Zakaz aborcji eugenicznej jest faktem, kompromis aborcyjny przestał istnieć. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kończy pewną epokę

Państwo Rodzina Zdrowie dołącz do dyskusji (103) 22.10.2020
Zakaz aborcji eugenicznej jest faktem, kompromis aborcyjny przestał istnieć. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kończy pewną epokę

Rafał Chabasiński

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że aborcja jest niezgodna z ustawą zasadniczą gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zakaz aborcji eugenicznej stał się faktem a setki rodzin rocznie czeka tragedia.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wprowadza zakaz aborcji eugenicznej

Niby człowiek wiedział, ale się trochę łudził. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie jest w żadnym wypadku zaskoczeniem. Organ ten, składający się obecnie w przytłaczającej większości z nominantów i byłych polityków PiS, zdecydował że przerwanie ciąży jest niedopuszczalne także wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zdanie odrębne zgłosił sędzia Leon Kieres oraz sędzia Piotr Pszczółkowski.

Takiego rozstrzygnięcia można się było spodziewać nie tylko dlatego, że pierwsza fala reformy wymiaru sprawiedliwości podporządkowała Trybunał Konstytucyjny woli ośrodkowi władzy politycznej na Nowogródzkiej w Warszawie. W gruncie rzeczy przygotowania do takiego rozstrzygnięcia trwały od wielu lat, krok po kroku.

Trybunał powoływał się na art. 38 Konstytucji. Zgodnie z tym przepisem „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia„. Środowiska prawicowe od dawna chciałyby uznania płodu, tzw. „dziecka poczętego” czy „nienarodzonego”, po prostu za człowieka.

Jego zdrowie i życie jest objęte ograniczoną ochroną na gruncie prawa karnego, na przykład w art. 152 i 153 kk. W treści tego drugiego przepisu pada nawet sformułowanie „dziecko poczęte”. Tyle tylko, że przepisy prawa karnego nawet nielegalną aborcję traktują dużo łagodniej niż zabójstwo dorosłego człowieka. Nie sposób nie wspomnieć także o „klauzuli sumienia” pozwalającej lekarzom odmówić przeprowadzenia legalnej aborcji z powodu swoich przekonań religijnych czy światopoglądu.

Kompromis aborcyjny był podgryzany przez „obrońców życia” właściwie odkąd się uformował

Wyrok w sprawie aborcji kończy kompromis aborcyjny, który „obrońcy życia poczętego” tak bardzo chcieli zniszczyć. Ten uformował się, gdy w 1997 r. Trybunał Konstytucyjny wyeliminował z obrotu prawnego poprzednią przesłankę dopuszczającą przerwanie ciąży – ze względu na trudną sytuację życiową.

Konsekwencje tego wyroku będą dużo bardziej drastyczne. Kompromis aborcyjny, przy wszystkich swoich wadach, dawał złudzenie że nasze państwo stara się wyważyć interesy płodu i kobiet potencjalnie zmuszanych do rodzenia. Teraz zaś sprawa jest postawiona jasno: w Polsce każde dziecko ma prawo się urodzić – nieważne czy ma mózg, czy nie.

Nazbyt drastyczny i może niesmaczny przykład? Zapewne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przesłanka „dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu” oraz „nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” to nie tylko dzieci z zespołem Downa. To także przypadki gdy płód nie jest w ogóle zdolny do egzystencji na poziomie czysto biologicznym. Urodzi się i umrze – nierzadko w cierpieniu.

Oczywiście, środowiska konserwatywne nigdy nie zaprzątały sobie głowy takimi drobiazgami jak „kobiety” czy „godność istoty ludzkiej”. Zawsze liczyła się jedynie zgodność stanu prawnego z ich światopoglądem. Zakaz aborcji, nie tylko tej eugenicznej, to stan pożądany nie tylko przez ultrakonserwatystów w rodzaju Kai Godek czy Konfederacji, ale także Kościół Katolicki.

