztą poniekąd zamysł i cel preferencyjnych składek, mających ułatwić przedsiębiorcom wejście na rynek.