Wiele miejsc, w których spędzamy wakacje, oferuje oryginalne i niespotykane w naszym rejonie pamiątki. Chodzi nie tylko o przedmioty, ale również o jedzenie. Pewnie niejeden z nas, chcąc zachować smak lub pamięć o miejscach, chce taką rzecz przywieźć do domu. Zawsze jednak powinna nam się zaświecić lampka kontrolna. Im bardziej egzotyczne miejsce i egzotyczny przedmiot, tym bardziej powinniśmy uważać.
Zakazane pamiątki z wakacji
Jest spora grupa rzeczy, których nie możemy przywieźć z zagranicy. W wielu przypadkach może się to skończyć nie tyle wyrzuceniem ich do śmieci przez obsługę lotniska, ile nawet grzywną lub karą więzienia. Przepisy są w tym zakresie dość jednoznaczne. Nawet jeżeli nie mieliśmy pojęcia o zakazie przewożenia tych przedmiotów.
Podstawowym aktem prawnym, do jakiego powinien sięgnąć każdy turysta planujący zakup pamiątek, jest Konwencja Waszyngtońska zwana w skrócie CITES. Jej celem, oprócz wspólnej międzynarodowej ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin, jest współpraca międzynarodowa w ograniczeniu nielegalnego handlu tymi gatunkami. Konwencja wymienia okazy, które podlegają szczególnej ochronie. Na mocy jej przepisów wywóz części z nich jest całkowicie zakazany. Innych dopuszczalny, ale po uzyskaniu zezwolenia.
Przepisy wymieniają kilka tysięcy gatunków objętych ochroną. Wśród nich możemy znaleźć te najbardziej popularne: wyroby z kości słoniowej, rogów nosorożca, skorup żółwi, koralowce, biżuteria z korali rafotwórczych, medykamenty i produkty lecznicze zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek, wełna z wikunii i shahtoosh, skóry z dzikich kotów, bulwy oraz żywe kwiaty niektórych storczyków ze Szwajcarii, Norwegii, Turcji, Korei Południowej, Rosji, Chin, Wietnamu, kaktusów, wilczomleczy, trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji, muszli skrzydelnika olbrzymiego z Haiti, muszle przydaczni z Wietnamu, Mozambiku, wysp Salomona, meble i przedmioty z drewna mahoniowego. Ich przewóz zagrożony jest karą pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat.
Jakich pamiątek nie można przywozić z wakacji?
Na tym jednak lista zakazanych rzeczy się nie kończy. Na liście wyłączeń znajdują się również inne dość niepozorne przedmioty. Wyłączenia i zakazy uregulowane są również w innych przepisach unijnych i o nich również należy pamiętać. Może was zdziwić, że np. wracając samolotem z dowolnego, nawet europejskiego kraju nie możemy przywieźć do Polski serów lub owoców.
Przepisy Unii Europejskiej regulują wwożenie na jej teren żywności i leków, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Co do zasady produkty pochodzenia zwierzęcego są zakazane, mniej restrykcyjnie traktowane są produkty niezwierzęce. Choć i tu zdarzają się wyjątki. Tak naprawdę bez ograniczeń można przywieź jedynie pięć gatunków owoców: banany, kokosy, duriany, ananasy i daktyle.
Bardzo ostrożnym należy być w przypadku leków. Poza tymi przeznaczonymi na własne potrzeby (możemy przewieźć do pięciu opakowań), wszystkie pozostałe mogą stanowić problem. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wszelkiego rodzaju maści z dodatkiem wydzielin odzwierzęcych lub podobnych. Próba ich wwiezienia może, podobnie jak w przypadkach powyżej, zakończyć się karą grzywny lub nawet więzieniem.