Następne będzie przerywanie ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego, celem jest w końcu całkowity zakaz aborcji

Skoro kompromis aborcyjny przestał już istnieć, to warto się zastanowić co dalej?  Można śmiało założyć, że art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży utracił moc z momentem ogłoszenia wyroku. To oznacza, że hipotetycznie zakaz aborcji eugenicznej stał się faktem już teraz. Zgodnie z komunikatem Trybunału „ustawodawca ma prawo, jak i obowiązek, dostosować stan prawny do wydanego wyroku„.

Teoretycznie Sejm może uchwalić ustawę dopuszczającą aborcję w niektórych skrajnych przypadkach. Oddzielić na przykład zespół Downa od płodów pozbawionych organów niezbędnych do życia w ogóle. Trudno jednak spodziewać się pośpiechu czy nawet woli politycznej ze strony partii rządzącej. Nawet jeśli ta wystąpi, można się śmiało spodziewać obstrukcji ze strony ultrakonserwatywnych skrzydeł Zjednoczonej Prawicy i sojuszniczych środowisk.

Następną konsekwencją czwartkowego Trybunału Konstytucyjnego jest zagrożenie dla kolejnej przesłanki dopuszczającej aborcję. Dlaczego w końcu prawo miałoby teraz dopuszczać przerywanie cięży będącej wynikiem gwałtu lub stosunków kazirodczych? Nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby „obrońcy życia poczętego” poszli teraz za ciosem. Nie oszukujmy się: ich celem jest całkowity zakaz aborcji.

Na szczęście, jest szansa na pewne obejście wyroku w sprawie aborcji. Cały czas pozostaje ostatnia przesłanka – przerwanie ciąży gdy ta zagraża życiu lub zdrowiu matki. W pojęciu „zdrowie” zawiera się także zdrowie psychiczne. Konieczność przymusowego urodzenia dziecka z pewnością może oznaczać dla kobiety traumę. Niestety, istnieje również spore ryzyko konieczności przechodzenia kobiet przez mniej lub bardziej upokarzające procedury. Państwo w końcu nie od dziś robi wszystko byleby tylko uniemożliwić im realizację przysługujących im praw.

Polska jest jedynym europejskim państwem zaostrzającym przepisy aborcyjne

Legalna aborcja w Polsce to rocznie przeszło tysiąc przypadków ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Każdy taki przypadek to niewątpliwa tragedia rodziców. Łatwo sobie wyobrazić co będzie, jeśli tą tragedię rozciągniemy na przeszło dziewięć miesięcy i zapewnimy dużo bardziej drastyczne zakończenie historii.

Ktoś mógłby powiedzieć: ale przecież państwo w takim razie powinno zadbać o godny byt dzieci, które będą miały szansę się urodzić dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Na to bym nie liczył. Wszyscy pamiętam co stało się z solidarnościowym funduszem wsparcia osób niepełnosprawnych. Pieniądze poszły na przedwyborcze łapówki dla elektoratu w postaci trzynastej i czternastej emerytury. Fundusze celowe dla władz Rzeczypospolitej Polskiej to niestety skarbonki z pieniędzmi na drobne wydatki.

Nie sposób również nie zauważyć, że kompromis aborcyjny upada w szczególnym momencie. W czwartek liczba nowych zachorowań na koronawirusa pobiła kolejny rekord. Od soboty Polska ma stać się jedną wielką czerwoną strefą. To dość kiepski moment na protesty, czyż nie? Czy raczej: znakomity moment, jeśli akurat trzeba by takie protesty spacyfikować.

Równocześnie kolejna wojna o aborcję odwraca uwagę od porażającej wręcz niekompetencji rządu. Tą samą rolę spełniała nagonka na środowiska LGBT, chocholi taniec z „rekonstrukcją rządu” oraz zawirowania wewnątrz koalicji rządzącej. Czy się uda? Wątpię. Kolejnych dziennych rekordów i rozsypującej się w szwach strategii walki z koronawirusem nie da się przeoczyć. Nawet zakaz aborcji nie jest w stanie odwrócić uwagi społeczeństwa na długo.

