Trwa zamieszanie ze zbiórką odpadów tekstylnych. Ministerstwo wprowadza rozwiązania, które mają zachęcić do segregacji

Środowisko Dołącz do dyskusji
Trwa zamieszanie ze zbiórką odpadów tekstylnych. Ministerstwo wprowadza rozwiązania, które mają zachęcić do segregacji

Zbiórka odpadów tekstylnych to nie przelewki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło szereg zaleceń mających poprawić efektywność zbiórki odpadów tekstylnych w Polsce. Skala przedsięwzięcia jest naprawdę pokaźna, wziąwszy pod uwagę, że mamy blisko 2,5 tys. gmin.

Opracowany zbiór zaleceń w sprawie zbiórki tekstyliów obejmuje m.in. organizowanie zbiórek charytatywnych, stawianie specjalnych kontenerów na tekstylia czy tworzenie gminnych rebutików. Resort postawił na szerokie zaangażowanie gmin w tę inicjatywę.

Gminy powinny wykazać się kreatywnością w selektywnym zbieraniu tekstyliów

1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy zobowiązujące do segregowania tekstyliów. Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych muszą przyjmować odpady tekstylne, ponieważ takie rzeczy nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane.

Aby zachęcać i ułatwiać mieszkańcom segregację, gminy mogą wdrażać różne formy zbiórki; organizować zbiórki typu door-to-door, stawiać kontenery w miejscach publicznych i giełdy wymiany ubrań. Ministerstwo rekomenduje organizowanie wydarzeń edukacyjnych, które pomogą zwiększyć świadomość mieszkańców na temat właściwego pozbywania się odpadów tekstylnych. Zachęca gminy do wspierania charytatywnych zbiórek odzieży i obuwia.

Odpowiedzialność za zbiórkę tekstyliów nie powinna spoczywać tylko na mieszkańcach, ale także na producentach ponoszących odpowiedzialność finansową za zbiórkę i przetwarzanie odpadów w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej.

W Europie każdy kupuje rocznie średnio 26 kg tekstyliów, a wyrzuca 11 kg

W wyniku rosnącej popularności zakupów internetowych od 22 do 43 proc. zwróconych produktów trafia na wysypiska. Ponad 78 proc. odpadów tekstylnych w Polsce nie jest zbieranych selektywnie. Marnowanie odzieży i jej niewłaściwa utylizacja ma wyraźnie niekorzystny wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Sektor tekstylny odpowiada za jedną dziesiątą światowych emisji.

Zachęta do tworzenia nowych inicjatyw poświęconych zbiórkom wraz ze wzrostem odpowiedzialności gmin oraz producentów to ważne kroki w walce ze wzrastającą ilością odpadów tekstylnych. Aby osiągnąć zamierzony cel, konieczna jest współpraca wszystkich stron – od samorządów po konsumentów.

Zbiórka odpadów tekstylnych to nie żart. Lepiej nie wyrzucać starych ubrań gdzie popadnie, bo będziemy mieli problemy

Nie każdemu chce się jechać do PSZOK-u, dlatego może próbować wyrzucić stare ubrania np. w pobliskich lasach. Tymczasem, zgodnie z treścią art. 162 § 1. Kodeksu wykroczeń, kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.