Pojawił się pomysł podwyższenia trzynastych emerytur. Chodzi o składkę zdrowotną

Finanse Dołącz do dyskusji (17)
Pojawił się pomysł podwyższenia trzynastych emerytur. Chodzi o składkę zdrowotną

„Trzynastki” mają trafić do emerytów razem z kwietniowymi świadczeniami. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że trzynaste emerytury będą zwolnione od podatku dochodowego. Pojawił się jednak już kolejny pomysł na jeszcze wyższe trzynastki w 2022 r. – wystarczyłoby zwolnić je ze składki zdrowotnej.

Wyższe trzynastki w 2022 r., czyli świadczenia zwolnione ze składki zdrowotnej

Niedawno na stronie RCL opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – czyli od tzw. trzynastki. Dzięki temu zabiegowi emeryci nie zapłacą PIT-u od trzynastej emerytury, a wszyscy emeryci i renciści – bez względu na wysokość podstawowego świadczenia – otrzymają „trzynastkę w tej samej wysokości”, czyli 1217,98 zł na rękę. Wszystko po to, by utrzymać korzystne rozwiązania dla emerytów, jakie wprowadził Polski Ład. Obecnie – do kwoty 2500 zł brutto – emeryci i renciści nie muszą płacić podatku (dzięki podwyższeniu kwoty wolnej do 30 tys. zł). W miesiącu, w którym otrzymaliby świadczenie podstawowe i „trzynastkę”, kwota 2500 zł zostałaby jednak przekroczona, co rodziłoby obowiązek pobrania zaliczki na podatek.

Trzynasta emerytura bez podatku to zatem rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla najuboższych emerytów i rencistów. Pojawił się jednak jeszcze jeden pomysł, dzięki któremu możliwe byłyby jeszcze wyższe trzynastki w 2022 r. Jak pisze „Super Express”, Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zaproponował, by rząd poszedł za ciosem – i „trzynastkę” zwolnił również ze składki zdrowotnej. Takie rozwiązanie umożliwiłoby podniesienie kwoty trzynastych emerytur nawet o ok. 120 zł. Do pomysłu Sobolewskiego wstępnie miała przychylić się również przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dr Elżbieta Ostrowska.

Zrealizowanie tego pomysłu może być jednak w obecnej sytuacji trudne. Po pierwsze – dlatego, że projekt wymagałby natychmiastowego uzupełnienia, zwłaszcza, jeśli emeryci i renciści mieliby otrzymać dodatkowe świadczenie w planowanym terminie. Po drugie – wątpliwe, by rząd chciał w tym momencie decydować się na kolejne koszty. Z drugiej strony takie posunięcie ze strony rządzących bez wątpienia byłoby świetnym zabiegiem PR-owym. Rząd mógłby w ten sposób zasygnalizować, że nawet w obliczu wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom wojennym pamięta o polskich seniorach.

W tym roku emeryci i renciści mogą liczyć również na „czternastkę”

Warto przy okazji pamiętać, że w tym roku emeryci i renciści otrzymają również czternastą emeryturę – mimo, że pierwotnie świadczenie miało być jednorazowe i przyznawane tylko w 2021 r. Ostatecznie jednak rządzący zmienili zdanie. Jak niedawno informował wiceminister rodziny i polityki społecznej, świadczenie prawdopodobnie zostanie wypłacone w październiku.