Warto przy tym zauważyć, że Polska jest jedynym europejskim krajem zaostrzającym przepisy aborcyjne. Można się śmiało spodziewać rozwoju turystyki aborcyjnej. W końcu dosłownie każdy nasz sąsiad dopuszcza przerywanie ciąży w każdym przypadku. Szkoda tylko, że nasze państwo jest tym wyjątkiem od reguły, który ma głęboko gdzieś większość swoich obywateli. Kobiety stanowią w końcu 52% populacji.

103 odpowiedzi na “Zakaz aborcji eugenicznej jest faktem, kompromis aborcyjny przestał istnieć. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kończy pewną epokę”

 1. To nie był żaden kompromis. To było sztuczne ograniczanie kobiety, bo to kobieta powinna sama decydować czy chce przerwać ciąże i państwo nie powinno się do tego wtrącać zakazując przerywania. No i udowodniono naukowo, że do 12 tygodnia zarodek nie ma rozwiniętego układu nerwowego i nie odczuwa bólu.

  • Jego rozwój przebiega nierównomiernie, niektóre jego funkcje są prawie dojrzałe pod koniec ciąży, a inne później – po narodzinach. Układ nerwowy dziecka rozwija się już od momentu poczęcia. Poszczególne elementy mózgu pojawiają się i rozwijają stopniowo.|| To taki skrót więcej informacji znajdziesz na pierwszej lepszej stronie. Ale zdradzę ci sekret. Na wszystkich znajdziesz to samo bo to są fakty. Proszę także nie powielać bzdur, bo widzę lajki w górę. Warto sprawdzać swoją wiedzę. || A co do wpisu autora, który napisał że w innych krajach robi się aborcję jak się chce i my tylko tacy do tyłu. Drogi autorze. Organizacje pozarządowe będą parly do zrobienia tu aborcji kiedy się chce bo tego już nie ukrywają (a kiedyś tak, narracja była o biednych dzieciach w domach dziecka). Bo Polska to żyła złota dla koncernów aborcyjnych z zachodu, koncernów utylizacyjnych, organizacji na rzecz kobiet i polityków. Pokazał to wyrok sądu który jednej naszej pani poseł udowodniono że bierze kasę z jednego takiego koncernu i to ile.. W Hiszpanii jak i w UK ilość aborcji… Rośnie. Rośnie z roku na rok. Rośnie też liczba kobiet które dokonują kilkukrotnej aborcji czyli stosuje ja jako „antykoncepcję”. Pomimo edukacji seksualnej i środków antykoncepcyjych ten proceder rośnie i będzie rósł bo taka jest narracja. Bo z tego są pieniądze. Bo tak się opłaca. Na razie. Tylko ilość aborcji sprawia drogi autorze że nie rodzą się kolejni obywatele, kolejni płatnicy, itd A starszych ludzi przybywa i ja wiemy to się nie zmieni. Stąd będzie się promować więcej i mocniej za kilkanaście lat eutanzje. I też będą z tego pieniądze. Profit na całej lini. Obywatel najpierw pracuje i płaci podatki a na koniec się sam unicestwia a to co wypracował zostaje dla państwa a już nie mówiąc o służbie zdrowia. A potem co ostatni gasi światło? Osoba o poglądach lewicowych wiem, że to nie zrobi na niej wrażenia bo życie toczy się tu i teraz, bez znaczenia pokoleń i pozostawonia czegoś po sobie. Bo nic nas nie czeka i wszystko jest do niczego. Cały trud. Taka jest narracja. Dlatego drogi autorze środowiska proaborucjne nie rozmawiają o faktach biologicznych. Nie rozmawiają bo by poległy. Rozmawiają o emocjach i tylko na nich się opierają i przekazują kobiecie narrację że nic dobrego ja nie czeka a tylko aborcja ja wyzwoli od każdego zmartwienia. Nie oferują pomocy jej i dziecku, nie dają alternatywy. Tylko aborcja i aborcja. Przecież wiem co piszą, to nie jest tajemnica. A potem nr konta i pieniądze płyną. I tak to się toczy. Byle kasa się zgadzała.Moze zagłuszy sumienie.

