Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Jest szansa, że emeryci nie zapłacą PIT-u od „trzynastki”.
Od 1 stycznia tego roku kwota wolna od podatku od osób fizycznych wzrosła z 8 do aż 30 tysięcy złotych. Skutkiem zwiększenia kwoty wolnej jest to, że spora część emerytów i rencistów nie płaci PIT-u. Chodzi w szczególności o osoby, które otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.
13 emerytura rodziłaby obowiązek pobrania zaliczki na podatek
Ocena skutków regulacji Ministerstwa Finansów wskazuje, że nawet w przypadku emerytów i rencistów, których roczne dochody nie przekraczają 30 tysięcy złotych, 13 emerytura łącznie z podstawowym świadczeniem może przekroczyć 2,5 tysiąca złotych. W konsekwencji za ten jeden miesiąc, w którym wypłacana będzie „trzynastka”, powstanie obowiązek pobrania od emeryta i rencisty zaliczki na podatek.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia możemy przeczytać:
Wejście w życie rozporządzenia spowoduje, że organ rentowy od wypłaty przysługującej za 2022 r. 13. emerytury nie będzie już obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy oraz wykazania tej części uzyskanego przez emerytów i rencistów dochodu (przychodu) w PIT-40A/11A. Oznacza to również to, że podatnik nie będzie zobowiązany do wykazania tego dochodu (przychodu) w rocznym zeznaniu podatkowym, bowiem w rocznym zeznaniu podatkowym nie wykazuje się przychodów (dochodów) zwolnionych od opodatkowania.
Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie rozporządzenia. Regulacja pozwoli na zachowanie w dyspozycji podatników większej kwoty wypłacanego świadczenia. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, renciści i emeryci nie zapłacą PIT-u od 13 emerytury.
Kiedy wypłata 13 emerytury i ile wyniesie świadczenie?
W 2022 roku świadczenie wyniesie 1338,44 złotych brutto, czyli 1217, 98 złotych „na rękę”. To aż o 87, 56 złotych brutto więcej, niż w ubiegłym roku.
Wypłata w przypadku większości emerytów i rencistów nastąpi w kwietniu. Osoby, które pobierają świadczenia lub zasiłek przedemerytalny, „trzynastkę” otrzymają w maju.
Ostatnio rząd zapowiedział wypłatę w tym roku również czternastej emerytury, która początkowo miała być świadczeniem jednorazowym. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z portalem „Fakt” zapowiedział, że tegorocznej wypłaty świadczeń możemy spodziewać się w październiku.