ZUS zawiesza składki na trzy miesiące. Przedsiębiorcy wypełnią jedynie uproszczony wniosek

Firma Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (5032) 17.03.2020
ZUS zawiesza składki na trzy miesiące. Przedsiębiorcy wypełnią jedynie uproszczony wniosek

Edyta Wara-Wąsowska

Jest decyzja ZUS w sprawie odroczenia składek ZUS dla przedsiębiorców i zawieszenia płatności układów ratalnych w przypadku firm, które szczególnie ucierpiały przez epidemię koronawirusa. Zawieszenie składek ZUS będzie możliwe na trzy miesiące. 

Możliwe zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące

ZUS nie ogląda się na rządzących i podejmuje pilną decyzję. Możliwe jest zawieszenie płatności składek ZUS na trzy miesiące – oczywiście wszystko w związku z epidemią koronawirusa. Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli wypełnić uproszczony wniosek (np. poprzez PUE ZUS), dzięki czemu formalności będą ograniczone do minimum.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że nie chodzi o umorzenie składek, a jedynie o odłożenie ich płatności w czasie – a to oznacza, że konieczne będzie ich późniejsze spłacenie.

Co znajdzie się we wniosku? Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przedsiębiorca będzie musiał w dodatkowo zawartym oświadczeniu wyjaśnić pokrótce, jak koronawirus wpłynął na jego działalność. W wielu wypadkach nie będzie to trudne – przedsiębiorcy z najbardziej dotkniętych branż będą mogli łatwo wykazać np. konieczność zamknięcia biur czy zawieszenia wielu dotychczasowych działań zarobkowych.

Płatność jakich składek przedsiębiorca będzie mógł odłożyć w czasie? Dotyczy to składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Tym samym przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia większości składek ZUS. Odroczenie płatności składek spowoduje, że wstrzymane będzie postępowanie przedegzekucyjne, egzekucyjne i wszelkie sankcje.

Niewykluczone zresztą, że nie będzie to jedyne działanie ze strony Zakładu, jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom. Jak podkreśla prof. Uścińska, ZUS cały czas zastanawia się, co może jeszcze zrobić, by pomóc firmom w tym trudnym okresie.

Pierwszy postulat przedsiębiorców częściowo spełniony. Co z kolejnymi?

Przedsiębiorcy już wcześniej apelowali m.in. właśnie o czasowe zawieszenie składek ZUS. Dzięki decyzji prezes Zakładu, ten postulat został już spełniony. Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?

W przygotowaniu jest specjalna specustawa gospodarcza. Jednym z jej głównych założeń miało być właśnie zawieszenie składek ZUS. Oprócz tego przedsiębiorcy prawdopodobnie będą mieć możliwość skorzystania z mocno preferencyjnych kredytów. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że takie działania nie wystarczą, by uratować najbardziej dotknięte firmy – konieczne jest kompleksowe podejście do wszystkich aspektów działania firm. Na razie rządzący jednak skłaniają się do rozwiązań, które nie będą wymagały bezpośredniego wsparcia finansowego przedsiębiorstw – nie wiadomo więc, co z ewentualnymi rekompensatami.

Dla wielu przedsiębiorców dobrą informacją będzie natomiast wczorajsza decyzja Związku Banków Polskich o możliwości trzymiesięcznych wakacji kredytowych. Warto jednak śledzić w tej kwestii komunikaty własnych banków – np. mBank wprowadził możliwość odłożenia spłaty kredytu na sześć miesięcy (a przynajmniej raty kapitałowej).

5 032 odpowiedzi na “ZUS zawiesza składki na trzy miesiące. Przedsiębiorcy wypełnią jedynie uproszczony wniosek”

   • nie chodzi o umorzenie składek, a jedynie o odłożenie ich płatności w czasie – a to oznacza, że konieczne będzie ich późniejsze spłacenie.

  • Jedyna sensowną strategią z ZUS jest zawiesić albo zamknąć działalność. A pracownikom natychmiast dać wypowiedzenia. Przejść w tryb hibernacji bo ZAKAZ ZARABIANIA MOŻNE SIĘ CIĄGNĄĆ MIESIĄCAMI. A płacić na ZUS i pensje trzeba (odroczenie w czasie nic nie zmienia).

 1. Ale bzdura…czyli j3dnoosobowi wpadna dzieku temu g po pachy…2ielka mi pomoc. Odroczenie wyroku o 3 miesiące. Tak czy inqcze b3dzie trzeba zamknac firme tylko z dlugiem…to ja podziwkuje i zawieszam juz teraz. Przynajmniej bez długu.

 2. Decyzja ZUS jest bez sensu. Firmy powinny zostać zwolnione z płacenia składek na ZUS przez conajmiej 3 miesiące. I składki te powinny być anulowane. Tego oczekują firmy. A odłożyć w czasie to może pani Uścińska swoją pensje na 3 miesiace. Firmy po takim tapnieciu i konieczności uregulowania zaległych składek zostaną doprowadzone do upadłości.

  • Otóż to. Co mi daje odroczenie terminu płatności, skoro po ruszeniu gospodarki z kopyta po końcu kwarantanny i tak będę musiał oddać te składki, tyle, że bez nawiązki. Równie dobrze od tak o mogę nie płacić i niech się że mną uzeraja, żeby kasę odzyskać, a ja sobie będę nonszalancko po 100 zł miesięcznie dodatkowo spłacał i tyle

   • Ale nigdzie nie ma informacji, że nie pobiorą odsetek – chytrość ZUS jest legendarna, więc nie zdziwiłbym się gdyby to była pułapka.

 3. Skąd można pobrać ten uproszczony wniosek?? Na stronie ZUS tylko stare wnioski o odroczenie są do pobrania

  • Wez się zastanów zanim złożysz ten wniosek. Za 3moesiace zapłacisz cztery składki. Będzie cię na to stać jeśli teraz już brakuje na Zus? To jest nic innego jak jedna wielka pułapka.

 4. Czyli obietnica NIESPEŁNIONA! Miało być umorzenie, a jest przesunięcie w czasie i później trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej. Co to za ulga?

 5. Artykuł pisał jakiś laik. Dużymi literami pisze o zawieszeniu składek, a małymi o odroczeniu. A to wielka różnica.

 6. „ZUS nie ogląda się na rządzących”
  A to ZUS to prywatny interes? Coś mi umknèło przez siedzenie na kwarantannie?

 7. Chodzi o odroczenie terminu płatności składek za marzec, kwiecień i maj. Składa się wniosek, podpisuje się umowę. Naliczana jest tylko opłata prolongacyjna, która wynosi połowę odsetek. Opłata może być symboliczna, wszystko zależy od wysokości składek. Będzie też można odroczyć termin płatności rat jeśli już mamy podpisany układ ratalny na składki.

 8. Wszystkie życzenia przedsiębiorców spełnione! Proponuję od kwietnia podwyższyć vat do 50 %. Przecież w czerwcu obroty będą x3 + nadrobi się marzec

 9. Żadna pomoc. Ale jak płaci się po 40 mld na rok łapówkę wyborcza to nie ma pieniędzy na ciężkie czasy.

 10. Najlepsze wyjście mają jednoosobowe działalności bez pracowników
  Można zawiesić działalność.
  Za okres zawieszenia nie płaci się składek ZUS.

 11. Ja mam 2 sprawy sadowe z ZUSem. Chyba trzeba wnioskowac o Umorzenie skladek i jak odmowia podac ich do sadu. Nie ma innego wyjscia. To jest mafia. Za pare lat beda i tak ludziom kazac oddac zasilki opiekuncze tak jak teraz masowo kaza oddawac macierzyńskie.

 12. I po co znowu stos wniosków. Wszystkim firmom powinni odroczyć bez cudowania. Tak naprawdę powinni w ogóle przez trzy miesiące tych składek nie pobierać.

  • To nie takie proste z uwagi na przepisy o pomocy publicznej de minimis. Jeśli przedsiębiorca przekroczy progi dopiszczalnej pomocy to otrzyma odmowę.

 13. Czyli teraz nie pracując nie oplacę skladek zus, a jak wroce do pracy będę musiała pracowac po 12 godzin dziennie zeby zarobic na dwa zusy w miesiacu, wynajem i materiał? Przeciez ja zarobie 1000 zł to na mieszkanie mi nie starczy… chore!!!!