   • @Panie Talon facet, ktory nie jest wstanie zapanowac nad emocjami jest niezrownowazony i chory psychicznie….
    a taki, ktory nie jest wstanie zapanowac nad wlasnymi popedami kierujac sie w zyciu jajcami, ktore mysla za niego i decyduja za niego, ze nie chce miec dziecka, ktore sam splodzil to kim jest wedlug @Taliona ??

    Gdy takiemu trafi sie i urodzi potomek na ktorego zal mu pieniedzy tak jakby jego wlasne dziecko dla niego mniej bylo warte od zwierzecia, czy ktos taki clowiekiem, czy gorszy od zwierzecia, bo zwierze nie porzuca wasnego potomstwa zeby miec wiecej jadla?!?!?!?!?
    Przykladlowo my wydajemy na naszego psa miesiecznie 250 eu i nie jest nam szkoda tych pieniedzy pomimo ze to tylko zwierze.
    Jestem przeciwnikiem aborcji, bo uwazam ze do zycia ma prawo kazdy, ale jezeli juz musi byc to wlasnie tacy ludzie jak pan powinni splynac w kiblu!

  • Kto dal ci prawo @mcz do decydowania o zyciu jakiegokolwiek czlowieka?
   A gdybys to ty @mcz siiedzial w tej cipie kobiety, ktora sobie mysli ze wazniejszy jest dla nie jej brzuch o ciebie i splynalbys w kiblu na co ZASLUZYLES i tak po prawdzie wedlug tego so sam piszesz, to ty powinienes NIEZYC i powiem szczerze, polowa ludzkosci odetchnelaby z ulga gdyby was nie bylo!

 2. Aborcja eugeniczna to jest coś co nie istnieje… więc w sumie może być tak że lekarze powinni z uśmiechem nadal robić swoje i tłumaczyć że przecież nie robią tego co jest niezgodne z konstytucją, bo to nie istnieje.

 3. Teraz zaś sprawa jest postawiona jasno: w Polsce każde dziecko ma prawo się urodzić – nieważne czy ma mózg, czy nie.

  Z tym zdaniem to żeś pan ostro pojechał. Bo nie tyle jest drastyczny co „trochę” sugerujący.

  • Ale to dokładnie tak wygląda. Poczytaj sprawę niedoszłej aborcji Chazana – dziecko nie miało praktycznie mózgu i zmarło po 10 dniach od narodzin. O wszystkim było wiadomo od dawna, tylko Chazan sprawę specjalnie przeciągał, żeby aborcja się nie odbyła.

  • Dziecko bez mózgu nie przeżyje po urodzeniu i człowiekiem nie będzie, a jeżeli podtrzyma je aparatura, to będzie tylko rosnącym mięsem i niczym więcej. Modne to teraz, że ktoś/coś ma prawo, tylko to tak nie działa w naturze. Być może zmarłe płody też „miały prawo” do życia, ale Bóg/natura zdecydowała inaczej i dziecko obumarło podczas ciąży. Żadne to życie, kiedy dziecko jest tak upośledzone, że „o bożym świecie nic nie wie, leży i robi pod siebie” albo rodzi się tak zdeformowane, że wypływają mu oczy, albo dostaje choroby Arlekina – nieludzko bolesnej i obrzydliwej w widoku choroby. Czasami lepiej zakończyć to życie, czyli usunąć płód, zabić, niż ciągnąć to, udręczyć rodzinę i dziecko skazać na lata cierpień i nic więcej. O życiu decyduje też jego komfort, o czym księża i „troskliwe serduszka” zapominają, a chętnie zmuszają do życia na siłę.

   • TO, ZE DZIECKO RODZI SIE W RODZINIE CHORE, JEST KONSEKWENCJA WCZESNIEJSZYCH GRZECHOW! Nic na swiecie nie dzieje sie PRZEZ PRZYPADEK, wszystko jest tak zorganizowane jak w schweijzarskim Zegarku.
    CHORE DZIECKO W RODZINIE JEST BLOGOSLAWIENSTWEM I OZNACZA, ZE BOG IM PRZEBACZA TO CO WCZESNIEJ UCZYNILI!

    Praca i opieka nad nim, oczyszczaja sie w oczach Bozych, INACZEJ DOBRY BOG KTORY JEST >SPRAWIEDLIWY DO 4 POKOLENIA!
    A PRZEKLNAC to oznacza, ze wtedy rodzic sie beda osobki z chorobami GENETYCZNYMI, psychoza, depresja, tynitus, schizofrenia, Parkinson, Eizheimer i inne NABYTE, ktore nie da sie WCZESNIEJ WYKRYC ! !
    Wtedy bedzie PLACZ I ZGRZYTANIE ZEBOW DO 4 POKOLENIA SAMYCH KALEK …jezeli sie opamietaja, jezeli NIE TO DALEJ!
    Rozejrzyj sie ile na swiecie jest KALEK POMIMO USUWANIA KALEK A BEDZIE JESZCZE WIECEJ ty pierdolona egoistko (mam nadzieje ze znaczy to co chcialam)

    ============>> *BEDZIEMY MIEC SWIAT SAMYCH KALEK!*
    ====================================> KARA BEDZIE PRZERAZAJACA!!!

  • „Teraz zas sprawa jest postawiona jasno:w Polsce kazde dziecko ma prawo sie urodzic nniewazne czy ma mozgm czy nie” => „COS” TAK MAKABYCZNEGO MOGLA NAPISAC TYLKO OSOBA, KTORE TEGO MOZGU NIE POSIADA!

 4. Nigdzie nie zostało to wprost wyjaśnione, więc spytam tu, najlepiej poproszę o jakiegoś linka:
  Czy to, że TK wydał ten wyrok z automatu oznacza, że aborcja w przypadku ciężkich wad płodu jest zakazana, czy teraz sejm musi jeszcze przegłosować jakąś nowelę?

 5. Jeżeli opozycja będzie nadal tak robić jak robi to nie ma rozmowy o zmianie kursu ,Trzaskowski , Schetyna , Hołownia , Kosiniak , Czerwony pająk Czarzasty co oni mają do zaoferowania… NIC kompletnie nic .

 6. Jak ktos chce urodzić warzywko i je sztucznie utrzymywać przy życiu, to niech to robi, ale za swoje pieniądze. Kiedyś takie dzieci po prostu umierały, bo miały wadliwe geny – tak działa ewolucja.
  Jestem przeciwny temu, aby na to szły moje pieniądze.

 7. Spoko, obecny rząd na 100% zadba o to, aby te dzieci miały odpowiednią opiekę, rodzice mieli wsparcie armii psychologów dlaczego powinni być szczęśliwi, że w imię jakichś zabobonów pani Godek oraz Konfederatów i PiSu dali życie płodowi z wnętrznościami na wierzchu, bezmózgowiem lub z innym schorzeniem, i dlaczego to wspaniałe, że kilka dni po porodzie będą urządzać pogrzeb. Już nie mówię o wsparciu i opiece dla tych rodziców, którzy będą zmagać się z wpływem takiego zdarzenia na ich zdrowie psychiczne. Draństwo pierwszej klasy.

