Chcesz dowiedzieć się, czy małżonek nie ukrywa przed tobą długów podatkowych? Skarbówka daje ci taką możliwość

Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (68)
Chcesz dowiedzieć się, czy małżonek nie ukrywa przed tobą długów podatkowych? Skarbówka daje ci taką możliwość

Niektóre osoby deklarują, że wcale nie mają pewności, czy współmałżonek nie ukrywa przed nimi długów – np. czy nie zalega z podatkami. Okazuje się jednak, że zweryfikowanie tego wcale nie jest trudne, a we wszystkim pomoże… skarbówka. 

Zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Łatwo można sprawdzić męża lub żonę

Jeśli tylko małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, to mają możliwość łatwego sprawdzenia, czy ich druga połówka nie zalega przypadkiem z jakimiś zobowiązaniami podatkowymi. Co ciekawe, nie trzeba wcale w tym celu wynajmować prywatnego detektywa – wystarczy zgłosić się do… skarbówki – z prośbą o wydanie stosownego zaświadczenia – jest to zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka.

Zazwyczaj zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach należy dołączyć np. przy ubieganiu się o kredyt – bank musi mieć pewność, że potencjalni kredytobiorcy nie zalegają ze spłatą innych zobowiązań finansowych. Można jednak wnioskować o jego wydanie w każdej chwili – i nie trzeba mieć na to zgody drugiej strony. Do wniosku o wydanie zaświadczenia należy dołączyć potwierdzenie wpłaty w wysokości 21 zł.

Co trzeba zrobić, by uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka?

Aby uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka konieczne jest również dołączenie oświadczenia o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej. Można je pobrać zarówno ze strony internetowej jak i wypełnić na miejscu w urzędzie. Oświadczenie można również napisać samodzielnie – ważne jest jedynie to, by pojawiły się w nim odpowiednie dane (podstawowe dane małżonka jak i samego podatnika, który składa oświadczenie).

Wniosek o wydanie zaświadczenia (wraz z uzupełnionym oświadczeniem oraz potwierdzeniem wpłaty) można złożyć zarówno w urzędzie jak i przez internet (na portalu biznes.gov.pl lub przez platformę ePUAP).

Zaświadczenie może dotyczyć wszystkich podatków – małżonek składający wniosek powinien tylko wiedzieć, czy wniosek powinien skierować do urzędu gminy/miasta, czy też do skarbówki/centrum obsługi, w przypadku gdy decyduje się na złożenie wniosku w placówce lub pocztą. Jeśli małżonek płaci podatek leśny, rolny, od nieruchomości czy od środków transportowych, to wniosek należy skierować do urzędu miasta/gminy. W innych przypadkach – do skarbówki/centrum obsługi.

Podatnik, który złoży wniosek, nie będzie długo czekać na odpowiedź. Urząd ma siedem dni na wydanie pisma. Jeśli małżonek nie ma żadnych zaległości, wnioskujący otrzyma zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. W przypadku gdy ma zaległości podatkowe – zaświadczenie o zaległościach podatkowych (razem z informacją, ile wynosi zaległość).