Za wycinkę drzew już wkrótce nie zapłacimy fortuny

Codzienne Państwo Dołącz do dyskusji
Za wycinkę drzew już wkrótce nie zapłacimy fortuny

Wciąż jeszcze wycinka bez zezwolenia może kosztować nas nawet setki tysięcy złotych. Wkrótce to się zmieni.

Wydawać by się mogło, że kiedy kupimy dom z ogrodem, to na swoim własnym terenie możemy zrobić wszystko, na co mamy ochotę. Jest to jednak twierdzenie, które może wprowadzić w błąd w niejednej kwestii. Oczywiście, na przydomowej działce nie rozpalimy ogniska, ale też… nie wytniemy rosnących tam drzew.

Do wyrębu potrzebne jest odpowiednie pozwolenie. Jeśli nie będziemy go posiadali, a nasz sąsiad lub przypadkowy świadek zaalarmuje o sytuacji odpowiedni urząd, możemy zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych kary. O całym procederze pisaliśmy w osobnym artykule. Wkrótce jednak zostaną wprowadzone nowe zasady.

Nie ulegnie zmianie większość podstawowych reguł. W dalszym ciągu do niemal każdej wycinki potrzebne będzie pozwolenie. Znacznie zmniejszą się jednak opłaty. Osoby fizyczne, które pozbędą się drzew na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie uzyskają naliczonych opłat.

Co więcej, tabela opłat ulegnie znacznej zmianie. Obecnie, w przypadku drzew o obwodzie pnia 101-200 cm trzeba zapłacić 1248,98 zł/cm. Proste mnożenie pozwala obliczyć, że pozbycie się rośliny o obwodzie 150 cm oznaczałoby zapłatę 187 347 złotych. W nowych przepisach stawka dla wymienionego zakresu będzie dwukrotnie mniejsza. Przy innych obwodach, różnica może być jeszcze większa, na przykład do 25 cm obwodu, koszt wyniesie do 97,88 zł/cm, podczas gdy obecnie jest to aż 337,21 zł.

Także osoby, które nie mają wysokich dochodów będą mogły liczyć na obniżenie kary o 50%. Zarobki będą wyliczane na podstawie pensji minimalnej. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekroczy połowę najniższych zarobków ustalanych na dany rok (w 2015 r. jest to 1750 zł), opłata zostanie obniżona. Taka ulga dotyczyć będzie także wycinki już obumierających drzew.

Już teraz, jeszcze przed wprowadzeniem nowych regulacji, o zniesienie lub obniżenie kary można ubiegać się w sądzie. Dotychczasowe wyroki pokazują, że obowiązek opłaty może być zmniejszony ze względu na to, że jest ona nieproporcjonalna do wyrządzanej środowisku krzywdy.

Nowe przepisy wejdą w życiu najpóźniej z początkiem roku 2016. Najprawdopodobniej jednak stanie się to dużo wcześniej, na przestrzeni kilku miesięcy. Jeżeli nie śpieszy nam się ze zmianami w przydomowym ogródku, poczekajmy więc do wprowadzenia nowego „taryfikatora”.

Masz wątpliwości czy możesz bez obaw wyciąć drzewa przy swojej posesji? Warto sprawdzić to w przepisach, a jeśli nie możesz odnaleźć odpowiednich zapisów, skontaktuj się z prawnikiem. Polecamy pomoc specjalistów współpracujących z serwisem Bezprawnik.pl. Nasi prawnicy oferują usługi w szerokim zakresie, a po opisaniu problemu na adres kontakt@bezprawnik.pl za darmo prześlą odpowiedź z przygotowaną wyceną za kompleksowe zajęcie się Twoją sprawą.