 8. W tym momencie to nie wygląda jak by chcieli zatrzymać ludzi w domu, bo zaczęliby od hardcorowego zakazu zgromadzeń.
  Na moje chcą posłać swoich przeciwników na pożarcie wirusowi w koncu jak kilka procent przeciwników i „zdrajców narodu” się przekręci, a reszta dostanie tak po dupie, że im się na dłużej odechce bronić, to oni będą mieli z tego same korzyści.
  To zakrawa na umyślne posyłanie ludzi na śmierć.

 9. Niech każda kobieta decyduje sama, czy chce kalekiego dziecka, czy nie. Ja nie chcę być matką żadnego kaleki, żadnego niedorobieńca, nawet takiego z Zespołem Downa, dlaczego więc mam być zmuszona do rodzenia czegoś, do czego mam awersję, czego nigdy nie pokocham, nie zaakceptuje, czemu nigdy się nie poświęcę, nie będę zamierzała wydać złotówki na leczenie i rehabilitację, bo wiem, że pomaga to jak apap na grużlicę? I komu miałabym zostawić coś takiego po mojej śmierci? Dlaczego państwo ma łożyć na nieudany produkt natury? Kiedyś natura załatwiała te sprawy, bo wiele takich dzieci nie przeżywało, dziś walczy się z naturą, a potem problem zostawia sie rodzicom i rodzeństwu. Księża i „troskliwe serduszka” chcą takich dzieci – to niech się nimi potem opiekują, stąd, do +60, dzień i noc: niech zorganizują pieniądze na rehabilitację, leki i pampersy, opłacą lekarzy, rehabilitantów, „wikt i opierunek.” Niech usiądą z kalkulatorem i przeliczą koszty utrzymania, niech tydzień poświęcą się takim kalekom, niedosypiając, dzwigając, myjąc, niech zobaczą, że to, co robią, to syzyfowa praca, bo kaleka kaleką będzie, choćby na głowie stawał, ale niech nie zmuszają do tego tych, którzy zmuszani być nie chcą. Nie urodzę kaleki, bo domyślam się, jakie koszty i to nie tylko materialne będę ponosiła do końca mego życia, a życie mam tylko jedno i na pewno nie przeznaczam go do samoudręczenia. Nie urodzę potworka czy debila ja, kobieta zdrowa, silna, zaradna, bystra, samodzielna, bo to mi nie honor i nie nazwę dzieckiem czegoś, co rażąco odstaje ode mnie! Kto kocha takie dzieci do tego stopnia, że zabrania aborcji wszystkim, to niech od razu bierze takie dzieci na swoje utrzymanie i wychowanie, od razu po narodzeniu – ja zrzeknę się natychmiast, podpiszę każdy papier, bylebym nie miała z tym czymś do czynienia.

  • Hitler w latach 30 razem ze swoimi zwolennikami skandował podobne rzeczy, znów wam trzeba przypomnieć że to działa w dwie strony i przywrócić do życia obozy koncentracyjne żebyście zrozumieli? Bądź idealny albo cię usunę – bądź aryjczykiem albo zdechnij w komorze gazowej. Co dalej aborcja bo dziecko jest rude czy ma nie ten kolor oczu?

 10. Każdy półpiśmienny przeczyta w Konstytucji, że ustawa jest z nią sprzeczna i TK by się ośmieszył orzekając inaczej. Dziwi to, że powołujący się na konstytucję ostatnio przy każdej okazji tego nie widzą. Może to niewygodne, albo chodzi o ‚moje’ nie o Prawo!? Czy naprawdę eliminacja/ zabicie tych 1,000 dzieci rocznie rozwiązuje problemy kobiet, uczyni je szczęśliwszymi, a świat i Polskę lepszym miejscem? Czas się opamiętać i pomysleć zamiast toczyć polityczno-ideologiczną pianę!

