Czechy bezwzględnie zamykają się na turystów. Jeżeli miałeś plan, by odwiedzić ten kraj, to możesz go odwołać

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (46)
Czechy bezwzględnie zamykają się na turystów. Jeżeli miałeś plan, by odwiedzić ten kraj, to możesz go odwołać

Zakaz wjazdu do Czech w celach turystycznych. Nasz południowo-zachodni sąsiad w związku ze stanem wyjątkowym wprowadza kolejne obostrzenia. Jeżeli chciałeś/aś odwiedzić ten kraj, to przez jakiś czas zasadniczo nie będzie takiej możliwości.

Zakaz wjazdu do Czech

Portal „dziennik.walbrzych.pl” przypomina, że obowiązuje swoisty zakaz wjazdu do Czech. Do kraju nie można udać się w celach turystycznych, bądź też w celu odwiedzenia znajomych. W każdym innym wypadku odwiedzenie Republiki Czeskiej zasadniczo wolne jest od szczególnych niedogodności.

Na stronie internetowej czeskiej ambasady wskazano:

Z uwagi na wprowadzony przez rząd Republiki Czeskiej zakaz wolnego poruszania się poza gospodarstwem domowym i zakaz gromadzenia więcej niż dwóch osób w przestrzeni publicznej do odwołania nie można przyjeżdżać do Republiki Czeskiej w celach turystycznych lub w celu odwiedzin u przyjaciół

W Czechach od 5 października obowiązuje stan wyjątkowy. Skutkiem czego od 22 października wprowadzono tam ograniczenia w przemieszczaniu się, za wyjątkiem sytuacji niezbędnych, jak pójście do pracy, powrót do domu, wizyta lekarska, czy zakupy.

Do odwołania zamknięto szkoły, restauracje, sklepy, drogerie, czy miejsca rekreacji. Zakazano także zgromadzeń pow. 2 osób, a także wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa. Uprzedzając komentarze pt. czemu krytykujemy rodzime rozwiązania, skoro „w Czechach jest gorzej” przypomnę, że funkcjonuje tam stan wyjątkowy. Inaczej wprawdzie regulowany od rodzimego, natomiast faktem jest, iż sytuacja została uznana za ekstraordynaryjną.

Turyści nie pojadą do Czech

Rzeczony swoisty zakaz wjazdu do Czech nie dotyczy wjazdu i wyjazdu na obszar państwa, bądź też tranzytu. Zakaz ruchu turystycznego oznacza jednak, że wyjazdy o takim charakterze – i odwiedziny znajomych – nie są możliwe. Hotele nie kwaterują turystów, et cetera.

Co istotne, wjazd do Czech w celach innych niż turystyczne nie podlega dodatkowym obostrzeniom. Nie ma ani kwarantanny, ani obowiązku wykonania testu. Osoby, które podróżują w celach zawodowych, by udać się do domu, czy też w jakimkolwiek innym, niezwiązanym z turystyką, celu, nie muszą się martwić. Niemniej jednak zaleca się, by podróże do Czech odłożyć do czasu ustabilizowania się sytuacji związanej z pandemią.

Co zabawne, kwarantanna nie dotyczy Polski dlatego, że jesteśmy… krajem niskiego ryzyka. W oparciu o te same dane uznano nas za kraj zagrożony przez naszego zachodniego sąsiada, wobec czego wprowadzono obowiązkową kwarantannę w Niemczech dla przyjezdnych z Polski.

Jak widać, te same dane mogą być interpretowane odmiennie. Niezależnie od tego warto śledzić informacje podawane zarówno przez czeską ambasadę bezpośrednio, jak i przez strony MSZ. Koronawirus jest zjawiskiem tak dynamicznym, że wszelkiego rodzaju zmiany w zakresie możliwości podróżowania zapadać mogą z dnia na dzień. Warto mieć tego świadomość. To nie jest dobry czas na podróżowanie.