Zatrudniasz niepełnosprawnych? Ubiegaj się o dofinansowanie

Praca dołącz do dyskusji (1) 02.03.2015
Zatrudniasz niepełnosprawnych? Ubiegaj się o dofinansowanie

Michał Grązka

PFRON zachęca pracodawców do aktywizacji osób niepełnosprawnych. Przystępując do odpowiednich programów można otrzymywać miesięcznie nawet 2400 zł na osobę.

Chociaż w naszym kraju żyje około 2 milionów osób niepełnosprawnych, tylko 25% z nich jest aktywnych zawodowo. Organizacje takie jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchamiają specjalne programy mające na celu zachęcenie przedsiębiorców do tego, żeby część etatów przeznaczali dla osób z problemami psychicznymi lub fizycznymi, jednak w pełni zdolnymi do pracy na danym stanowisku.

Przede wszystkim, oferujący pracę dla niepełnosprawnych mogą liczyć na zwrot kosztów przystosowania placówki do potrzeb tego typu osób. Nie należy więc przejmować się, że zatrudnienie pracowników wymagających na przykład specjalnych podjazdów, będzie wiązać się z dodatkowym wkładem własnym. Należy tylko zgłosić swoje uczestnictwo w ramach jednego z programów realizowanych przez PFRON.

Co więcej, do każdego wypłacanego wynagrodzenia pracownika będzie nam przysługiwać dofinansowanie w kwocie odpowiadającej stopniowi niepełnosprawności, a także innym czynnikom spełnianym przez naszą firmę. Maksymalnie można oczekiwać 2 400 zł miesięcznego zwrotu przy zatrudnianiu osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ze schorzeniem specjalnym. Jednak już umiarkowany stopień niepełnosprawności (który może być przyznawany np. za takie schorzenia jak astma oskrzelowa) pozwala na otrzymywanie kwoty w wysokości 1 125 zł lub 1 725 zł

Jakie kroki trzeba podjąć, żeby otrzymywać wskazane kwoty a także inne dofinansowania z funduszu? Przede wszystkim, należy zapoznać się z kryteriami i wypełnić odpowiednie wnioski. Jeśli nie macie pewności czy Wasza firma może ubiegać się o dopłaty, polecamy kontakt z naszym działem prawnym pod adresem kontakt@bezprawnik.pl – zweryfikujemy możliwe maksymalne kwoty dofinansowań i pomożemy w skompletowaniu pełnej dokumentacji niezbędnej do pozytywnej akceptacji wniosku.

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com