  • Tylko my nie rozmawiamy o ludziach robiący aborcie na życzenie tylko o ludziach, którzy boją się o swoje życie albo o dzieciach z gwałtu, do którego urodzenia ma być zmuszona. Wyobraź sobie, że karzą ci umrzeć, bo masz donieść dziecko, które i tak ma minimalne szanse ?
   Albo wyobraź sobie, że jakiś popapraniec zgwałci 14-16 latkę i ona będzie musiała to dziecko urodzić. Nieważne jej plany, rozwój, taka sytuacja potrafi poprzestawiać plany na całe życie, zabierając szanse.
   Kompromis aborcyjny był i tak 2 najostrzejszy w europie pozwalający praktycznie TYLKO ratować życie matki lub w innych ciężkich przypadkach.
   Pianę biją ci, co to zaczęli a protestujący bronią swoich podstawowych praw, w tym prawa do ratowania własnego życia w wypadku gdy coś nie idzie zgodnie z planem.
   W tej chwili nie można usunąć martwego płodu NAWET jeśli zabije on matkę.

 11. Halo – raz, dwa trzy? Próba! Zauważyłem, że mój poprzedni zniknął i nie wiem czy to usterka techniczna, czy też za niezgodnośc z ‚linią’ partii – padron strony – jako, że wolność słowa wśród tych ‚tolerancyjnych’ co o nią walczyli (z reguły zanim zdobyli władzę), a teraz ‚wiedzą lepiej’ nie jest ostatnio w modzie?

 12. Dla mnie panie @RAFALE CHABASINSKI to napisales ten artykul tak jakbys sie wczesniej wykastrowal intelektualnie!

  Prosze sie sobie przyjrzec (w Handy mozna powiekszyc) czy tak wygladaja rysy twarzy normalnego czlowieka, nos styka sie niemal z ustami do tego takie wybaluszone debilowate oczy, z tak glupim wyrazem twarzy, jakbys sam mial tego Downa!
  Gdyby na UZG pokazali panskiej matce „TAKIE” zdjecie, to zapwniam pana , ze 95,99% lekarzy podpisaloby sie, ze ciaze trzeba usunac, bo dziecko bedzie chore i nienormalne i defakto, to pana powinno nie byc.

  Gdyby dobry Bog sprawil, ze tacy ludzie splyneliby w kiblu, to cala reszta abortowanych dzieci odetchnelaby z ulga a Ludzkosc psychicznie duchowo i moralnie wyzdrowiala i powstala z popiolow, ale zadecydowal inaczej i pan jestes!

  85% kobiet, ktorym proponowano usuniecie ciazy, wlasnie z powodu oszczedzenia im takiego chorego dziecka, niezaoszczedzili im 9 miesiecy HORRoru! Bowiem z wielka bojaznia i strachem zdecydowali sie je jednak nie zabijac za to, ze jest chore i mimo wszystko mu tego prawa do zycia nie odbierac i najzwyczajniej w swiecie urodzic, pomimo ze urodzi sie chore i ze ma byc kaleka, i to 85% takich dzieci urodzilo sie zupelnie zdrowych!

  To wlasie te dzieci dzisiaj walcza o prawa tych dzieci, ktorym to prawo sie odbiera.
  Jestes pan nie tylko w naszych oczach ale Boga zwyklym bandziorem i przestepca, zeby nie napisac morderca sam malo godny zeby zyc!

 13. MOGE TYLKO SZCZERZE DODAC, ze jezeli w Polsce jest WIEKSZOSC „TAKICH” wlasnie, jak ci tutaj komentujacy, TO MI NIE BEDZIE ZAL, GDY UCZYNIA Z WAS POLIN I POLSKI NIE BEDZIE WCAE!Amen.

 14. A JA CHCIALAM ZAPRENUMEROWAC WASZ @BEZPRAWNIK CALEJ RODZINIE!!! Tak jak lata cale „MILUJCIESIE” …

  cha cha cha cha cha cha cha cha cha

  Chyba mi sie pomylilyscie z @NIEPOPRAWNI” …NIEDOCZEKANIE!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *