Wbrew powszechnej opinii, w Polsce jest mniej mieszkań „na kredyt”, niż na zachodzie

Nieruchomości Społeczeństwo dołącz do dyskusji (11) 05.12.2018
Wbrew powszechnej opinii, w Polsce jest mniej mieszkań „na kredyt”, niż na zachodzie

Paweł Mering

Wbrew temu, co się uważa, w Polsce jest mniej mieszkań „na kredyt” niż w wielu krajach, powszechnie uznawanych za bogatsze. Skąd się to bierze i jaki procent mieszkań jest u nas zadłużonych? Czy kupowanie na kredyt jest faktycznie oznaką biedy? Zadłużenie mieszkań w Polsce.

Zadłużenie mieszkań w Polsce

Najwięcej nieruchomości zadłużonych w Unii Europejskiej znajduje się w Holandii. To właśnie tam aż 60% osób wzięło na swoje mieszkanie kredyt. W Szwecji jest to ponad 50%, a powyżej 40% w Danii, Belgii i Finlandii. Można powiedzieć, że prym w ilości mieszkań na kredyt wiedzie Skandynawia, a niewiele gorsze są Niemcy, Hiszpania, Francja, a także Portugalia.

Najlepiej w zestawieniu wypada Europa Środkowa. Mieszkańcy tego regionu z reguły wstrzymują się od wszelkich zobowiązań o charakterze pieniężnym.

Jarosław Mikołaj Skoczeń z EMMERSON Realty S.A. wskazuje, iż

Nie jest żadną tajemnicą, że również Polacy, jeśli nie muszą, to wolą nie zadłużać się w banku lub innej instytucji finansowej. […] Polacy wolą najpierw wykorzystać posiadane oszczędności, a dopiero gdy tych zabraknie wówczas sięgają po kredyt lub pożyczkę

W Polsce aż 73% nieruchomości wolne jest od obciążeń, a ich właściciele nie są związani kredytami. Podobny odsetek występuje w Łotwie i na Litwie.

W Bułgarii, Rumunii i Chorwacji obciążanych długami mieszkań jest mniej niż 10%.

Konserwatywna Europa Środkowa

Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest historia regionu, w którym to godne zaufania instytucje finansowe zaczęły powstawać stosunkowo niedawno. Na pewno nie bez znaczenia jest ogólny pogląd, w którym to własność jest bardzo wysoko cenioną w społeczeństwie wartością. Wynajem mieszkania ma w wielu kręgach wydźwięk wręcz pejoratywny, a „pakowanie się w kredyty” odbierane jest jako swoisty topór, który wisi nad głową aż do momentu spłaty.

Zgoła inaczej uważa się na (szeroko pojętym) zachodzie. Tam styl życia wydaje się inny, szybszy i nastawiony na jak najszybszą realizację celów, jak najniższym kosztem. Oczywiście nie można generalizować, ale wiele z takich rozwiązań wkracza do Polski. Popularność leasingów, kredytów, chwilówek, ale także usług abonamentowych powoduje, że młodsze pokolenia Polaków przyzwyczajają się do tego, że zobowiązania nie są wcale takie straszne.

11 odpowiedzi na “Wbrew powszechnej opinii, w Polsce jest mniej mieszkań „na kredyt”, niż na zachodzie”

  1. Nom tak ja też nie mam kredytów ale trzymam mieszkania i czerpie zyski z wynajmu. Znam mnóstwo ludzi , co chcieliby wziąć kredyt na mieszkanie a nie dostaną go. Mnóstwo osób ma też po kilka mieszkań, często na wynajem…
    no i ile osób, które mają 50+ lat ma swoje mieszkania? Większość! Albo splacili kredyt już albo z kiedyś mają po wojnie mieszkanie więc nie ma co porównywać.
    A co ze statystykami ilość mieszkań na 100 tysięcy mieszkańców? Tu jesteśmy na szarym końcu. Kolejna sprawa to większość nawet par miała by problem ze splaceniem hipoteki, a co dopiero z uzyskaniem. Rynek wynajmu jest ogromny w Polsce więc co to oznacza? Że bardzo dużo ludzi ma kilka mieszkań na wynajem i woli co miesiąc hajs pewny mieć z ludzi, których większość nigdy nie będzie miała swojego kąta..
    Pisać cały artykuł propagandy sukcesu na podstawie jednej statystyki, pewnie nie sprawdzonej w źródle, to tak jakbym nazywał siebie boskim żigolo bo puknalem jedną mamuśke.

  2. Problem polega na tym, że płacąc 2000 zlotych czynszu nigdy tego mieszkania mieć nie będziesz. W 30 lat to jakieś 720 tysięcy. A za 2000 złotych (plus rachunki) w dużym mieście dostaniesz klitkę, a nie mieszkanie.

  3. Kiedyś dzieci wkraczając w dorosłe życie często przejmowały mieszkania po rodzicach. Dzisiaj rodzice jak na złość nie chcą szybko umierać… no i jest problem.

  4. Ładne wróżby i chciejstwo. Czy uwzględniono w raporcie możliwości finansowe posiadania własnego mieszkania ? Bo równie dobrze raport może być: innych stać na mieszkania w Polsce nadal to luksus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *