ZUS zawiesza składki na trzy miesiące. Przedsiębiorcy wypełnią jedynie uproszczony wniosek

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (5571)
ZUS zawiesza składki na trzy miesiące. Przedsiębiorcy wypełnią jedynie uproszczony wniosek

Jest decyzja ZUS w sprawie odroczenia składek ZUS dla przedsiębiorców i zawieszenia płatności układów ratalnych w przypadku firm, które szczególnie ucierpiały przez epidemię koronawirusa. Zawieszenie składek ZUS będzie możliwe na trzy miesiące. 

Możliwe zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące

ZUS nie ogląda się na rządzących i podejmuje pilną decyzję. Możliwe jest zawieszenie płatności składek ZUS na trzy miesiące – oczywiście wszystko w związku z epidemią koronawirusa. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli wypełnić uproszczony wniosek (np. poprzez PUE ZUS), dzięki czemu formalności będą ograniczone do minimum.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że nie chodzi o umorzenie składek, a jedynie o odłożenie ich płatności w czasie – a to oznacza, że konieczne będzie ich późniejsze spłacenie.

Co znajdzie się we wniosku? Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przedsiębiorca będzie musiał w dodatkowo zawartym oświadczeniu wyjaśnić pokrótce, jak koronawirus wpłynął na jego działalność. W wielu wypadkach nie będzie to trudne – przedsiębiorcy z najbardziej dotkniętych branż będą mogli łatwo wykazać np. konieczność zamknięcia biur czy zawieszenia wielu dotychczasowych działań zarobkowych.

Płatność jakich składek przedsiębiorca będzie mógł odłożyć w czasie? Dotyczy to składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Tym samym przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia większości składek ZUS. Odroczenie płatności składek spowoduje, że wstrzymane będzie postępowanie przedegzekucyjne, egzekucyjne i wszelkie sankcje.

Niewykluczone zresztą, że nie będzie to jedyne działanie ze strony Zakładu, jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom. Jak podkreśla prof. Uścińska, ZUS cały czas zastanawia się, co może jeszcze zrobić, by pomóc firmom w tym trudnym okresie.

Pierwszy postulat przedsiębiorców częściowo spełniony. Co z kolejnymi?

Przedsiębiorcy już wcześniej apelowali m.in. właśnie o czasowe zawieszenie składek ZUS. Dzięki decyzji prezes Zakładu, ten postulat został już spełniony. Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?

W przygotowaniu jest specjalna specustawa gospodarcza. Jednym z jej głównych założeń miało być właśnie zawieszenie składek ZUS. Oprócz tego przedsiębiorcy prawdopodobnie będą mieć możliwość skorzystania z mocno preferencyjnych kredytów. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że takie działania nie wystarczą, by uratować najbardziej dotknięte firmy – konieczne jest kompleksowe podejście do wszystkich aspektów działania firm. Na razie rządzący jednak skłaniają się do rozwiązań, które nie będą wymagały bezpośredniego wsparcia finansowego przedsiębiorstw – nie wiadomo więc, co z ewentualnymi rekompensatami.

Dla wielu przedsiębiorców dobrą informacją będzie natomiast wczorajsza decyzja Związku Banków Polskich o możliwości trzymiesięcznych wakacji kredytowych. Warto jednak śledzić w tej kwestii komunikaty własnych banków – np. mBank wprowadził możliwość odłożenia spłaty kredytu na sześć miesięcy (a przynajmniej raty kapitałowej).