OLX wprowadza zakaz sprzedaży papierków po lodach Ekipy. To zwiastun końca tego lodowego szaleństwa

Społeczeństwo Zakupy Dołącz do dyskusji (11)
OLX wprowadza zakaz sprzedaży papierków po lodach Ekipy. To zwiastun końca tego lodowego szaleństwa

Fenomen w postaci Lodów Ekipy skutkował pojawieniem się dość osobliwych zjawisk, takich jak chociażby handel papierkami za horrendalne stawki. Walczyć z tym procederem postanowiło OLX. Serwis ogłoszeniowy wprowadził zakaz sprzedaży papierków po lodach Ekipy. 

Zakaz sprzedaży papierków po lodach Ekipy na OLX jest jednym ze zwiastunów końca lodowego szaleństwa

Niektóre współczesne fenomeny prowadzą do zjawisk, które nikomu wcześniej się nawet nie śniły. Kto mógłby w końcu wyobrazić sobie, że Polacy zaczną handlować papierkami po lodach? Same lody Ekipy być może są smaczne, z pewnością zostały natomiast wypuszczone we współpracy ze grupą znanych youtuberów. Młodzież tak bardzo zapragnęła nie tyle lody zjeść, co się nimi pochwalić przed znajomymi, że polskie sklepy były w ostatnich tygodniach świadkami wielu dantejskich scen. Oraz nieuczciwych praktyk ze strony sprzedawców.

Czy może lepiej określić ich mianem spekulantów? Sugerowana przez producenta cena lodów Ekipy dla handlarzy nie znaczy nic, lody były sprzedawane z wielokrotną przebitką. Jakby tego było mało, przedmiotem handlu okazały się także same papierki po lodach. Na portalu aukcyjnym Allegro można znaleźć dziesiątki tego typu aukcji. Ceny, przynajmniej patrząc po ofertach sprawiających wrażenie prawdziwych, oscylują w granicach 20-100 zł.

Podobne oferty trafiały również na serwis OLX. To się akurat skończy. Jak podaje wirtualnemedia.pl, portal wprowadził zakaz sprzedaży papierków po lodach Ekipy. Jego administracja nie wyjaśniła powodów takiej decyzji. W momencie pisania niniejszego artykułu w serwisie można było znaleźć raptem dwie tego typu oferty.

Wiele wskazuje na to, że administracja OLX uznała, że spekulacja „papierkami wartościowymi” jest w jakiś sposób szkodliwa

Zakaz sprzedaży papierków do lodach Ekipy to nie jedyny zakaz obowiązujący w serwisie OLX. Nie można na nim wystawiać ogłoszeń dotyczących między innymi sprzedaży bydła pourazowego, kotłów na paliwo stałe niespełniające wymaganych norm, przeterminowanych kosmetyków, przeterminowanej żywności, różnej maści paliw opałowych, czy freonów. Zakaz obejmuje również usługi przekręcania liczników samochodów, oraz masowego wysyłania maili ze spamem.

Jeżeli coś łączy wszystkie te zakazy, to mniejsza lub większa szkodliwość – dla środowiska, albo społeczna. Można domniemywać, że OLX uznał, że nie chce przykładać ręki w procederze żerowania na najmłodszych konsumentach i portfelach ich rodziców. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to decyzję portalu należałoby pochwalić.

Równocześnie odmienną strategię przyjęło Allegro. Największy polski portal aukcyjny uznał, że zakaz sprzedaży papierków po lodach nie jest do niczego potrzebny. Serwis wychodzi z założenia, że zainteresowanie tego typu ofertami słabnie, więc zjawisko zniknie w końcu samo.

Taki sposób myślenia można uznać za jak najbardziej uzasadniony. Producent lodów, firma Koral, zauważalnie zwiększyła moc produkcyjną – do około miliona lodów dziennie. To pozwoli zaspokoić nawet największy popyt na lody, jaki można sobie wyobrazić. Nie sposób również nie zauważyć, że każda moda z czasem przemija. Z lodami Ekipy prawdopodobnie będzie tak samo.