Dziecko nie zawsze musi jechać w foteliku. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest to konieczne, aby uniknąć mandatu

Moto Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Dziecko nie zawsze musi jechać w foteliku. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest to konieczne, aby uniknąć mandatu

Wydawałoby się, że zasady przewożenia dziecka w foteliku samochodowym są oczywiste i wszystkim dobrze znane. Nic bardziej mylnego. W tym temacie istnieje sporo kwestii, o których wiele osób nie ma pojęcia. Mowa chociażby o przypadkach, w których rodzic jest zwolniony z tego obowiązku. Albo kryteriach, według których obecnie oceniamy to, czy podopieczny musi podróżować w foteliku.

Jeszcze do niedawna w foteliku musiały podróżować dzieci do ukończenia 12 roku życia. Kryterium wieku uległo jednak zmianie na kryterium wzrostu.

Dziecko mające mniej, niż 150 cm wzrostu musi jechać w foteliku

Tak stanowi art. 39 pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówiąc o dziecku – mamy na myśli osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.

Teoretycznie więc nawet wyjątkowo drobny 16-, czy 17-latek musiałby być przewożony w ten sposób. Tylko, że foteliki mają również określone kategorie wagowe. Największa z nich to grupa III – przeznaczona dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Dodatkowo, dzieci o wadze od 25 do 36 kg mogą być przewożone na tzw. podstawce. Wielu specjalistów nie zaleca jednak tego sposobu. W przeciwieństwie do fotelika, podstawka nie posiada zabezpieczeń bocznych, które w razie uderzenia uchronią głowę dziecka.

Zasady przewożenia dziecka w foteliku samochodowym – wyjątki

Przepisy Prawa o ruchu drogowym, regulujące zasady przewożenia dziecka w foteliku samochodowym, wskazują na pewne wyjątki, w których opiekun jest zwolniony z tego obowiązku.

Pierwszy z nich odnosi się do kwestii, o której wspomniałam już wcześniej. Jeśli dziecko ma mniej, niż 150 cm wzrostu, ale waży więcej, niż 36 kg, to dobranie dla niego fotelika nie jest możliwe. W takim przypadku ustawodawca pozwala, aby młody pasażer podróżował na tylnym siedzeniu pojazdu przypięty tylko pasami, o ile ma co najmniej 135 cm wzrostu.

Ustawa zwalnia też z obowiązku rodziców, którzy podróżują z trójką pociech i dwoje z nich siedzi w fotelikach, a trzeci fotelik się już nie mieści. W tej sytuacji dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może podróżować na tylnym siedzeniu pojazdu jedynie przypięte pasami.

Poza tym zasady przewożenia dziecka w foteliku samochodowym uznają wyjątki w przypadku przejazdu dziecka taksówką, karetką, a także pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Ostatni wyjątek odnosi się do dziecka, w stosunku do którego lekarz wystawił zaświadczenie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku. Dokument powinien wskazywać okres ważności, na jaki został wystawiony.

Za brak fotelika grozi mandat i punkty karne

Zasady przewożenia dziecka w foteliku samochodowym z pewnością warto znać. Przewożenie dziecka bez fotelika, kiedy zgodnie z przepisami ustawy jest to wymagane uważa się za wykroczenie i narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. Zgodnie z przepisami, osobie zobowiązanej grozi za taki czyn 300 zł mandatu, a także punkty karne.

Zgodnie z taryfikatorem obowiązującym od września tego roku w przypadku przewożenia jednego dziecka będzie to 5 punktów karnych. Przy dwójce dzieci – 10, a przy trójce i większej liczbie podopiecznych – 15 punktów.

Na taką samą karę naraża się rodzic lub opiekun, który zamontował fotelik w pojeździe niewłaściwie, czyli niezgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.