Zarobki studentów? Nawet 4000 zł i więcej. Tyle zarabia co piąty z nich

Praca dołącz do dyskusji (43) 12.04.2019
Zarobki studentów? Nawet 4000 zł i więcej. Tyle zarabia co piąty z nich

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że studenci to jedna z mniej zamożnych grup społecznych – przynajmniej, jeśli chodzi o samodzielnie osiągane dochody. Tymczasem jest znacznie lepiej, niż niektórzy mogliby przypuszczać, a tak przynajmniej deklarują badani. Zarobki studentów są dość zróżnicowane, jednak 20 proc. z nich zarabia 4000 zł i więcej.

Praca? Tak, ale nie w branży

Zanim jednak przejdziemy do zarobków, warto zauważyć kilka rzeczy. Z raportu badawczego „Student w pracy 2019 r.” Polskiej Rady Biznesu wynika, że studenci, którzy podejmują pracę, zazwyczaj nie pracują w branży zgodnej z wykształceniem. Taką pracę jest im znaleźć najtrudniej. Jednocześnie studenci albo szukają krótkich prac dorywczych, albo już zaczynają pracę na pełen etat. Inne rozwiązania (np. praca na pół etatu) nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Studenci przyznają też, że dodatkowym źródłem utrzymania, oprócz pracy, jest pomoc rodziców.

Większość wszystkich badanych stanowiły osoby studiujące stacjonarnie (75 proc.). To może zastanawiać, zwłaszcza, że studenci studiów dziennych często cierpią z powodu mało elastycznych grafików, które nie pozwalają im na podjęcie aktywności zawodowej. Z badania jednak wynika, że problem nie jest wcale tak duży, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że tę statystykę mogą zawyżać osoby znajdujące się na 4-5 roku studiów. Na tym etapie edukacji nie ma już zbyt wielu zajęć. Mimo to nie można oprzeć się wrażeniu, że wyniki badania nieco kłócą się z postrzeganiem studentów jako leniwej, roszczeniowej grupy.

Zarobki studentów? Zróżnicowane, ale większość zarabia przynajmniej nieźle

30 proc. badanych zadeklarowało zarobki na poziomie 2000-3000 zł. Ponad 18 proc. studentów zaznaczyło, że zarabia mniej niż 1000 zł miesięcznie. O ile jednak podane wyżej dane nie powinny specjalnie dziwić, o tyle większe zainteresowanie może wzbudzić to, ile zarabia reszta ankietowanych. Aż 30 proc. badanych zaznaczyło, że zarabia od 3000 do 4000 zł miesięcznie. Dalej jest jeszcze ciekawiej – 20 proc. deklaruje, że zarabia ponad 4000 zł. A to już są zarobki, o których może pomarzyć wiele osób – zwłaszcza, że wielu Polaków wciąż zarabia minimalną krajową. Zarobki studentów są zatem znacznie lepsze, niż mogłoby się wydawać. Co ważne, wszystkie podane kwoty to kwoty netto.

Co ciekawe, studenci mają na ogół ambitne plany na przyszłość – większość z nich chce zarabiać w przedziale 7001-8000 zł netto (za 10 lat).

Badanie przeprowadzono na pracujących studentach w wieku 18-30 lat, metodą wywiadów online (CAWI).