To ostatnie dni na zmianę formy opodatkowania. Przedsiębiorcy mają czas na decyzję do 22 sierpnia

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
To ostatnie dni na zmianę formy opodatkowania. Przedsiębiorcy mają czas na decyzję do 22 sierpnia

Zmiany w systemie podatkowym, jakie zostały wprowadzone od lipca tego roku, postawiły przed wieloma przedsiębiorcami ważne pytanie. Ci, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu, mogą zmienić formę opodatkowana na zasady ogólne. Jeżeli kogoś interesowała zmiana formy opodatkowania od lipca, to ma czas na zgłoszenie swojej decyzji tylko do 22 sierpnia.

Zmiana formy opodatkowania tylko na drugie półrocze to coś jak dotąd nieznanego w naszym systemie podatkowym

Co do zasady o tym, w jaki sposób przedsiębiorca będzie rozliczał się z fiskusem w danym roku, zdecydować musi na jego początku. Zazwyczaj jest to czas do 20 dnia miesiąca następującego po osiągnięciu pierwszego przychodu. Czyli jeżeli zarobimy cokolwiek w styczniu, to czas na wybór formy opodatkowania mamy do 20 lutego.

Rok 2022 jest wyjątkowy, ponieważ część przedsiębiorców może zmienić formę opodatkowania w trakcie roku, a spora grupa podatników jeszcze przy rozliczeniu rocznym będzie miała prawo wyboru, czy nie przejść z ryczałtu lub podatku liniowego na zasady ogólne. Wszystko dlatego, że od 1 lipca wprowadzone zostały poprawki do Polskiego Ładu, które przede wszystkim zmniejszyły pierwszą stawkę podatku dochodowego z 17% na 12%. To sprawiło, że zasady ogólne stały się bardziej atrakcyjne niż w momencie, gdy wielu podatników z nich zrezygnowało.

Ci, którzy wybrali rozliczanie się za pomocą ryczałtu, mogą od 1 lipca 2022 roku zdecydować się na przejście na zasady ogólne. Wtedy połowę roku będą rozliczać się za pomocą ryczałtu, a drugą połowę na zasadach ogólnych. Inną dla nich opcją jest podjęcie takiej decyzji dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego. Wtedy będą oni mogli po prostu złożyć PIT-36 zamiast PIT-28 i w ten sposób poinformować urząd o swojej decyzji, że za rok 2022 będą rozliczać się na zasadach ogólnych.

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, nie mogą go zmienić w trakcie roku. Dla nich jedyną opcją jest rozliczanie się do grudnia 2022 roku włącznie na obecnych zasadach i wybranie na obecny rok zasad ogólnych, jeżeli będzie to opłacalne, dopiero przy rozliczeniu rocznym.

Komu opłacać się będzie zmiana formy opodatkowania? Przede wszystkim tym, którzy mają stosunkowo niskie dochody i mogą dobrze wykorzystać kwotę wolną od podatku

Jednak jeżeli ktoś faktycznie myśli o zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne od 1 lipca 2022 roku to powinien się pośpieszyć, ponieważ czas na decyzję jest tylko do 22 sierpnia 2022 roku.

A opcja taka opłacać się może zwłaszcza tym, którzy mają średnie lub niższe dochody. Wszystko dlatego, że będą mogli oni w trakcie tego pół roku wykorzystać całą kwotę wolną w wysokości 30 000 złotych, co sprawi, że końcowo opodatkowana będzie dużo niższa kwota dochodu niż może to się wydawać.

Przykładowo:

Przedsiębiorca ma przychody miesięcznie w wysokości 8500 złotych i koszty w wysokości 500 złotych. rozliczał się na ryczałcie w wysokości 8,5%, ponieważ uznał, że będzie to dla niego korzystniejsze.

Standardowo w drugim półroczu zapłaciłby łącznie podatku 4 335 złotych (8500 zł miesięcznie x 6 miesięcy x 8,5% stawki ryczałtu).

Przy zasadach ogólnych tego podatku zapłaci 2 160 złotych, ponieważ pomimo dochodu łącznego w wysokości 48 000 złotych, opodatkowanych będzie tylko 18 000 złotych, bo na pierwsze 30 000 złotych obowiązuje zwolnienie podatkowe w ramach kwoty wolnej.

Radość z niższej stawki podatkowej zmącić może jednak składka zdrowotna. U ryczałtowców była ona w jednej z trzech stałych wysokości, w zależności od tego ile przychodu osiągnęli. Ma więc ona swoją górną granicę. W przypadku zasad ogólnych składka zdrowotna to 9% osiągniętego dochodu.

Wariantów dotyczących tego, kiedy opłacać się będzie przejście z ryczałtu na zasady ogólne, a kiedy nie, przez różne kwestie związane ze stawkami ryczałtu, kwotą wolną, a także składką zdrowotną jest bardzo wiele. Dlatego nie da się wystosować jednej, złotej rady dobrej dla każdego przedsiębiorcy, który staje przed taką decyzją.

Każdy przypadek należy przeliczyć indywidualnie, czy to z pomocą arkusza kalkulacyjnego, czy też wspierając się wiedzą księgowej lub doradcy podatkowego.

Kluczowe do tego, by dokonać zmiany formy opodatkowania od lipca miała miejsce jest poinformowanie urzędu skarbowego

Jeżeli ktoś uzna, że zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na ogólne jest dla niego opłacalna, to taką informację trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego. Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnik, który chce dochody uzyskane od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 opodatkować według skali podatkowej, musi;

  • do 22 sierpnia 2022 roku powiadomić o tym swój urząd skarbowy. W tym celu złóż pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez Ciebie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku;
  • na dzień 1 lipca 2022 roku zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów zakładasz i wypełniasz zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • za okres od 1 lipca 2022 roku obliczać i wpłacać zaliczki na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Oznacza to, że przede wszystkim trzeba wysłać pismo do Urzędu Skarbowego z informacją o naszym wyborze, a następnie można już rozliczać się według nowo wybranych zasad. Ważne, by zrobić to przed 22 sierpnia, kiedy to mija termin na zmianę formy opodatkowania. Jeżeli zostanie on przegapiony, to wtedy podatnik do końca roku musi rozliczać się za pomocą ryczałtu. Dopiero w rozliczeniu rocznym będzie mógł przejść na zasady ogólne, przy czym będzie to wtedy dotyczyło dochodów z całego roku 2022, a nie tylko z okresu od 1 lipca do 31 grudnia.