- Bezprawnik -
- Finanse -
- Miła niespodzianka dla emerytów. Chodzi o "trzynastkę"
Miła niespodzianka dla emerytów. Chodzi o "trzynastkę"
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Jest szansa, że emeryci nie zapłacą PIT-u od „trzynastki”.
Od 1 stycznia tego roku kwota wolna od podatku od osób fizycznych wzrosła z 8 do aż 30 tysięcy złotych. Skutkiem zwiększenia kwoty wolnej jest to, że spora część emerytów i rencistów nie płaci PIT-u. Chodzi w szczególności o osoby, które otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.
13 emerytura rodziłaby obowiązek pobrania zaliczki na podatek
Ocena skutków regulacji Ministerstwa Finansów wskazuje, że nawet w przypadku emerytów i rencistów, których roczne dochody nie przekraczają 30 tysięcy złotych, 13 emerytura łącznie z podstawowym świadczeniem może przekroczyć 2,5 tysiąca złotych. W konsekwencji za ten jeden miesiąc, w którym wypłacana będzie „trzynastka”, powstanie obowiązek pobrania od emeryta i rencisty zaliczki na podatek.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia możemy przeczytać:
Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie rozporządzenia. Regulacja pozwoli na zachowanie w dyspozycji podatników większej kwoty wypłacanego świadczenia. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, renciści i emeryci nie zapłacą PIT-u od 13 emerytury.
Kiedy wypłata 13 emerytury i ile wyniesie świadczenie?
W 2022 roku świadczenie wyniesie 1338,44 złotych brutto, czyli 1217, 98 złotych „na rękę”. To aż o 87, 56 złotych brutto więcej, niż w ubiegłym roku.
Wypłata w przypadku większości emerytów i rencistów nastąpi w kwietniu. Osoby, które pobierają świadczenia lub zasiłek przedemerytalny, „trzynastkę” otrzymają w maju.
Ostatnio rząd zapowiedział wypłatę w tym roku również czternastej emerytury, która początkowo miała być świadczeniem jednorazowym. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z portalem „Fakt” zapowiedział, że tegorocznej wypłaty świadczeń możemy spodziewać się w październiku.
zobacz więcej:
