Wyjeżdżasz do Niemiec do pracy lub jeździsz tam na zakupy? Wprowadzono tam właśnie obowiązkową kwarantannę dla Polaków

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (58)
Wyjeżdżasz do Niemiec do pracy lub jeździsz tam na zakupy? Wprowadzono tam właśnie obowiązkową kwarantannę dla Polaków

Obowiązkowa kwarantanna w Niemczech dla przyjezdnych z Polski. Według oficjalnych informacji już od 24 października. Stajemy się regionem zagrożonym. Co z osobami, które pracują w Niemczech bądź jeżdżą tam na zakupy lub po towar do sklepów?

Obowiązkowa kwarantanna w Niemczech

„Money.pl” donosi, że niedługo pojawi się obowiązkowa kwarantanna w Niemczech dla przyjezdnych z Polski. Od najbliższej soboty, 24 października, każdy przyjezdny będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie. Kara za nieprzestrzeganie jej jest wysoka – bo wynosi do 25 tys. euro kary (prawie 120 tys. zł).

Sytuacja dotyczy całej Polski, bowiem cały kraj został przez Niemcy uznany za obszar zagrożony. Stwierdził tak Instytut Roberta Kocha, który jest agencją rządową i instytutem badawczym zajmującym się zapobieganiem chorobom.

Wcześniej na liście obszarów zagrożonych znalazła się część województw: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Teraz jest to cały kraj. Taki stan rzeczy implikuje konieczność informowania o swoim pobycie właściwemu urzędowi ds. zdrowia, a także przedłożenia negatywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Test jest konieczny, gdy chce się uniknąć 14-dniowej kwarantanny. Źródłowy serwis zauważa, że testy można zrobić bądź przed wyjazdem, bądź też już w samych Niemczech, tuż po przyjeździe. Są one wykonywane na lotniskach i dworcach kolejowych – dla osób ze stref ryzyka będą one darmowe.

Łatwiej więc zrobić sobie test na koronawirusa w Niemczech niż w Polsce.

Obostrzenia dotyczą prawie wszystkich

Obowiązek kwarantanny i wykonania testu nie obowiązuje w momencie, gdy przez Niemcy się jedynie przejeżdża. Pewne wyłączenia mogą zwierać też prawa landowe, jednak zasadą jest konieczność odbycia kwarantanny, wykonania testu bądź przedłożenia negatywnego testu zrobionego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem.

Zmiana jest istotna, bowiem wyjazdy do Niemiec, czy to w celach zarobkowych, czy też na zakupy, nie są w Polsce niczym nadzwyczajnym. Warto zdawać sobie sprawę ze zmian, szczególnie z uwagi na drakońskie kary. Przyjazd do Niemiec za pomocą samochodu może utrudnić wykonanie testu, bowiem punkty przeznaczone do pobierania materiałów do badań znajdują się w konkretnych, głównie publicznych obiektach związanych z transportem publicznym.

Należy też pamiętać o tym, by wyjeżdżając do obcego kraju nie opierać się jedynie na doniesieniach prasowych. Wszystkie niezbędne i rzetelne informacje znajdują się na odpowiednich podstronach internetowego serwisu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam znajdują się szczegółowe regulacje, włącznie z tymi, które dotyczą konkretnych landów.

Na stronach MSZ można także uzyskać komentarze do przepisów pracowniczych, a także najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Coraz więcej krajów będzie wprowadzać ograniczenia. Sytuacja epidemiczna jest w ujęciu globalnym coraz gorsza, ale nie wolno zapominać o tym, co się dzieje w kraju. W Niemczech odnotowano dzisiaj ok. 8 tys. zakażeń przy 80-milionowej populacji, w Polsce zaś ponad 12 tys. przy populacji dwukrotnie mniejszej.