 14. Oj tam zobaczycie na koniec roku w Sylwestra wszyscy się będziemy śmiali jak Zenuś zaśpiewa nam swoim kozim głosem do melodii granej na harmoszce przez Sławusia…
  A tak na serio to nie wiem z czym zwleka US i ZUS i powinni umorzyc wszystkim te 3 miesiące. Podobnie banki zwlekaja z decyzjami…PKO BP dopiero jutro uruchomi opcję zawieszenia spłat dla firm, ale zanosi się, że okres kredytowania sie nie wydluzy o okres zawieszenia spłat, a raty zawieszone będą doliczone do pozostałych. I podobno tylko 3 miesiące…potem normalne spłaty. PKO Leasing jeszcze nie wymyslil co zrobi i na jak długo. Pracownicy póki co proponują dodatkowo płatne zmiany harmonogramu i restrukturyzację umów. Albo wstrzymanie się do wydania decyzji.
  MBank jakoś zadziałał szybko i bez ceregieli i odroczyli spłaty na 6 miesięcy nawet. Znając życie PKO będzie chciało spełnienia dodatkowych wymogów typu zawieszenie działalności albo brak obrotu w okresie zawieszenia spłat…

 15. Hej może ktos wie, czy to prawda że po zawieszeniu działalności jeszcze przez miesiąc działa ubezpieczenie zdrowotne i można korzystać z publicznej służby zdrowia?

 16. „Brawo” ZUS! Co mi po tym odroczeniu, jeśli w ciągu najbliższych miesięcy będę miał znikome dochody? Jak mam zarobić 2000 w miesiącu żeby za 3 miesiące 1600zł (z dochodowym) z tego oddać to ja dziękuję za taką ulgę. Wielcy mi łaskawcy.

  • Pretensje trzeba mieć do rządu a nie do ZUS. On działa na podstawie przepisów a te są w gestii rządu i parlamentu. Jak Prezydent przyjedzie do Twojej miejscowości w ramach kampanii tzn. wizty gospodarskiej, to można się go zaytać, dlaczego takie rozwiązanje a nje inne.

 17. A czyja to wina ? PiS – zydki ,rządzące ,zamiast zamknąć już pierwszego stycznia granicę RZ. Polski ,yo czekali aż się wirus rozprzestrzeni w mojej Ojczyźnie !! Teraz udawana że cokolwiek robią . Przywożą coraz więcej zarażonych ,którzy nic nie mówią gdzie buli ,a później okazuje się że jest zarażona. Trzyuediace temu powinny zrobić yo co zrobiło żydostwo w Palestynie ,ale żydostwo rządzące w RZ. Polsce ,ma gdzieś ochronę Narodu Polskiego . Dla nich zależy z by jak najwięcej powymiera Polaków ,zwłaszcza starszych i chorych i nawet młodych ale chorych ! Będzie kasa w ZUS !! Zydki pisowskim i nie tylko ,myślicie że ciężko was przejrzeć ?! wasze knucia !! Mnie nie oszukacie !! Celowe mordowanie Polaków ,poprzez niedopilnowanie ,- również celowe ,zabezpieczenia Państwa RZ. Polski i jej mieszkańców. Ale po co ?! Ważne że oni są dobrze zabezpieczeni.

 18. Gratuluję wprowadzania w błąd już samym tytułem. Jak ktoś nie potrafi rozróżnić pojęcia „zawiesić” od „odroczyć” to może niekoniecznie powinien pisać artykuły dla przedsiębiorców?

 19. Są ludzie na emeryturze, którzy mają działalność i muszą płacić składkę zdrowotną co już jest chore, bo ta składka nic nie daje a teraz rząd z łaski odracza spłatę.

 20. Witam. ZUS regularnie mi zabiera sobie z konta z nawiązką. Np. tydzień temu znowu okradł mnie z ok2500zł za 3 miesiące. Dlaczego to tak pisze, że okradł?
  Ja uważam, że ta instytucja jest niesprawiedliwie wymuszająca (chcesz mieć firmę-płacisz) płatność składek, które nie wiadomo na podstawie jakiego kalkulatora są liczone; jest stworzonym w specjalistyczny komunistyczny sposób wymysłem złodziejskim, żerującym na ludzkie nieszczęście (po 65tce); zakłada jak w rosyjskiej ruletce, że jest coś takiego jak wiek emerytalny, który trzyma pistolet przy głowie i gra z nami w życie czy przeżycie?
  Jeśli zakładając mając 35 lat, że jeszcze ok25 lat życia mi zostalo albo mniej, bo takie mam zdrowie, życie i pracę, to w wieku 60 lat ja umrę a 30 lat płacenia w maszynę zusowską pomnożone przez ok700zl miesięcznie daje blisko 254000 zł skradzionego mi małymi kroczkami życia!!!!
  To patrząc nawet w drugą stronę, żeby wyjść na tej inwestycji na plus, przy emeryturze 1200zł, musiałbym dożyć uwaga: 83 lat! Rzadko to się zdarza ludziom.
  Życie to czas a ja, żeby jedną składkę zapłacić, to w moim przypadku potrzebuje 5 dni pracy miesięcznie (tydzień) !!!! Regularnie mam co roku średnio (po odliczeniu Świat) 3 miesiące bez pracy. To czwarty miesiąc pracy jest dla ZUS już. Później zostaje 8 miesięcy, w których jeden tydzień bierze ZUS (-z tego wynika kolejne 2 miesiące z 8 to ZUS).
  Reasumując: 3 miesiące wolnego, bo taka jest praca, 3 miesiące pracy na sam ZUS i zostaje tylko pełne 6 miesięcy pracy aby utrzymać się przez 12 miesięcy……….
  W przypadku epidemii jaką teraz mamy nie jest możliwe utrzymanie się nawet gdyby w ogóle nie było tej instytucji! To ZUS powinien stanąć na wysokości zadania i zacząć NAM wypłacać świadczenia z ubezpieczenia naszego ( emerytura gospodarcza ); zwracać pieniądze na nasze konta na utrzymanie się nie tylko na rynku ale i przy życiu! W zamian za to informuje, że złodziejstwo komunistyczne może bez łaski poczekać i za 3 miesiące bez lichwy odebrć co? dług?!!!? Heh. … Już firmy nie będzie ale zaległe 3 wpłaty jeszcze będzie domagał się???
  Nóż w kieszeni otwiera się!!!

  Gdzie tu sens, logika i sprawiedliwość??
  Ile jest takich osób ???
  Ktoś może w końcu wystosować apel do rządu, że odroczenie rat to jest tak jak powstrzymanie zwieraczy na 3 dni??
  A w kiszce zbiera się… :/

  Ja nie chce tego płacić, nie zgadzam się na istnienie tego aparatu. Chcę pracować tak jak umiem w swoim fachu a tylko własna działalność umożliwia mi taką pracę, nie ma innej możliwości, nawet na czarno! Kto jeszcze ma podobnie?

  ZUS to jest ruletka życia!!
  Powinna być chyba dla chętnych takich, którzy:
  * liczą na dar z nieba, że nie dostaną raka;
  * jak matka głupich mają nadzieję, na lepszą starość;
  * mają możliwości finansowe i stać ich na taką inwestycję wierząc, że dożyją „wieku emerytalnego” a później długo jeszcze będą mogli korzystać ze swojej inwestycji.

  Podsumowując, jeśli aparat państwowy chce mieć takie narzędzia w swym wachlarzu propozycji społecznych, które gwarantują emeryturę i służbę zdrowia to powinien utrzymywać je ze wszystkich podatków całego społeczeństwa (określić jedną i stałą wysokość kwoty świadczenia emerytalnego dla wszystkich obywateli a jak ktoś chciałby mieć ekstra dodatek – niech dopłaca sam z własnej woli) a nie garstki ludzi ledwo wiążących często koniec z końcem, pracujących całe życie za grosze dla ludzi za ludzi nie mając jednocześnie własnego życia i ostatecznie kończąc w starości i bólach z torbą leków i kijem przy nodze… Pozdrawiam wytrwalców!

 21. Witam. ZUS regularnie mi zabiera sobie z konta z nawiązką. Np. tydzień temu znowu okradł mnie z ok2500zł za 3 miesiące. Dlaczego to tak pisze, że okradł?
  Ja uważam, że ta instytucja jest niesprawiedliwie wymuszająca (chcesz mieć firmę-płacisz) płatność składek, które nie wiadomo na podstawie jakiego kalkulatora są liczone; jest stworzonym w specjalistyczny komunistyczny sposób wymysłem złodziejskim, żerującym na ludzkie nieszczęście (po 65tce); zakłada jak w rosyjskiej ruletce, że jest coś takiego jak wiek emerytalny, który trzyma pistolet przy głowie i gra z nami w życie czy przeżycie?
  Jeśli zakładając mając 35 lat, że jeszcze ok25 lat życia mi zostalo albo mniej, bo takie mam zdrowie, życie i pracę, to w wieku 60 lat ja umrę a 30 lat płacenia w maszynę zusowską pomnożone przez ok700zl miesięcznie daje blisko 254000 zł skradzionego mi małymi kroczkami życia!!!!
  To patrząc nawet w drugą stronę, żeby wyjść na tej inwestycji na plus, przy emeryturze 1200zł, musiałbym dożyć uwaga: 83 lat! Rzadko to się zdarza ludziom.
  Życie to czas a ja, żeby jedną składkę zapłacić, to w moim przypadku potrzebuje 5 dni pracy miesięcznie (tydzień) !!!! Regularnie mam co roku średnio (po odliczeniu Świat) 3 miesiące bez pracy. To czwarty miesiąc pracy jest dla ZUS już. Później zostaje 8 miesięcy, w których jeden tydzień bierze ZUS (-z tego wynika kolejne 2 miesiące z 8 to ZUS).
  Reasumując: 3 miesiące wolnego, bo taka jest praca, 3 miesiące pracy na sam ZUS i zostaje tylko pełne 6 miesięcy pracy aby utrzymać się przez 12 miesięcy……….
  W przypadku epidemii jaką teraz mamy nie jest możliwe utrzymanie się nawet gdyby w ogóle nie było tej instytucji! To ZUS powinien stanąć na wysokości zadania i zacząć NAM wypłacać świadczenia z ubezpieczenia naszego ( emerytura gospodarcza ); zwracać pieniądze na nasze konta na utrzymanie się nie tylko na rynku ale i przy życiu! W zamian za to informuje, że złodziejstwo komunistyczne może bez łaski poczekać i za 3 miesiące bez lichwy odebrć co? dług?!!!? Heh. … Już firmy nie będzie ale zaległe 3 wpłaty jeszcze będzie domagał się???
  Nóż w kieszeni otwiera się!!!

  Gdzie tu sens, logika i sprawiedliwość??
  Ile jest takich osób ???
  Ktoś może w końcu wystosować apel do rządu, że odroczenie rat to jest tak jak powstrzymanie zwieraczy na 3 dni??
  A w kiszce zbiera się… :/

  Ja nie chce tego płacić, nie zgadzam się na istnienie tego aparatu. Chcę pracować tak jak umiem w swoim fachu a tylko własna działalność umożliwia mi taką pracę, nie ma innej możliwości, nawet na czarno! Kto jeszcze ma podobnie?

  ZUS to jest ruletka życia!!
  Powinna być chyba dla chętnych takich, którzy:
  * liczą na dar z nieba, że nie dostaną raka;
  * jak matka głupich mają nadzieję, na lepszą starość;
  * mają możliwości finansowe i stać ich na taką inwestycję wierząc, że dożyją „wieku emerytalnego” a później długo jeszcze będą mogli korzystać ze swojej inwestycji.

  Podsumowując, jeśli aparat państwowy chce mieć takie narzędzia w swym wachlarzu propozycji społecznych, które gwarantują emeryturę i służbę zdrowia to powinien utrzymywać je ze wszystkich podatków całego społeczeństwa (określić jedną i stałą wysokość kwoty świadczenia emerytalnego dla wszystkich obywateli a jak ktoś chciałby mieć ekstra dodatek – niech dopłaca sam z własnej woli) a nie garstki ludzi ledwo wiążących często koniec z końcem, pracujących całe życie za grosze dla ludzi za ludzi nie mając jednocześnie własnego życia i ostatecznie kończąc w starości i bólach z torbą leków i kijem przy nodze… Pozdrawiam wytrwalców!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *